Медия без
политическа реклама

Правителството отказа да се споразумее със сестрите

След 24 часа протестиращите напуснаха сградата на бившия партиен дом

06 Март 2020Обновена
БГНЕС

Правителството отказа да приеме споразумението, което му предложиха протестиращите медицински сестри.

Скоро след това изтощените протестиращи напуснаха сградата на бившия партиен дом, където се бяха барикадирали. Засега те не знаят какви действия ще предприемат занапред, но са категорични, че протестът им ще продължи.

По-рано днес лидерът на сестрите Мая Илиева изпрати редица искания на властта, включващи заплата в размер на две минимални възнаграждения, премахване на търговските дружества в здравеопазването, задължителен колективен договор на национално ниво и др.

Това обаче беше отхвърлено от управляващите като неприемливо. "Исканията са, на първо място, политически, защото те искат цялостна промяна на модела на здравеопазване, което няма как да се получи по този начин. Когато говорим за условия на труд и възнаграждения, това са преговори, които се водят със законноизбраните представители на съответните съсловия и са преговори, които са елемнт от трудовото договаряне. Има споразумения, които се подписват – със синдикати, с работодателски организации", заяви социалният министър Деница Сачева на извънреден брифинг в Министерския съвет.

"Това, на което сме готови, е да започнем разговори за това колективното трудово договаряне в здравеопазването да се разпростира до всички лечебни заведения, но това решение не може да бъде взето еднолично от правителството. Това отново трябва да бъде в разговори със законноизбраните представители, които представляват медицинските съсловия. Би било твърде безотговорно и малодушно да се подпише споразумение с няколко физически лица, независимо от това дали им симпатизираме. Медицински сестри има в образованието, в детските градини, в яслите, в социалните услуги и ние не можем да слушаме гласовете само на медицинските сестри в здравеопазването", допълни Сачева.

И заключи: "На този етап не сме готови да подпишем подобно споразумение, защото то би дестабилизирало здравната система и би довело до косвени последици и за образованието, и за сферата на социалната политика, и на социалните услуги."

Правителството с коментар за барикадиралите се в сградата на бившия Партиен дом медицински сестри

Posted by bTV Новините on Friday, March 6, 2020

"Решение, което противопоставя едно съсловие на друго, което предполага да разрушим дадена система, няма как да бъде взето ... Това е единствената причина ние да сме в непособност да подпишем подобно споразумение. Това би било абсолютно противозаконно ... Искам да кажа на всички политици, които се опитват да овладеят държавата: това е част от политическата игра, но да пазят държавата, защото ние друга нямаме, да пазят институциите и да пазят закона", заяви вицепремиерът Томислав Дончев.

АНАНИЕВ ВИДЯ "ПРОВОКАЦИЯ СРЕЩУ ДЪРЖАВНОСТТА"

„Това, на което станахме свидетели през последните часове – барикадирането в Народното събрание, е директна провокация срещу държавността. Никога аз, премиерът и правителството не сме отказвали диалог. Последната ми среща с протестиращите беше само преди 9 дни. Тогава за пореден път чух нови искания – за защитена професия, за борса на медицинските сестри, да бъдат извадени само сестрите от търговската дейност на болниците, да минат в първа категория труд и ред други. С всяка следваща среща те поставят нови искания – кое от кое по-неизпълнимо”, коментира случилото се здравният министър Кирил Ананиев, който е в Брюксел.

Той определи исканията на сестрите като „претенция за реформа”. „Ако ние подходим като популисти и кажем „да“ на всичко, това е катастрофа за здравната система.” Той обяви, че няма как държавата да фиксира 1220 лева чиста стартова заплата на медицинска сестра. „По-малко ли са учили, по-малко необходими ли са на обществото ни инженерите, строителите и колко още професии? Ами ако утре лекарите поискат 4 минимални работни заплати, а професорите по медицина - 6 минимални? Какво се получава? Получава се пълен хаос“, продължи с нападките здравният министър.

Ананиев обвини БСП и бившия омбудсман Мая Манолова, че се опитват да извлекат политически дивиденти от случващото се. И обяви, че ведомството му вече щяло да води разговори единствено с „легитимно признатите организации”.

