Медия без
политическа реклама

Майката на обвинения за смъртта на Милен Цветков няма да го защитава

Процесът за катастрофата тръгва по същество през февруари

21 Яну. 2021ОбновенаДОРОТЕЯ ДАЧКОВА
БГНЕС

Софийският градски съд не позволи майката на Кристиян Николов, който е обвинен за умишленото причиняване на смъртта на журналиста Милен Цветков при жестоката катастрофа на 19 април м.г., да бъде негов защитник. Десислава Николова беше отведена от съдията Веселина Ставрева, тъй като е била обвиняема по делото заедно със сина си. Николова бе подведена под отговорност, че е дала на сина си фирмения си джип "Ауди Q7", с който стана инцидентът. След катастрофата тя бе задържана за 24 часа, а после пусната под гаранция от 100 000 лв. В крайна сметка прокуратурата е оттеглила обвинението срещу нея.

Практиката роднини да встъпват като защитници е честа и допустима от закона. Обичайно се прави, за да имат по-лесен достъп до материалите по делото и подсъдимите, особено ако са задържани под стража.

По делото заедно с прокуратурата обвинителната теза ще защитават чрез адвокатите си двете деца на Цветков, както и сестра му.

Разпоредителното заседание по делото започна с искания за отводи от всички страни. Защитата на Николов поиска съдът да отстрани прокурора Иван Кучиев, тъй като имало публикации, че е близък с един от адвокатите на близките на Цветков и дори са празнували заедно рожден ден в ловно стопанство. Адвокатът на Николов настоя още Кучиев да бъде отведен, тъй като не бил избран на случаен принцип, а бил посочен от прокуратурата, след като станало ясно, че първият прокурор по делото - Сабина Христова, е повдигнало обвинение за катастрофа по непредпазливост, а не за умишлено причиняване на смърт. Адвокат Любомир Таков обясни, че това е практиката на прокуратурата да заобикаля случайното разпределение на делата.

Кучиев се защити, че не познава адвокат Менко Менков, с когото го свързвала публикацията, и никога не бил ходил на лов. Освен това бил избран на случаен принцип, за което имало документи. Първоначално имало друг наблюдаващ прокурор, тъй като инцидентът стана в почивен ден и по него първо работил дежурен обвинител.

Съдът отхвърли искането за отвод на Кучиев, като посочи, че "по делото е възможно да се яви и главният прокурор. Дори и да е нарушен принципът за случайно разпределение, това би имало значение ако се констатира липса на безпристрастност". А съдът не констатирал това.

Бе отхвърлено и искането за отвод на адвокат Константин Симеонов, който е втори защитник на подсъдимия. Оттеглянето му бе искано от защитата на пострадалите, тъй като той е бил адвокат на майката на Николов, докато тя е била обвиняема. Съдът обаче намери, че в случая това не е пречка.

Съдия Веселина Ставрева не намери пропуски в обвинителния акт, заради които да го върне на прокуратурата. Тя отказа и да пусне Николов от ареста. Процесът няма да се гледа по съкратената процедура и се очаква да тръгне по общия ред на 23 февруари.

По обвинението за умишлено причиняване на смъртта на журналиста при жестокия инцидент Кристиан Николов може да получи от 15 до 20 години или доживотен затвор.

Случаят е особено тежък - деецът управлявал МПС след употреба на три различни вида наркотични вещества (амфетамин, тетрахидроканабинол, кокаин), със скорост, значително надвишаваща разрешената за конкретния пътен участък – около 99 км/ч. Приближавайки кръстовището при забранителен червен светлинен сигнал на светофарната уредба за посоката му на движение, обвиняемият не предприел действия за намаляване на скоростта или спиране. В същия момент на пътното платно и в района на кръстовището се намирали множество други участници в движението – водачи на автомобили и пешеходци", обяснява прокуратурата.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?