Медия без
политическа реклама

Депутатите предлагат по-леки наказания за дрогирани шофьори

Водачите ще се наказват само ако употребата на наркотика е повлияла на поведението им на пътя

БГНЕС

Депутати от управляващото мнозинство и техни колеги от "Воля" и ДПС предлагат да се смекчат наказанията за шофьорите, хванати с дрога на пътя. По-либералният режим ще се прилага за водачите, за които е доказано, че наркотикът не е повлиял на поведението им на пътя, или когато употребата се установява на базата на свидетелски показания или със специални разузнавателни средства. Законопроектът за промяна в Наказателния кодекс е качен на сайта на парламента.

Според НК всяка употреба на наркотици е престъпление. За разлика от алкохола, където за престъпление се счита само шофирането след употребата на алкохол над 1,2 промила, при наркотиците няма граница. Самите тестове за дрога отнемат седмици, а понякога и месеци.  

"Установяването на метаболит в организма към момента на деянието означава единствено, че някога във времето лицето е употребило наркотично вещество, като е възможно да се касае за период от часове, дни, седмици или дори месеци, и вредният ефект от злоупотребата да е отминал", пишат депутатите си в мотивите. Според тях, ако наркотикът не е повлиял по никакъв начин на поведението на шофьора, водачът не трябва да бъде наказван.

Депутатите предлагат употребата на наркотици да се установява чрез тест на слюнката, а след това - с кръвна проба. "Ако се докаже наличие на наркотично вещество в слюнката, при това с утвърдените тестери, чиито настройки, специално предназначени за контрол на шофьори, показват положителен резултат само в кратък период след употребата, може да се приеме, че наркотичното вещество оказва влияние и върху реакциите на водача", пишат в мотивите си те.

На практика депутатите са се загрижили за случаите, в които тестовете за наркотици показват наличие на наркотик, който обаче е бил употребен преди време. Предложението подобна употреба да се доказва чрез всички допустими по НПК средства - веществени доказателства, свидетелски показания, специални разузнавателни средства и др., противоречи на идеята този вид деяния да следят от контролните органи, отговарящи за безопасността на движението, и наказателното производство да започва след проверка на пътя.

"След криминализирането на управлението на МПС при употреба на наркотични вещества или техни аналози, част от съдебната практика споделя тезата, че не е достатъчно деецът само да е употребил, а е необходимо поведението му да е повлияно от приема",  пишат депутатите. Както винаги обаче, съдебната практика е противоречива - в друга част от съдебните решения се твърди, че е достатъчно лицето да е управлявало автомобил след употреба на наркотични вещества, като няма значение каква е концентрацията и дали това е повлияло на поведението на водача.

Според вносителите с предлагана промяна "въпросът ще бъде разрешен чрез баланс между стремежа към нулева толерантност спрямо подобни прояви и основният принцип, че за да се обяви за престъпление, деянието трябва да е общественоопасно".

 

 

 

 

Още по темата