БОРИСОВ С ДВА ОТГОВОРА ПО ИНЦИДЕНТА

Пред журналисти премиерът Бойко Борисов, който и днес обикаля с джипа си по незавършени строежи, обяви, че има два отговора по темата. „Първият е, ако говоря като президента Радев: „НСО е на негово подчинение, той носи пряка отговорност, сградата на парламента се охранява от НСО. Виновен е началникът на НСО.” Но аз никога не говоря така. Никога не правя такива заключения”, обяви Борисов.

Затова щял да ползва втория отговор: „Това са български сестри, майки, съпруги. Какво толкова е станало, че са преспали там, да ги дърпат, да ги бутат, да ги извличат насила, това не е красиво, не е джентълменско. Но, разбира се, не е красиво и тези, които злоупотребяват с тях”. И уточни, че става въпрос за политици: „Нали всичките са учредители на политически партии и движения, които ходят при тях?” А накрая предупреди, че „ако някой се опитва да ми прехвърли на мене вината, имам първия отговор”.

ПРИЯТЕЛСКИ ОГЪН

Срещу протестиращите избухна и мощен залп от "приятелски огън" от синдикати и браншови организации, които вероятно Ананиев смята за "легитимните организации".

Най-напред реагира КНСБ. "Във връзка със ситуацията от последните часове, в която представители на медицинското съсловие демонстрираха анархосиндикални форми на протест, държим да подчертаем, че не подкрепяме подобни прояви", се казва в становище на синдиката. От КНСБ заявяват още, че не приемат прилагането на провокативни инструменти при протестни действия, включването на политически лица в тях и умишлено нарушаване на обществения ред. "КНСБ и Федерацията на синдикатите в здравеопазването - КНСБ, винаги са подкрепяли и ще подкрепят исканията на всеки, който се бори и протестира за по-високи възнаграждения и подобряване на условията на труд. Има утвърдени и законоустановени начини. Всеки трябва да отговаря пред закона. Както и досега, продължаваме да настояваме за изпълнение на постигнатите договорености в Колективния трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“пише в становището на организацията.

Българският лекарски съюз (БЛС) свика специална пресконференция по темата, на която неговият зам.-председател проф. д-р Николай Габровски обяви, че членовете на организацията "не може да бъдем съучастници в подменянето на демократичния процес". "Бяхме оцапани от една самоволна акция, ярко украсена в политически цвят... Аз лично съм безкрайно обезпокоен, защото част от участниците в днешната протестна акция споменаха, че трябва основна промяна в модела на здравеопазване, както и в либералната демокрация. Това е чист екстремизъм – ние сме избрали демокрацията като път на развитие на обществото и то дава своите положителни плодове. Ако се върнем 30 години назад, нека да помислим дали протестиращите днес изобщо щяха да могат да дойдат до София и да изразят своите искания, защото тогава имаше софийско жителство. Отново напомням, че преди 20-ина години – през 1997 г. лекарите имаха заплати, които се равняваха на 3-4 долара, - оттогава сме извървели невероятен път, а днес българското здравеопазване е на световно ниво. Има проблеми, които трябва да се решат в бъдеще, но който мисли, че това става за ден, нека да помисли отново. Акцията днес бе обидна за всеки един от нас. Наистина мислех, че сме в по-напреднал етап на зрялост. Призовавам премиера Бойко Борисов да не се поддава на провокации. Легитимирането на тези хора чрез срещи и преговори е доказало, че няма да има никакъв резултат. Наскоро имаше отпуснати средства за сестрите с най-добри намерения, които се оказаха най-големият препъни камък за тях. Впоследствие за медицинските сестри бяха направени още жестове, които не бяха оценени".

БЛС няма да подкрепи нашите искания, защото според мен това ще навреди на бизнеса на един определен кръг от хора", реагира медицинската сестра Ирина Узунова. И заяви категорично: Нашите хора ще излязат, когато има постигнати конкретни резултати. Само обещания вече не може да слушаме, не ни устройват. На 26-и имахме среща с министър Кирил Ананиев, той лично обеща, че ще дойде на 1 март и ще подкрепи нашия протест. Обаче той така и не се появи. Нямаме никакъв контакт с никоя от институциите. Нашите момичета са много упорити и издръжливи, те ще останат до последно."

В подкрепа на своите колеги в София медицински сестри от Карлово излязоха на спонтанен протест пред сградата на МБАЛ "Д-р Киро Попов". „Това безразличие от страна на правителството и на всички горе, и тези безбройни срещи, без да има ефект, това ни кара да се чувстваме смачкани и ненужни”, заяви работещата в болницата Даниела Икимова, цитирана от БГНЕС.  

