Медия без
политическа реклама

Чиновниците си осигуриха коледни бонуси от фирмени бордове

Падането на забраната за получаване на втора заплата за държавни служители влиза в сила от 11 декември

09 Дек. 2020МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова

Висши чиновници, които участват в бордовете на държавни и общински дружества, си осигуриха коледни бонуси тази година. Предизвикалите доста критики промени в Закона за държавния служител и Кодекса на труда влизат в сила в петък - 11 декември, след като бяха обнародвани този вторник в "Държавен вестник".

Премахването на забраната държавни служители да получават възнаграждения от участия в ръководството на фирми беше вкарано набързо от ГЕРБ в Народното събрание. Това се случи между първо и второ четене в преходните и заключителните разпоредби на Закона за ДДС, с който се правят изменения и в останалите данъчни закони. И докато всички те влизат в сила от 1 януари 2021 г., въпросните промени за бонусите на чиновниците влизат в сила веднага - три дни след обнародването им. Според запознати това бързане е знак за планирано разпределяне на комисиони от държавните дружества в края на годината.

И сега висши и редови държавни служители и наети в администрацията по Кодекса на труда участват в бордове на държавни и общински фирми, но не получават възнаграждения за това. Допълнителните пари бяха премахнати със скандал през 2012 г., т.е. в средата на първия мандат на Бойко Борисов, когато той установи, че редица чиновници взимат по-голяма заплата от него. Тогава рекордьор по бонуси от участия в различни фондове бе Кирил Ананиев - по това време зам.-финансов министър, получил 540 000 лв. За тях той твърдеше, че ги е дарил за благотворителни каузи, а практиката да се получават допълнителни пари от представителите на държавата в директорски бордове, Ананиев определи като неправилна.

Години наред преди 2012 г. бе масова практика висши чиновници да си докарват до две и повече заплати от участия в бордове, често без да вършат никаква работа.

Вдигането на забраната за получаване на бонуси от държавни дружества за представителите на различни министерства бе силно критикувано от опозицията по време на четенията в комисиите и парламент. От БСП атакуваха поправката като я определиха като неморална в условията на икономическа криза, породена от COVID-пандемията, и успоредно с увеличение на възнагражденията на чиновниците. ГЕРБ обаче нито веднъж не излезе да защити предложението си. Вносител на промяната бе шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. 

Единствено в мотивите за вдигане на забраната за получаване на възнагражденията бе посочено, че се "попълва законова празнота и се изглажда съществуваща неравнопоставеност". Мотивите не бяха съпроводени с оценка колко държавни служители ще бъдат засегнати, т.е. колко участват в директорски бордове.

Още по темата