Медия без
политическа реклама

Фармацевти вдигнаха протест срещу прокуратурата

Журналисти бяха разпитани дали са разтревожени от твърдения на проф. Стоименова

13 Апр. 2020Обновена
БНТ
Проф. Асена Стоименова

Решението на прокуратурата да повдигне обвинение срещу председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова заради нейни медийни изяви, накара фармацевти в цялата страна да излязат на протест. Днес по обед, във времето за дезинфекция, много от тях сложиха жълти жилетки и излязоха пред аптеките си с плакати "НЕ ни е страх".

Прокуратурата повдигна обвинение на проф. Стоименова за всяване на паника заради нейни интервюта пред БНР и БНТ. В тях тя обяснява различни логистични проблеми пред доставките на лекарства, коментира презапасяването с лекарства и самолечението без рецепта, но думите й трудно могат да бъдат възприети като предизвикващи паника.

Наред с протестите, фармацевтичният съюз инициира и подписка в защита на проф. Стоименова и свободата на словото. Магистър-фармацевтите ще продължат да обясняват на пациентите защо не може и не бива да се отпускат препарати без рецепти, какви са ползите от генеричната замяна и защо лекарите трябва да предписват генерици, особено във времето на извънредно положение в страната, декларираха от Българския фармацевтичен съюз. 

В позиция до медиите миналата седмица Асена Стоименова категорично заяви:

"Всяко едно послание, твърдение, предположение в медийните ми изяви почива на 25-годишния ми опит във фармацевтичния сектор и на публикувани анализи и информация и няма характеристиките, които прокуратурата им приписва".

МРАКОБЕСИЕ

"Да се обвиняват експерти заради изразени становища е мракобесие и пряко противоречи на членството на България в европейското семейство, защото показва отчетливо неразбиране на факта, че демокрацията функционира благодарение на свободните и независими медии". Това се казва в позиция на Асоциацията на европейските журналисти по повод обвинението проф. Асена Стоименова.

Оттам изразяват възмущението си и алармира, че за първи път официален представител на професионална гилдия е обвинен за участието си в интервюта, тоест заради медийни изяви, в които тя изнася информация от безспорен обществен интерес, а именно – възможни проблеми в снабдяването с определени медикаменти в условията на пандемия и затруднения в производството и доставките.

"Прави впечатление, че прокуратурата се опитва да използва този текст от Наказателния кодекс като бухалка, с която по неясни критерии да преследва критици на властта. Всеки, който посочи какъвто и да било проблем, би могъл да попадне под нейните удари със същия мотив – “буди неоснователна тревога” у гражданите", пише в позицията на АЕЖ.

От асоциацията съобщават още, че във връзка с обвинението срещу проф. Стоименова са били разпитвани журналисти. "Част от разпитваните споделиха пред нас, че са били питани дали разговорът с проф. Стоименова е породил тревога у тях. Като журналисти, можем да кажем, че в почти всички случаи ние търсим експерти за тяхното мнение по определен проблем от обществена значимост. Много от интервютата, които правим, изнасят притеснителни данни в различни сфери на обществения живот – това е и смисълът им – да се предприемат съответните превантивни мерки", отбелязва АЕЖ.

"Ограничаването на свободата на изразяване на мнение не е ефективна мярка и изобщо няма отношение към спирането на разпространението на заразно заболяване. Затова в момента такова ограничаване е недопустимо и ако българските власти го допуснат, това би могло да доведе до редица дела в национални съдилища и в Европейския съд по правата на човека", категорични са журналистите.

Още по темата