Медия без
политическа реклама

Борисов обяви края на брифингите на оперативния щаб

НОЩ не се разформирова и остава да работи до 31 декември, ако дойдат по-лоши времена, каза премиерът

04 Юни 2020Обновена
Брифинг на Националния оперативен щаб

Колко са заразените с коронавирус у нас?

Posted by bTV Новините on Wednesday, June 3, 2020

Премиерът Бойко Борисов се появи изненадващо на разширения брифинг на Националния оперативен щаб, за да обяви края на всекидневното обявяване на данните от залата на Министерския съвет и от телевизионните екрани. Информацията ще се подава пак в 8 часа всяка сутрин, но ще се качва само на електронната страница, за да не се създава всекидневно безпокойство, каза Борисов. 

Премиерът се самопохвали като обяви, че България, той и щабът са се справили най-добре в сравнение с другите държави. Днес правим 100 дни, откакто издадох заповедта за Националния оперативен щаб. Благодаря на всички българи за усилията в борбата срещу коронавирус, заяви Бойко Борисов по време на брифинга. Ние се справихме прекрасно в една много тежка зараза и пандемия. Надяваме се всичко да утихне, да няма втора и трета вълна, каза премиерът. Премиерът не пропусна да спомене, че доц.Мангъров пак му пратил снощи смс "Когато има победа, тогава мнозина...".

„На щаба благодаря, на всички, които денонощно работихте. Щабът не се разформира, той продължава да работи до 31 декември, за да имаме готовност, ако дойдат по-лоши времена. Дотогава щабът трябва да гарантира презапасяване с тестове и лекарства”, заяви още Бойко Борисов. Трябва да се научим да живеем с този вирус. Той не е утихнал. Искаме да се върнем по-бързо към нормалния живот", допълни Борисов.

Борисов подчерта, че не трябва да се допуска грешката от Северна Македония, която в последните дни изпусна контрола и случаите на новозаразени рязко се покачиха.

"Благодарност не сме очаквали никога, но последният, когото трябва да пита за всяване на паника, сме аз и щабът. Защото всяка една телевизия всеки ден от сутрин до вечер излъчвахте какво се случва и колко са умрелите, гробовете, коридорите, какво става в Щатите, Италия, Франция. Нямаше лидер в света, който да не излезе и да призове гражданите да си останат вкъщи и да се спазват мерките. Само в Северна Корея не чух дали имат план някакъв", допълни Борисов. И уточни: "Това са хора без работа. Ако беше преди 30 години, когато стана аварията в Чернобил, една седмица не се знаеше, че има експлозия".

Към днешна дата всичко се предава онлайн по света. "Аз твърдя, че на този фон най-меките и навременни мерки с най-малко ограничения, най-правилно поставени за най-кратко време са в България. С най-добрия резултат. Какво ще каже някой друг, не ме касае", допълни премиерът.

Две неща са категорично доказани – дистанция и дезинфекция, и ние, и всеки българин, ще се водим от това правило. Не трябва за всяко нещо да пишем в заповедите буква по буква всичко. И от 15-ти натам ще си мием ръцете, а който иска и е по-страхлив, може да си носи маска. До 15-ти има време, всяка нощ с щаба гледаме мерките на заразените, излекуваните и местата в болниците. Политическото решение е мое за освобождаването на мерките – има всякакви болести, всеки може да се натъкне на какви ли не вируси. Тежко е заболяването, няма ваксина и лекарство, човек трябва да се пази, допълни премиерът. 

Относно връщането на публиката при спортните мероприятия Борисов допълни, че стадионите рядко се пълнят на пълния си капацитет. Въпрос на организаторите е да изчислят 30-те процента и да въведат ред при мачовете, посъветва премиерът. При кината и премиерите на книги ще се допускат 50% заетост на местата в салоните от 15 юни.

Засега няма да сваляме карантината с 8-те страни с много заразени. "Вчера говорих с премиера на Гърция Кириакос Моцатакис, - на 15 юни ще махнат карантината. Страх ги е, и не искат по-рано. На 24 юни Мицотакис ще бъде тук, а на 15 юни ще пуснем движението между България и Гърция".  

