Медия без
политическа реклама

Излекуваните от Covid-19 за пръв път надхвърлиха 400 за денонощие

Оздравелите са над два пъти повече от новите случаи

14 Авг. 2020Обновена
Илияна Кирилова

4684 са активните случаи на коронавирус в България, показват данните от единния информационен портал. Новите случаи от последното денонощие са 176 при направени 5877 PCR теста. Ден по-рано бяха отчетени 171 заразени, установени със 5108 теста. 14 069 са потвърдените случаи в България от началото на пандемията.

Най-много от новите случаи са в област Благоевград - 35, следват София с 30, Пловдив с 24 и Варна с 14. В Добрич и Шумен са отчетени по 10 случая, а в останалите области броят под 10. В Габрово, Видин, Монтана, Сливен и Хасково няма нови случаи за последното денонощие.

В болници са 824 души, като 63 са в интензивните отделения.

422 са излекувани, а двама са починали. Така общият брой на излекуваните става 8901, а на починалите - 484. Броят на излекуваните е най-високият, постиган от началото на кризата. Сходен брой оздравели има само на 24 юли - 388, отново петък.

Въпреки че в няколко области ситуацията продължава да се усложнява, тази седмица се очертава по-лека от предишните. От понеделник до днес новите случаи са само 726. За сравнение в предходните седмици новите случаи се увеличаваха така:

- 3-9 август - 1507;

- 27 юли - 2 август - 1524;

- 20-26 юли - 1625;

- 13-19 юли - 1463;

- 6-12 юли - 1498;

- 29 юни - 5 юли - 1052.

След като в предишните две седмици починаха 107 души от коронавирус, тази седмица жертвите са 39.

През последните дни в България се наблюдава тенденцията броят на излекуваните от коронавирус да надвишава значително новозаразените. Това обаче не трябва да бъде основание за прекомерен оптимизъм, "трябва да изчакаме и да продължим да спазваме мерките" срещу пандемията, заяви пред Би Ти Ви вирусологът проф. Радостина Александрова от института по експериментална морфология, патология и антропология.

Александрова напомни, че тенденциите се определят на база двуседмични резултати от тестовете за COVID-19. Безспорно през есента ще се появят и другите респираторни вируси като грипа и това ще усложни обстановката, но добрата новина е, че начинът да се предпазим от тях е същият като този за предотвратяването на заразяване с коронавирус, каза вирусологът.

Наскоро приключи едно много мащабно проучване за генома на COVID-19, в което са изследване повече от 48 600 вируса от цял свят. Добрата новина е, че коронавирусът е сравнително стабилен генетично и има два пъти по-ниско ниво на мутиране в сравнение с грипа, посочи вирусологът. Генетичната стабилност на вируса допринася за създаването на ваксина и лекарства срещу него, но тяхната поява може да го накарат да се почувства притиснат и той да мутира отново, отбеляза вирусологът.

Мутациите на коронавируса могат да бъдат благоприятни, неутрални или неблагоприятни за неговото развитие. Именно заради неблагоприятни мутации два от най-старите варианти са на път да изчезнат, обясни проф. Александрова, която допълни, че основната цел на Covid-19 не е да убие своя приемник, а да се разпространява.

Няма данни, че мутациите правят коронавируса по-болестотворен и хората го прекарват по-тежко. При нарастването на броя на инфектираните се увеличава и броят на тези, които го прекарват с по-тежка клинична картина и съответно починалите, каза Александрова по повод големият брой починали от заразата през последните дни.

"Ковид-ситуацията в страната е под контрол", обяви министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, цитиран от БНР. По думите му няма притеснения за това, че болниците ще останат без легла, без предпазни средства или дезинфектанти. "Всички огнища, които са възникнали, са сканирани, нямаме притеснения по отношение на невъзможност на лечебни заведения да се справят с тази ситуация. Използвам днешния момент да призова чрез вас всички български граждани да бъдат максимално отговорни, както към себе си, така и към всички техни близки, особено които са в напреднала възраст - над 65 години, които са с хронични заболявания. Ако имат близки медици, нека да мислят и за тях", каза здравният министър.

Проф. Ангелов съобщи, че още един медик е загубил битката с КОВИД-19. Починал е лекар от Ямбол - 85-годишният общопрактикуващ лекар д-р Димитрика Ралева. От местната организация на Българския лекарски съюз уточниха, че след показалата положителен резултат проба за коронавирус, на 7 август тя е била приета за лечение в ямболската многопрофилна болница "Св. Пантелеймон".

Днес стана ясно, че 11 медици от Центъра за спешна медицинска помощ в Пазарджик са с коронавирус. Заразата тръгна от фелдшер, който в момента е на апаратно дишане. Останалите са в добро състояние, но под домашна карантина, което оголва звеното, разказва БНР. Въпреки това Центърът остава на денонощен режим на работа. Въвежда се всекидневен мониторинг върху ползването на защитните средства. Има организация за командироване на лекари от 9-те спешни центъра в областта.

Няма опасност Пазарджик да остане без линейки, категоричен е директорът на областния Център за спешна медицинска помощ д-р Борис Манев. 

Директорът на Многопрофилната болница в Пазарджик д-р Красимир Темнилов отхвърли обвиненията, че медици заразяват пациенти на здравното заведение с Covid-19. "Начинът на приемане на пациенти чрез спешно отделение e - които идват с линейки, се приeмат в спешно отделение, прави се триаж по определeни протоколи", подчерта Темнилов. До излизане на резултатите от PCR тестовете съмнителните случаи се отделят в единични стаи. Ако има усложнения и се налага апаратно дишане, пациентът се настанява на втория етаж над инфекциозно отделение, където е Covid секторът.

Заместник-директорът на Областната дирекция на полицията в Пазарджик - комисар Светослав Телбизов, е починал вследствие на заразяване с коронавирус, съобщиха от РЗИ. 43-годишният мъж е починал в столичната болница "Пирогов".

Във Варна пък стана ясно, че е регистриран втори случай на лице с положителна проба за COVID-19 в хоспис в града, съобщиха и от РЗИ-Варна. Положителната проба е на санитар, който веднага е изолиран. Заради починал с установена положителна проба за COVID-19, РЗИ-Варна извърши пробонабиране от всички настанени и обслужващ персонал в хосписа. От взетите проби на всички домуващи и обслужващ персонал, получените резултати са отрицателни за COVID-19. Работят се пробите на още трима души от персонала и четирима от потребителите. За хосписа са предписани необходимите противоепидемични мерки за поддържане на хигиена и дезинфекционен режим в помещенията и мерки към контактните лица.

Само за последното денонощие във Варненско са регистрирани 33 нови случая с положителни проби за COVID-19. Починали са 3 души. Общо за област Варна случаите с регистрирани положителни проби за COVID-19 в информационната система достигнаха 1046. Хоспитализирани в лечебни заведения за болнична помощ гр. Варна са 52 пациенти, с леки симптоми или без симптоми на домашно лечение са 607 лица, излекувани са 396 лица.

Още по темата