Българският ансамбъл се класира трети в света

Грешка във второто съчетание лиши гимнастичките ни от по-предно класиране

15 Септ. 2018Обновена
SPORTAL.BG

Българският ансамбъл се класира трети в многобоя на световното първенство по художествена гимнастика в столичната "Арена Армеец". Симона Дянкова, Елена Бинева, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова и Стефани Кирякова допуснаха грешки във второто си съчетание - с пет обръча, и това ги остави с бронзови медали с общ сбор от 42.050 т.

Световни шампионки са рускините, които събраха 46.300, а среброто е за Италия с 44.825.

Това е второ световно първенство за нашия ансамбъл в този му състав. При дебюта си в Пезаро (Ит) миналата година, момичетата спечелиха сребро в многобоя, като бяха изпреварени само от рускините.

Днес, след първото съчетание - с три топки и две въжета, възпитаничките на треньорката Весела Димитрова имаха втора оценка - 22.350, като отстъпваха само на рускините Кравцова, Леванова, Полякова, Шишмакова и Татарева (23.050). Трети на това съчетание бяха италианките Баста, Чентофанти, Чиконели, Дуранти и Маурели с 22.050.

След като всички основни съперници бяха завършили своите програми, българките излязоха на подиума за съчетанието си с пет обръча. Там обаче допуснаха грешка още в самото начало, а след това последваха още две. Това намали доста оценката им и тя бе едва шеста - 19.700.

Повече получиха рускините (23.250), италианките (22.775), беларускините (22.000), украинките (19.900) и японките (19.750).

Все пак общият сбор от двете изигравания позволи на българския ансамбъл да спечели бронзовото отличие в многобоя, оставяйки на 4-то място тима на Украйна (41.150). Мястото в Топ 3 гарантира на ансамбъла на България квота за олимпийските игри в Токио `20.

Българският квинтет се класира и за финалите и на двете съчетания утре, на които ще се раздават още медали. До момента от домакинското световно първенство България има два медала - сребърния отборен в индивидуалната надпревара и днешния бронз на ансамбъла.