Медия без
политическа реклама

Борисов: Докато строим магистрали, те отесняват

България предлага най-добрите условия за правене на бизнес в Европа, заяви премиерът пред американските инвеститори

18 Септ. 2018
Илияна Кирилова
Премиерът Бойко Борисов до посланика на САЩ Ерик Рубин (вдясно) и председателя на Американската търговска камара Петър Иванов.

България предлага най-добрите условия за правене на бизнес в Европа и нашето правителство гарантира тези параметри. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред членовете на Американската търговска камара по време на годишната си среща с тях.
"Финансовата стабилност обикновено се оценява след време, а изкушенията на популистите да се похарчат публичните пари е голямо", заяви премиерът.  По този повод за пореден път той се похвали с ниския дълг на държавата, който ни нареждал в челната тройка на отличниците в ЕС, огромният фискален резерв, който гарантирал стабилен курс на лева, валутния борд и ниския 10%-ен плосък данък, за чието отменяне тези дни настояха синдикатите и някои икономисти.
За стабилния ръст на икономиката ни обаче са важни инвестициите в производства, смята Борисов. И припомни, че преди 15 години чуждите капитали основно са били влагани в търговски вериги, ЕРП-та, телекоми, банки и услуги. "Все сектори, при които парите след това отиват към майките. Не им се радвам на такива инвестиции. По-важни са тези в заводи, които произвеждат продукция. Те са полезни за България", каза Борисов.
Проблемът с намирането на работна ръка, от който се оплакват всички работодатели в страната, правителството се опитвало да реши с програми за обучение и квалификация. 
На годишната среща с Американската търговска камара присъстваха още вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на финансите Владислав Горанов и министърът на образованието Красимир Вълчев. Свободната дискусия между представителите на бизнеса и правителството обаче бе закрита за медиите,  така че не стана ясно какви въпроси и проблеми поставят компаниите пред управляващите.
В изказването си при откриването на срещата премиерът Бойко Борисов засегна и темата за превъоръжаването. "Не става въпрос да правим бизнес с една или втора американска компания, а стратегическо военно сътрудничество със САЩ", каза Борисов. Той подчерта, че САЩ са голяма сила в НАТО и не случайно у нас е създадена Българо-американска база, а летището в Безмер било по-добро от турското в Инджирлик, тъй като нямало ограчения за самолетите, които може да кацат на него, нито за метеорологичните условия.
"Убеден съм, че Тръмп и Жан Клод Юнкер съзнават, че САЩ и ЕС са длъжни да бъдат партньори и ще изчистят всички съмнения. Ние имаме моралното задължение да отчетем това, което САЩ са направили за Европа след Втората световна война", каза още Борисов.
Той отвори и темата за Западните Балкани, на които ЕС обърнал внимание едва по време на българското председателство на Евросъюза.  "Македония в НАТО може само да ни направи по-стабилни и сигурни", смята Борисов и призова да бъде затворен конфликта Косово-Сърбия. По време на 73-та сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк следващата седмица щял да подчертае още веднъж това. 
Борисов се похвали пред американския бизнес и с успешна среща "16 плюс 1" на лидерите на Китай и ЦИЕ, по време на която китайският премиер с голяма делегация от китайски фирми са били 4 дни в страната ни.
Благодарение на привлеченото към Западните Балкани внимание пък Световната банка, ЕБВР и ЕИБ вече работили активно по подготовката на търговете за изграждането на транспортните коридори, които ще свържат Азия през Истанбул с Тирана и Белград, както и София-Видин-Унгария, което ще бъде "огромна придобивка за бизнеса".
"Докато строим магистрали, те отесняват и се изхабяват", каза още премиерът. Натоварване вече било 50 000 автомобила на денонощие, а само преди няколко години околовръсното на София било с две платна. Капитан Андреево пък бил най-големият контролно-пропускателен пункт в Европа - с по 1000 тира на ден, "подобно на пункта САЩ-Мексико". 
Премиерът се похвали и с решението от догодина бюджетните заплати да се увеличат с 10% заради добрата работа срещу контрабандата и корупцията. За пример той даде сваления от 34 до под 5% дял на нелегалната търговия с цигари.
"На олигарсите не им харесва, разбунтуваха се, но за хората все по-ясно ще става, кой какъв е. Не винаги това, което се вижда, е това, което е", каза Борисов. "От всяко нещо става скандал. Но САЩ са ни изпреварили в това отношение и едва ли са изненадани", допълни премиерът.


ПРОУЧВАНЕ
САЩ вече са шеста по инвестиции у нас страна с 4.5 млрд. лв. от 1990 г. до 2016 г. Това показва ново проучване на Американската търговска камара, в което са отчетени всички американски капитали влезли в страната ни и през други държави. Така американските инвестиции държат 10% дял и са насочени в стратегически сектори като преработваща промишленост, ИКТ, енергетика, земеделие. За периода 1990-2016 г. компаниите са реализирали нетни приходи от продажби за 7 млрд. лв. и са разкрили 28 хил. работни места.