Медия без
политическа реклама

Изгоненият руски дипломат правел фалшиви документи за разузнавачи

Другият пък събирал данни за енергетиката на България. И двамата днес са напуснали страната.

26 Яну. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Единият двамата изгонени руски дипломати се е интересувал от слабости в българската система за гражданска регистрация. Той е търсел данни за починали българи в активна възраст или такива, които постоянно живеят в чужбина. После изготвял фалшиви самоличности за руски разузнавачи, които внедрявал у нас. Това съобщава "Нова тв", позовавайки се на свои източници в разследването. Дипломатът всъщност е използвал слабости в българската Единна система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението (ЕСГРАОН).

Другият от изгонените пък е събирал информация за енергетиката и енергийната сигурност на страната,

Официално българското МВнР заяви, че има получено писмо от българската прокуратура "относно двама руски граждани, които са събирали информация, представляваща държавна тайна, с цел издаването й на чужда държава или чужда организация - шпионство."

Двамата руски дипломати, обвинени в шпионаж в петък са напуснали България днес, когато изтече поставеният им срок от 48 часа да го направят, съобщи БГНЕС. Съгласно чл. 31 т. 1 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения, въпреки наличието на основания за привличането им в качеството на обвиняеми за престъпление по чл. 104 ал. 1 НК, наказателните производства срещу двамата руски граждани са спрени, на основание чл. 25 ал. 1 т. 3 НПК - “деецът е лице с имунитет“.

Вчера, в официално становище на Москва по случая, бе обявено, че изгонването на двамата дипломати е провокация, и че Русия си запазва правото на реципрочни ответни действия.

Единият от изгонените е служител в Търговското представителство на Русия, а другият - един от осемте първи секретари на посолството.

 

Двамата обвинени в шпионаж са били разкрити по следния начин:

Специализираната прокуратура, по сигнал на ДАНС, е образувала две досъдебни производства срещу двама руски граждани, които са „събирали информация, представляваща държавна тайна с цел предаването й на чужда държава“, съобщава още БГНЕС.

В хода на разследването по едното досъдебно производство е установено, че в периода от 2017 г. до настоящия момент, гражданин на Руската федерация е осъществявал разузнавателна дейност, при която е търсил информация за механизмите на изборния процес в страната. Установено е, че руският гражданин има статут на дипломат, акредитиран е у нас като първи секретар в консулския отдел на Посолството на Руската федерация в София.

В резултат на проведените действия по другото досъдебно производство е установено, че в периода от месец октомври 2018 г. до настоящия момент, руски гражданин е събирал разузнавателна информация, включително такава представляваща държавна и служебна тайна от сферата на енергетиката и енергийната сигурност на страната, която в последствие е изпращал в централата на руската разузнавателна служба в Москва.

За реализирането на незаконната си дейност руският представител е осъществявал контакти с български граждани, които са имали достъп до информация от тази сфера. Допълнителна проверка е установила, че руският гражданин се ползва с дипломатически имунитет, тъй като е служител на Търговското представителство на Руската федерация в София.

Още по темата