Медия без
политическа реклама

Министерства си противоречат внасяме ли болнични отпадъци

Според Нено Димов нароченият за опасен боклук е ценна суровина за преработване

08 Яну. 2020ЯНА НИКОЛОВА
Илияна Кирилова
Нено Димов и Владислав Горанов

В България категорично не се внасят болнични отпадъци и РДФ горива. Това заявява екоминистерството по повод твърденията на БСП-лидера Корнелия Нинова. Нинова се позовава на данни, предоставени от финансовия министър Владислав Горанов в отговор на парламентарен въпрос на депутати от партията. В него се посочва, че за пет години - от 1 август 2014 до 18 август 2019 г., в България са внесени 736 319.3 тона отпадъци от трети страни. В отговора си Горанов твърди още, че за същия период от трети страни в България са влезли 2.9 тона болнични отпадъци и отпадъци от фармацевтични производства.

По повод тези данни МОСВ е изискало и получило подробна информация от агенция "Митници". "В информацията категорично няма данни за внос на болнични отпадъци и РДФ горива. При преглед на данните се потвърди, че има стоки, които не са отпадъци по смисъла на ЗУО. Например металите присъстват като отпадъци и като готови метални изделия, включително машини и резервни части за машини. В голямата си част тези, които са отпадъци по ЗУО (закон за управление на отпадъците - б.р.), всъщност са ценна суровина, захранваща български рециклиращи предприятия, металургичната, хартиено-целулозната и стъкларската промишлености, производство на батерии и акумулатори", пишат от ведомството на Нено Димов.

От министерството обясняват това разминаване с уточнение, направено от самия Горанов в отговора му до депутатите - "не съществува пълно припокриване в обхвата на терминологията, използвана за целите на тарифното класиране на стоките в митническата дейност и тази, използвана във връзка с управлението на отпадъците. Идентификацията и класификацията на отпадъците при внос/износ се базира на различни правила, поради което не трябва да се счита, че стоките, декларирани за внос и класирани съгласно комбинираната номенклатура в посочените по-горе тарифни номера автоматично представляват „отпадък".

Цитираното уточнение обаче се отнася за конкретно изброени кодове на отпадъци извън болничните, а не за втората част от отговора на Горанов, която касае болничните отпадъци. Във втората част липсва тълкуванието, посочено от екоминистерството. Вместо това се изброяват кодовете на видовете болнични отпадъци и отпадъци от фармацевтични производства, в т.ч. утайки и мицели - утайки от отпадъчни води; клинични отпадъци; отпадъци от химическата или свързани с нея промишлености, различни от отпадъците от органични разтворители и от отпадъци от разтвори за разяждане на метали, от хидравлични флуиди, от спирачни течности и антифризи; отпадъчни продукти от химическата или свързани с нея промишлености, неупоменати, нито включени другаде; фармацевтични отпадъци. Това са отпадъците, от които сме внесли 2.9 тона за 5 години.

БСП задава същите въпроси и на МОСВ. В отговора на Нено Димов се посочва, че "битови отпадъци, РДФ горива, болнични отпадъци и отпадъци от фармацевтични производства, в т.ч. утайки и мицели подлежат на процедура на предварителна писмена нотификация по Регламент (EО) №1013/2006. Той подчерта, че за периода  от 01.08.2014 г. до 28.08.2019 г. не са издавани нотификации за внос на описаните по-горе отпадъци за третиране в циментовите заводи или в топлоелектрическите централи на Република България. Не са издавани нотификации за внос на болнични отпадъци и от страни от ЕС".