Медия без
политическа реклама

НАХАЛСТВО НА ДЕНЯ: "Не разбирам. В какъв смисъл да се оттегля?"

Министърът на околната среда Нено Димов в схватка с водещата на сутрешния блок на БНТ Христина Христова

06 Яну. 2020
Илияна Кирилова
Нено Димов

Водеща: Защо сега държавата успя да извади за отрицателно време над 30 млн. лв., а преди това изобщо не се взеха мерки, така че да не се стига до тази криза?

Нено Димов: Защото това е управление на местното ВиК. След като местното ВиК докара дотук нещата, естествено, че държавата трябва да се намеси, за да направи по-поносима ситуацията.

- Вие имахте ли информация тогава за това състояние?

- Ние не отговаряме за ВиК системата. Така че това, което следим, са нивата на язовирите.

- А това, че язовир "Студена" е полупразен?

- Случаят в Перник е специфичен, доколкото там единственият ползвател на язовира е ВиК и ние получаваме информацията от ВиК Перник и заявките за ползване на водата, които удовлетворяваме. Ние нямаме друг ползвател там.

- Затова ви питам - те какво са ви подавали информация, защото язовирът не изчезна за една седмица или един месец, а напротив. Във времето назад каква информация е подавана за нивото на язовира?

- Подавана е информация. Септември месец още беше ясно, че водата ще стигне до края на годината. Защото тогава имаше около 9.5 млн. литра, при средно черпене около 2 млн. човек може да направи сметката. Това е отговорът, който съм давал на настоящия кмет, който тогава беше народен представител, много активен. При никакъв приток. Това е най-ниският приток за последните три месеца тримесечие за последните 8 години, но през 2011 г. също е имало такава ситуация, но не се е стигнало до воден режим, вероятно тогава системата не е била със 75% загуба, може би е била с по-ниска загуба.

- Вие и министър Аврамова - вашата работа ще бъде проверена. Впрочем възникна въпросът вие защо не се оттеглихте, докато тече това разследване. 

- Не разбирам въпроса. В какъв смисъл да се оттегля?

- Като министър.

- Защото това, което трябва да направи министър Аврамова или аз, е да съдействаме на прокуратурата да реши какви са проблемите. За мен основният проблем, виждам че и в повечето случаи това е така, е въпросът за лошото управление на ВиК Перник. Така че там мерките са взети.

- Тоест въпросът за оставката ви не стои, така ли?

- Предстои вот на недоверие и там ще се състои съвсем парламентарно изчистен процес. Но това, което е ясно, между другото от самото писмо, което ВиК пише и е адресирано до до кмета, до общинския съвет и до водната асоциация в района, това са органите, които могат да въведат режими. Нито аз, нито министър Аврамова можем да въведем режими.

------------

Продължава да стои без отговор въпросът защо при драстично спадащо ниво на полезния обем на язовира, министър Димов продължава месец след месец да разрешава обичайното потребление и забранява източването на вода за промишлени нужди едва на 19 ноември - ден, след като Перник и околността минаха на воден режим, когато ситуацията вече беше необратима. Данните за състоянието на язовира не се укриват от ВиК, а се съдържат в графиците за водовземане от комплексните и значими язовири, сред които е и "Студена". Самият министър също признава, че през септември е бил наясно, че в язовира има вода до края на годината.

Припомняме становището на бившия шеф на дирекция "Управление на водите" в екоминистерството Асен Личев: "Ако МОСВ бяха изключили промишленото водоснабдяване и минимално допустимия екологичен отток не на 19 ноември, а на 1 януари 2019 г., в момента в язовира щеше да има 7 млн. кубически метра повече вода и щеше да се дочака без всякаква тревога следващият пълноводен период на река Струма".

Припомняме отново и закона за водите: "Министърът на околната среда и водите осъществява държавната политика за управление на водите; разработва национални програми в областта на опазването и устойчивото развитие на водите; издава разрешителни за водовземане и/или ползване, както и режимни графици за водовземане от комплексните и значими язовири".

Още по темата