Медия без
политическа реклама

Нинова преговаря с Т. Дончева и Р. Петков за коалиция на 11 юли

Мая Манолова нарече бъдещия съюз "ТКЗС и коалиция на келепира"

20 Май 2021ОбновенаТАНЯ ПЕТКОВА
Илияна Кирилова

Лидерът на БСП Корнелия Нинова води преговори за общо явяване на изборите на 11 юли с бивши съпартийци - Татяна Дончева, Георги Кадиев и Румен Петков. Разговорите, които били "доста сложни", са почти на финала, а решението дали трите партии ще се включат в коалицията на левицата, ще бъде взето идния вторник на пленум, научи "Сега" от висши социалисти. Според тях е "голяма възможността да бъде постигнат компромис между всички" и да се случи общото участие във вота.

Парадоксът е, че новината бе публично съобщена от Йордан Цонев от ДПС пред бТВ, където участва, за да обясни отново, че Делян Пеевски няма кредити от ББР - "в ДПС два пъти проверявахме документите му". Внезапно в края на интервюто Цонев възкликна: "Да ви кажа една новина! БСП ще създаде коалиция с АБВ, с Татяна Дончева, с партията на Георги Кадиев. България има нужда от силна левица и десница".

"Водят се разговори за консолидация на левите и лявоцентристки патриотични организации. Би било неприлично да се обявяват конкретика и детайли преди те да са достигнали положителен резултат", потвърди по-късно пред "Фокус" Румен Петков, като изрази убеденост, че всички участници в разговорите желаят такъв положителен резултат.

"Досега се разделяхме на база на миналото. Нека в следващия парламент партиите на промяната се обединим на база бъдещето на България", коментира от своя страна пред съпартийци Корнелия Нинова във Враца.

Преговорите между Нинова и напусналите БСП продължават до края на седмицата и заради това заседанието на Националния съвет е отложено за 25 май, вместо за 22 май. 26 май пък е срокът, до който партиите и коалициите могат да подават заявления в ЦИК за участие в предсрочните избори.

От "Позитано" 20 обясниха още пред "Сега", че разширяването на лявата коалиция е част от новата стратегия на Нинова, след като на 4 април БСП претърпя крах и остана трета политическа сила.

Засега не е ясно точно какъв ще е форматът на евентуалната коалиция - дали ще запази името "БСП за България". Досега в нея са 5 формации - БСП, Комунистическа партия на България, "Нова зора", ПК "Екогласност" и ПК "Тракия".

"Движение 21" на Татяна Дончева беше сред тримата мандатоносители на коалицията "Изправи се! Мутри вън!" на вота на 4 април. Самата Дончева, която бе избрана и за зам. шеф на 45-ото НС, влезе в него като водач на листата във Варна.

До момента няма публично извяление на Дончева, но Мая Манолова от "Изправи се! Мутри вън!" реагира гневно:

"Изправи се.БГ" не е партия, не участва в трансфери. Ние сме гражданска платформа и нямаме връзка с никакви коалиции на келепира и с никакви форми на ТКЗС-та, допълва Манолова. - Не участваме и в трикове, активни ПР-мероприятия и организирани пропагандни групи за коалиции. Още повече, че се заговори за лява коалиция, чиито ТВ-промоутъри се явяват депутати от ДПС. Забележителен инженерен детайл за набитото око на свободните журналисти."

На предишния вот АБВ с лидер Румен Петков се яви самостоятелно. Тогава Петков изпрати писмо до Нинова за общи действия, но тя му върна телефонен разговор и така не се стигна до по-сериозни разговори за общо участие.

Дори и АБВ да влезе в коалиция с БСП сега, едва ли самият Петков ще е в червените листи, тъй като неведнъж вече е заявявал, че не иска да става народен представител.

Татяна Дончева напусна БСП в края на 2013 г.  в знак на несъгласие с политиката на тогавашния председател на БСП Сергей Станишев. 

Георги Първанов пък заедно с Румен Петков бяха изключени от БСП също по времето на Станишев - през март 2014 година, след като създадоха формацията АБВ, която трябваше да се противопостави на действията на Станишев в партията.

ПЪТЯТ

Георги Кадиев напусна през 2015 г. заради решението му да се яви като кандидат за кмет на София в разрез с официалната кандидатура на БСП.  

Кадиев също потвърди за преговорите за лява изборна коалиция на страницата си във Фейсбук. "Лявото в България е под непрекъсната атака през последните години. Вътрешнопартийно, външнопартийно, от всички ъгли и посоки. Резултатът в последния парламент е видим: 43 леви депутати и 197 други.

Време е за положителни новини.

Време е да разкажем нашата приказка за бъдещето на България, и нека избирателят реши нея ли избира или друга.

Потвърждавам, че водим преговори за общо участие на предстоящите избори. Не сме стигнали до край, но съм убеден, че трябва да намерим формула. Това е пътят", написа той.

Още по темата