ГЕРБ ОТКРИ ПОЛИТИЧЕСКА КОНСПИРАЦИЯ

В Народното събрание председателят на групата на ГЕРБ и шеф на здравната комисия Даниела Дариткова провидя бившия омбудсман Мая Манолова като инициатор на вълненията. Освен това нападна БСП, защити се от някои критики по-рано през деня, а и не пропусна да критикува НСО, около която явно се оформя паралелен скандал. 

"За пореден път се разграничавам от лица, които се появяват тук и на наш гръб се опитват да си направят PR. Няма да позволим нито една политическа партия да яхне нашия протест. Мая Манолова се е появи на петия ден на протеста, само за да се снима на фона на протеста", отвърна по-късно една от сестрите Ирина Узунова, цитирана от БГНЕС.

Малко преди изявлението на Дариткова БСП защити протеста. Социалистическият лидер Корнелия Нинова заяви: "Причините посочиха самите медицински сестри: ”Правителството ни лъга една година. Слушаме лъжи, лъжи и пак лъжи”. Първата такава бе произнесена  от премиера Бойко Борисов на 10 април 2019г.: „Даваме 50 милиона за повишаване на заплатите на медицинските сестри”. След това се оказа, че не са 50 и тихомълком МС си е променил постановлението и ги е намалил на 6". Нинова продължи с обзор на скандала, разритикува Дариткова, но колежката й от ГЕРБ бързо върна топката: "Уважаеми колеги, членове на Здравна комисия, не подвеждайте председателката на "БСП за България". Всички бяхте свидетели в залата, всички бяхме свидетели на това, че протестиращите бяха допуснати от ръководството на Комисията по здравеопазване, защото ние винаги сме държали на диалога с тях. Никога не сме имали притеснения за това да чуем конструктивни предложения и техните искания, когато са представени по коректен начин. Те нахлуха по време на заседанието на комисията, което не продължи три минути. Самите те заявиха, че се явиха в 16.00 ч., а заседанието започна в 15.30. След приключване на заседанието се барикадираха в далечния ъгъл на залата, като поискаха контакт само с журналистите. Дори представителите на БСП не влязоха в контакт и не разговаряха с тях".

После Дариткова каза, че събитията са провокация, част от която е инициативният комитет на неуспялата в столичните кметски избори Мая Манолова. "Те са професионалисти по здравни грижи, но никой не знае колко представители на съсловието стоят зад тях. Регистрирани са като синдикална организация. Диалогът с тях продължава вече повече от една година. Не са в никакъв случай две години, но за съжаление техните искания се променят и не можем да отговорим на всички. Министерството на здравеопазването е изпълнило своите ангажименти във възможностите на закона. Към тези протестиращи представителки се присъедини г-жа Мая Манолова", заяви Дариткова.

А коментарът й за НСО бе: "Тя е длъжна да осигури реда в сградите на Народното събрание. НСО наистина днес създаде една рискова ситуация. Отново искам да опровергая една лъжа. Аз съм казала, че жената е с нестабилно психологическо състояние. Това беше очевидно - жена, която стои на ръба на прозореца и не може да води разумен диалог с риск за здравето си иска да наложи някакви неясни искания - не може да бъде преценена като стабилна. Една подобна ситуация демонстрира неподготвеност на служителите в НСО. Тези жени са са прекарали цяла нощ в сградата".

ПРЕЗИДЕНТЪТ С ПРИЗИВ КЪМ ВЛАСТТА

Президентът Румен Радев подтикна изпълнителната и законодателната власт да се занимаят по-активно с проблемите, довели до акцията на сестрите. „НСО трябва да действа съобразно своите инструкции за охрана на такива чувствителни обекти, но това не е проблем на сигурността. Това е дълбок структурен проблем на българското здравеопазване и аз призовавам към един откровен, конструктивен диалог. Този проблем не може да се реши от НСО. Този проблем следва да се реши от Министерство на здравеопазването и ресорната комисия в българския парламент“, каза държавният глава, цитиран от БНР.

ОЩЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

Под паметника на Съветската армия имало зала

24 Март 2024

Демерджиев: С мигрантите влизат терористи и бивши военни

24 Март 2024

Мария Габриел се отказа от мандата

24 Март 2024

ГЕРБ отхвърли офертата на ПП-ДБ за кабинет с втория мандат

26 Март 2024

ГЕРБ атакува Васил Терзиев с компромат за имоти

23 Март 2024