Относно 500-те милиона, дадени на МЗ и МВР за спазването на мерките, които правителството даде в началото на епидемията, Борисов отговори, че всичко похарчено се харчи прозрачно, а всяко министерство се отчита. „Идеята е с прибирането на щаба да не влияем психологически на хората, но епидемията не е приключила. Нямам представа колко от тези пари са похарчени, но те са отишли за заплати и бонуси за хората от първа линия с коронавируса“, допълни премиерът.

Притеснение има, риск има, но цели сфери на стопанския живот са жизненоважни – маса заводи има, в които инженери не могат да дойдат от чужбина – така Борисов отговори дали се притеснява от хора от чужбина в страни с много заразени, които идват у нас. "Това важи и за сферата на туризма, - не е лесно, но така трябва да преминем през тази незавършила криза", уточни премиерът.

За последното денонощие 25 са новозаразените с коронавирус, от тях в болници са 7 души. Общо изследваните проби са 1174. Активност се наблюдава в 8 области на страната. Общо 2585 са установените досега болни от коронавирус. Увеличението е с 1% в сравнение с вчерашния ден. Това пък съобщи шефът на Националния оперативен щаб (НОЩ) ген. Венцислав Мутафчийски.

За последното денонощие има един нов случай на заразено лице до 18 години. Става дума за 17-годишен младеж от София, който е на домашно лечение с минимална симптоматика. Двама са новозаразените лекари – един от Пловдив и един от Сливен. Процентът на заразен медицински персонал е 10,4% от общата бройка. 116 души са новите излекувани, съобщи още ген. Мутафчийски. За последното денонощие има един смъртен случай – на 68-годишен мъж от Благоевград.

Мутафчийски използва брифинга, за да даде обобщаващи данни. "Тенденцията, която се наблюдаваше през цялото време, и се очакваше от математическите модели, се оправда в реални цифри. Първо се говореше за няколко пика, но основната философия на управление на тази криза с ограничен ресурс беше да се поддържа ниска заболеваемост, за да може здравната система да се справи с всички новозаболели. Което по принцип беше изпълнено", заяви генералът. "Имаше и критични моменти - например болницата във Видин, която спря приема на пациенти, заради изчерпване на леглата, и заради големия брой на заразените медици, около 10% от персонала на болницата. Тогава министърът на здравеопазването Кирил Ананиев взе решение болните да се релокират в Лом, Монтана и в болница "Света Ана" в столицата. Същото стана и в Ямбол, и в Сливен, и в Пазарджик, което наложи предислоциране на болни в съседни области", каза още той.

"Повишената бройка на заболели се наблюдаваше през април, после имаше пик на смъртността. Следващият момент с повишена заболеваемост е в седмицата 20-26 април, когато достигнахме най-много регистрирани за една седмица - 433 души новозаразени за седмица. За радост друг такъв пик нямаше", разказа Мутафчийски и добави: "Закономерно след това имаше спад, когато се откриха доста ограничени клъстери, които туширахме, но не можахме да предотвратим повишената смъртност около средата и след средата на май, когато се регистрираха седмица с 18 и 20 починали за една седмица". 

Смъртността е в ниски граници в момента – около 10 души на седмица, уточни началникът на щаба. Ген. Мутафчийски съобщи, че най-честите придружаващи заболявания, заради които вирусът е довел до фатален край са: диабет, хронично сърдечни и белодробни заболявания. Към момента имаме прекръстосване на кривите, което се наблюдава от 24 май – на новозаразените спада, а тази на излекуваните расте, коментира още той.

На въпрос дали е приключило националното представително изследване в Пловдив, което да покаже колко българи реално са се срещали с вируса, главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев обясни на редовния брифинг на Националния оперативен щаб:  “Не е приключило, събрали сме около половината серуми, в момента върви активно. Имаме първи резултати, но няма смисъл на извадка да казваме някакви резултати. Предполагам, че в следващата седмица ще сме изследвали, сега даваме една възможност и на хора, които желаят активно да се включат, също да бъдат изследвани“.

