Медия без
политическа реклама

Бюджетната комисия подкрепи намаляването на партийната субсидия

20 Юни 2019Обновена
Илияна Кирилова

Парламентарната Комисия по бюджет и финанси прие предложението на Министерския съвет за актуализацията на бюджета за 2019 година, с който се намалява субсидията на партиите и коалициите от 11 на 1 лев на получен действителен глас. Окончателното решение ще бъде взето на пленарното заседание в петък, когато промените в закона ще бъдат гласувани на второ четене, предаде БГНЕС.

Темата днес предизвика горещ дебат сред депутатите в комисията. От ДПС защитиха своето предложение, че ако държавното финансиране на партиите бъде драстично намалено, то по-добре да бъде сведено до 0 лева, което да доведе до възможност политическите сили да получават средства по прозрачен начин от физически и юридически лица.

„Къде бяхте по време на референдума, когато ние говорихме, че партиите ще попаднат в ръцете на олигарси?“, попита Йордан Цонев по време на дебатите. „Ние правим това против волята си. Ние правим това, защото ни принуждавате. Ние искаме публично финансиране, но не в изсмукан от пръстите размер, а в реален размер“, допълни още той.

Според него, колкото и прозрачен модел да бъде разписан, ако няма публично финансиране, партиите рискуват да „попаднат в ръцете на олигарси“. Той подчерта още, че за провеждането само на едни избори, една политическа партия има нужда от минимум 2 млн. лв., с които да финансира медийната си кампания и да разработи рекламни материали.

Във връзка с обществените нагласи за намаляване на партийната субсидия, Цонев коментира: „Хората не ни харесват – добре! Обаче не е измислен друг модел, освен този с политическите партии. Решава ли се проблемът, като им спреш финансирането? Не, задълбочава се“.

От ДПС са категорични – партиите имат нужда от обществено финансиране в достатъчен размер.

Категорично против се обявиха и от БСП. „Ние не сме наивници. Това е един внимателно разработен сценарий от години“, коментира проф. Румен Гечев. Според него в дебатите не бива да се привежда като аргумент проведеният през 2016 година референдум, в който 2,5 млн. души подкрепиха идеята за 1 лев партийна, защото той беше юридически невалиден. В изказването си той допълни още, че тенденцията в Европа всъщност е за постепенно увеличаването на публичното финансиране на политическите сили.

„Това, което от ГЕРБ предлагате, е антидемократично и не е европейско. Каква Америка, какви 5 лева. Ще ми слагате на Трабант двигател от Мерцедес. Ние сме членове на ЕС“, каза още той.

Това даде повод на председателят на комисията и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова да обвини БСП за това, че единствено критикуват, но не предлагат конкретни промени.

Още по темата