Медия без
политическа реклама

3.5 млрд. лева трябват за знаци и мантинели, сметна АПИ

Колосалната сума е само за обезопасяването на шосетата по републиканската пътна мрежа

29 Септ. 2020ЮЛИАНА БОНЧЕВА
архив
Половината мантинели в страната са за смяна, обяви Богдан Милчев от Института за пътна безопасност по повод на поредната тежка катастрофа - на магистрала "Тракия" в средата на юли. "Това значи, че всеки втори метър мантинела е некачествен. Такава мантинела не може да спре колело, камо ли ТИР", обясни експертът.

Че пътищата от републиканската мрежа са в лошо състояние, и то не само заради качеството на асфалта, на строителството и ремонтите, всеки го знае. Проблемите с мантинели, знаци и маркировка също са добре известни от години, както и това, че са един от факторите за многото катастрофи у нас. Това, което ще изненада всеки българин, е, че обезопасяването на шосетата в България е възможно, но с цената на колосални инвестиции - от порядъка на 3.5 милиарда лева (да, милиарди са, не е грешка). Поне такива са най-актуалните изчисления на Агенция  "Пътна инфраструктура". 

Главозамайващата сума се появява в справка, изготвена от АПИ по настояване на неправителствена организация - Европейския център за транспортни политики. От ЕЦТР са попитали какви средства са отделени за пътнa бeзoпacнocт прeз 2018-a, 2019-a и 2020 гoдинa. Отговорът гласи: "Агeнциятa нямa oпрeдeлeн бюджeт, нacoчeн eдинcтвeнo и caмo зa мeрки зa пътнa бeзoпacнocт". Все пак от АПИ посочват, че през въпросните три години ca били извършeни дeйнocти зa пoвишaвaнe нa пътнaтa бeзoпacнocт нa oбщa cтoйнocт 91 726 363 лв., което включвaло "възcтaнoвявaнe нa пътнa мaркирoвкa и пътни знaци и мoнтирaнe нa oгрaничитeлни cиcтeми зa пътищa (мaнтинeли)". След което се изтъква, че по прогнозна оценка за изпълнeниe нa дeйнocти пo пoвишaвaнe нa пътнaтa бeзoпacнocт пo цялaтa рeпубликaнcкa пътнa мрeжa  са необходими oкoлo 3,5 млрд. лв.

"Смятaмe, чe липcaтa нa cпeциaлизирaн бюджeт зa прeвeнция в oблacттa нa пътнaтa бeзoпacнocт e врeднa и нeeфeктивнa, зaщoтo тaкa пaритe зa тeкущ рeмoнт и пoддръжкa никoгa нямa дa ca дocтaтъчнo", коментират експертите от ЕЦТП. Те посочват, че получената информация потвърждава проблем, за който те многократно вече алармират, тъй като са правили доста цeлeнacoчeни инcпeкции пo пътнa бeзoпacнocт в цялaтa cтрaнa cлeд тeжки инциденти. Проверките са показали, че нa мнoгo мecтa пътнaтa мaркирoвкa, пътнитe знaци и мaнтинeлитe ca нa възрacт нaд 20 гoдини и че не само са архаични и на светлинни години от модерните решения, но и oтдaвнa ca зaгубили cпocoбнocттa cи дa cлужaт зa прeвeнция нa риcкa, твърдят от ЕЦТП. 

Факт е, че дори най-новите магистрални отсечки у нас влизат в експлоатация, без по тях да са изградени умни светлинни табла, които да осведомяват навременно шофьорите, че скоро ще навлязат в опасен участък  - например заради мъгла, дъжд, поледица, дим. Т.нар. интелигентни системи за управление на трафика са важен елемент от пътната безопасност, а те тепърва ще се правят.  

Най-притеснителното е, че необходимите пари за пътна безопасност с времето застрашително растат. Само за последните две години сумата се е увеличила с половин милиард лева. През 2018 г. Николай Нанков, който тогава беше начело на Министерството на регионалното развитие (сега е заместник на Петя Аврамова), твърдеше, че ако искаме сигурни шосета, държавата трябва да инвестира 3 млрд. лева. Става дума за еластични огради и мантинели, за поставяне на нови знаци и надеждни маркировки -  хоризонтални и вертикални, и дори за лазерно осветяване на рискови участъци по примера на Австрия и Германия, обясняваше Нанков. 

Очевидно намеренията за инвестиции са си останали празни думи и в тази сфера почти нищо не е направено, защото междувременнно пътната безопасност вече има нова, още по-висока цена.

 

ДУМИ И ДЕЛА

Когато през март 2018 г. Николай Нанков "изплюва камъчето" и съобщава колко скъпа е безопасността на шосетата, за това има конкретна причина - ЕК готви мащабен план за финансиране на проекти, които ще намалят жертвите по пътищата. "Нашите нужди за пътна безопасност през периода 2020-2030 г. са малко над 3 млрд. лева - по съществуващи и по-новоизградени такива, които до края на периода ще бъдат 990 км магистрали и скоростни пътища”, коментира тогава Нанков, като посочва, че България вече е кандидатствала пред Европейската комисия за финансиране от нов европейски инструмент – фонд  за пътна безопасност.  Няма данни да има напредък по въпроса.

Вместо да действа, правителството наскоро създаде поредна администация - Държавна агенция за безопасност на движението по пътищата. ДАБДП наново започна да предъвква проблемите, за което харчи бюджетни средства, вкл. и за клипчета с просветна насоченост (като на илюстрацията). За нивото на полезност на новата институция си направете изводите сами - просто прочетете какво пише в доклада й за 2019 г. по темата за състоянието на пътната инфрактура: 

Кампанията за пътна безопасност „Пиши, когато стигнеш“ влиза в кината ВИДЕО"Пътната инфраструктура следва да осигурява оптимални условия за придвижване на всички участници, да изпраща ясни и разбираеми послания към тях, да ги предпазва от грешки, а в случай на допускане на грешки, да бъде щадяща към тежестта на последствията от тях. Състоянието на републиканската, общинска и улична пътна инфраструктура е обект на системно и целенасочено въздействие, развитие и подобрение, което е изключително продължителен и капиталоемък процес. По тази причина, подобренията се извършват поетапно, приоритетно и в условията на разходване на ограничен финансов ресурс, което обуславя все още незадоволителното техническо състояние на определени елементи от системата, както и наличието на териториални различия. Необходимо е целеполагане в посока: пълноценно интегриране на пътната безопасност в управлението на пътната инфраструктура на национално, областно и общинско ниво за ефективно ограничаване на отрицателните ефекти на транспортния сектор; ефективно поддържане и развитие на толерантна към човешките грешки републиканска пътна инфраструктура, осигуряваща универсална мобилност при подхода „безопасна система“; ефективно поддържане и развитие на ниско-конфликтна общинска и улична пътна инфраструктура, с ясни послания към участниците в движението и осигуряваща защитата от рисковете на градската среда".

Коментарът май е излишен. 

Ето още един култов цитат от документа на агенцията:

"През последните години важен инструмент за подобряване на активната пътна безопасност са усъвършенстваните и значително подобрени фарови системи на МПС. Потенциалният риск от настъпване на ПТП се увеличава обратнопропорционално на разстоянието, от което дадено МПС може да бъде забелязано от другите участници в движението. Запалените светлини увеличават разстоянието на забелязване и намаляват риска от ПТП. Новите фарови уредби вече не използват обикновени или халогенни светлини, а LED, поляризирани, саморегулиращи се, завиващи, ултравиолетови, полиелипсовидни светлини и др."