Ограничен ли е клъстерът в Сърница, откъдето са случаите от последното денонощие  “За Сърница – нещата в момента се случват. Вероятно на база на религиозните празници и семейно събиране на много хора на едно място се е случило това активно заразяване, някои от тях са общински служители, други са с други професии. Разширяваме кръга от изследваните лица, така че вероятно ще излязат и още някои, активно намерени – вие виждате и днес от тези, които сме 25 души намерили, всъщност само 7 са с някаква клиника, седем са в болници, което означава, че ще имаме все повече такива случаи, които не са болни, но ние активно намираме в резултат на изследването на контактните лица“.

Това, което очаквахме при детските градини и ясли, че посещението е под 50 дори под 30% от децата. Продължават тези, които имат възможност, да си ги гледат вкъщи. Аз знам за един случай (на Covid-19 – б.р. ) и той не е свързан с работата в градина, а като контактен в семейно огнище, но така или иначе се взимат мерките, за да няма риск за децата. 

За летищата, това, което по принцип приемем след 15-и като мерки, и аз не искам да избързваме и да казваме, защото виждате, че е доста динамична ситуацията. Ако нещата тръгнат на зле, няма да се случи, това което обявяваме. Но предварителният ни план е действително, пък дай Боже да има решение на общоевропейско ниво, тези рестрикции по движенията да паднат.

Тъй като маските се очертаха като много тежък проблем, спомнете си, че от самото начало ние казвахме, че маската има най-голямо значение за хора, които са с клиника и това остава в сила. Който не се чувства добре, който киха кашля, има каквато и да е симптоматика, би следвало да носи маска и то навсякъде – маските пазят другите, а не самите нас.

ИЗПЛИСКВАНЕ

Проф.Тодор Кантарджиев отправи злъчна реплика към доц.Мангъров, без да го споменава: по време на кризата някои не си пиеха хапчетата, време е да започнат. А Мутафчийски допълни, че професорът е най-възрастен и най-мъдър сред тях. Въпрос на тв 7/8 дали Мутафчийски няма да се извини за репликата "всички ще умрат, яко ще умрат", раздразни видимо шефа на щаба, който  отклони отговора и призова "разговорът да не става махленска свада."  Това даде повод на журналистка от "Телеграф" да укори строго колегата си от 7/8 "с какво право критикувате хора, на чиито малък пръст не може да стъпи. Те спасиха хиляди човешки животи!"

Нови огнища на COVID-19: Болницата в Сливен и инфекциозно отделение в болницата в Ямбол

Пълно затваряне и дезинфекция на болница "Хаджи Димитър" Сливен заради доказаните случаи и на заразени медици поиска кметът на града Стефан Радев, предава БНТ. Той призова приемът на пациенти в болнични заведения да става само след тест за коронвирус.

"Моето становище е болницата да затвори за дена, два три, колкото да се извърши цялоста дезинфекиця на всички отделения. Да бъдат тествани служители, така че да може да продължи работа на спокойствие с всички пациенти и работещи. Имаме нужда като град от тази болница, имаме нужда тя да работи при сигурни условия за всички", обяви Стефан Радев, кмет на Сливен. Стабилно е състоянието на медиците. Няма никой от тях, който да е в тежко състояние. Много е вероятно част от тях да бъдат освободени за домашно лечение, като се направят съответните изследвания, добави той.

Малко по-късно стана ясно, че един от лекарите е бил хоспитализиран. Той е от частна МБАЛ „Хаджи Димитър“ в Сливен. Поради това от утре ще се направи масово тестване за Covid-19 на медиците от тази болница, съобщи заместник-управителят й д-р Христо Режев пред БНР.

Заради положителни проби на медицински персонал под 14-дневна карантина излиза и Инфекциозното отделение на ямболската болница. Това потвърдиха за NOVA от ръководството й. Зараразени с COVID-19 са две сестри и санитарка. Пациенти се пренасочват в други отделения и в частната болница на града, а в отделението се извършва пълна дезинфекция. Ще бъде тестван целият персонал на ямболската болница.

5096 души са тествани от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в 99 (1.9 %) случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 58 (1.1%) случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и 45 (0.9%) проверени, при които са открити и антела IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 465, от които 12 (2.6%) са дали положителна проба за коронавирус. Статистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни. 

 

 

Ключови думи:

НОЩ, коронавирус

Още по темата