Медия без
политическа реклама

Борисов поиска още по-гъвкав подход с ограниченията

Германия обяви цялата територия на България за рисков регион от 1 ноември

30 Окт. 2020Обновена
Борисов поиска по-гъвкави мерки срещу коронавируса

"Искам да не залитате в най-лесното - заповеди за забрани. Искам точно обратното - всеки човек да бъде обгрижен, всеки един бизнес, затова от вас изисквам тази гъвкавост!" https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/borisov-poiska-oshte-po-guvkav-podhod-ogranicheniyata

Posted by Сега on Friday, October 30, 2020

 От 1 ноември Германия обявява цяла България за "рисков регион“, което налага ограничителни мерки за пътуващите от страната ни граждани като част от превенцията срещу коронавирусната инфекция.

Българското посолство в Берлин съобщи, че всички, които пристигат в Германия и през последните 14 дни са пребивавали в "рисков регион“, задължително трябва да се тестват за коронавирус. Само наличието на отрицателен тест освобождава човек от 14-дневна домашна карантина. Карантина не се прилага за транзитно преминаващи през "рисков регион“.

 

Здравната система е почти в колапс пред вълната от нови случаи на COVID-19, все още не се вижда промяна в неглижирането на мерките, но премиерът Бойко Борисов продължава да излъчва послания срещу евентуални нови ограничения.

"Да бъде приложен по-гъвкав подход във всяка една сфера на социално-икономическия живот у нас, така че тя да може да функционира максимално пълноценно в условията на пандемия разпореди премиерът Бойко Борисов по време на работно видеоконферентно съвещание с членовете на Министерския съвет", съобщи правителствената пресслужба. След като по-рано се разпореди да се удовлетворят претенциите на ресторантьорите да се свали ДДС и на доставките на храна, сега Борисов отново предупреди да не се посяга към нови забрани:

„Искам да не залитате в най-лесното - заповеди за забрани. Искам точно обратното - всеки човек да бъде обгрижен, всеки един бизнес, затова от вас изисквам тази гъвкавост!“. Той нареди всеки от министрите, независимо за коя сфера отговаря - образование, спорт или култура, да е в непрекъснат контакт с министъра на здравеопазването Костадин Ангелов, за да може да се предприемат нужните мерки с цел безопасно провеждане на дейности.

Борисов специално акцентира върху образователната система, след като вчера учениците от осми клас нагоре преминаха в дистанционна форма на обучение. Той поискал министрите на здравеопазването и на образованието да предложат решение за продължаване на извършването на образователния процес в условията на кризата, за да може след две седмици ограничения да има само локално. Вчера просветният министър Красимир Вълчев няколко пъти повтори, че училищата не бива да се затварят първи, а преди това трябва да има други мерки. Той даде за пример Германия, където затварянето на училищата е последната мярка за овладяване на вълната от нови случаи. У нас обаче премиерът има други приоритети, а най-видими при обсъждането на мерките са именно ресторантьорите и собствениците на нощни заведения.

Борисов, който е крещящ пример, че правилата у нас съществуват, за да се нарушават, е разпоредил на МЗ и регионалните здравни инспекции да засилят контрола върху карантинираните. „Ако всички контактни се затворят и не излизат, заразяването се спира. И когато контролът за спазване на карантината се следи от компетентните органи, мерките дават ефект, овладява се заразяването“, отбелязал Борисов, въпреки че самият той нито спазва карантина, нито мерки.

Премиерът няколко седмици мълчи по скандала с ловешкото му посещение, когато влезе без маска в църквата, но се размина без глоба, защото РЗИ не посмя да го накаже. Вместо това инспекцията написа акт на Министерския съвет, сякаш е колективна отговорност дали министър-председателят ще носи маска там, където това е задължително за всеки друг гражданин.

 

НАД 18 000 СА НАКАЗАНИ ЗАРАДИ МАСКА

Междувременно вътрешният министър Христо Терзийски отчете в НС, че 33 хиляди души са поставени под карантина към днешна дата, а от началото на пандемията - 13 март, техният брой е над 310 хиляди българи.

Според данните му след 13 март за нарушаване на карантина са образувани над 3108 досъдебни производства, има над 500 случая, за които е постановена присъда - основно пробация, глоби, условно лишаване от свобода. Има и две присъди с ефективно лишаване от свобода, посочи Терзийски, но без да конкретизира.

След като се издадат протоколи за поставяне под карантина, районните здравни инспекции (РЗИ) ги въвеждат в информационна система, след това по каналите на "Информационно обслужване" данните достигат до МВР. "Там се захранва една географска информационна система и на териториален принцип се раздават данните на лицата на съответните полицейски управления", обясни  вътрешният министър.

Проверките на хората под карантина се осъществяват спрямо полицаи. Добави, че е възможно на места това задължение да ив попречи да вършат рутинните си задължения.

От март до сега над 23 хил. са съставените актове за нарушаване на мерките срещу коронавируса. От тях 18 197 са актовете за непоставена на лицето маска. За 29 октомври има образувани 6 досъдебни производства и 6 преписки, а предупрежденията, че не е сложена предпазна маска са 894. "Първо предупреждаваме гражданите. Нашата цел не е да ги глобяваме", съобщи Терзийски.

Ключови думи:

Бойко Борисов, COVID-19