Медия без
политическа реклама

Ангелкова се похвали с 8.4 млрд. лв. приходи от туризъм през 2018 г.

Издига се кандидатурата на София за Европейска столица на интелигентния туризъм през 2020 г.

23 Апр. 2019
Илияна Кирилова

През 2018 г. приходите от туризъм са 8,4 млрд. лева, което е с 6% повече, в сравнение с 2017-а. А от 2015 г. ръстът на приходите от международен туризъм в България е 34%, обяви министърът на туризма Николина Ангелкова.

Тя откри Шестата годишна среща на Националния борд по туризъм (НБТ) в София, която е под мотото "2019 г. - година на вътрешния туризъм, инвестициите и иновациите". Ангелкова съобщи, че "по различни данни над 9 млн. са чуждестранните туристи, които са дошли у нас през изминалата година". И допълни, че България "се стреми да развива всичките си видове туризъм, а целта е да се превърне в утвърдена целогодишна туристическа дестинация".

„Нашата прекрасна материална база да бъде заета 365 дни в годината. За да можем обаче да постигнем всичко това, са необходими много усилия“, допълни Ангелкова и прогнозира, че през 2019-а "борбата ще бъде за всеки един турист".

"Правителството продължава да работи за намаляване на административната тежест. Много е важно да помагаме на бизнеса с намалените административни процедури. Горда съм, че министерството на туризма е първото, което през ноември 2018 г. представи всички услуги електронно достъпни, така че максимално да се пести време и ресурс", заяви Ангелкова.

Тя каза, че предстои и промяна в наредбата за категоризацията и прекатегоризацията на местата за настаняване и хранене, които отново си поставят за цел да намалят административната тежест и да облекчат бизнеса.

Според Ангелкова, освен за зимния и морския туризъм, страната ни полага усилия за развитието и на конгресен туризъм, както в София, така и в курортите. В тази връзка на 31 май министерствота организира международен инвестиционен форум "с участието на много от големите хотелски вериги и туроператори, където ще бъде предложено в „Слънчев бряг“ да бъде изграден конгресен център, който да стане домакин на различни събития".

Националният борд по туризъм поиска бюджетът за реклама на туризма да бъде 1% от приходите, които секторът генерира годишно в икономиката на България. Според НБТ сега инвестициите са значително по-малки и това рефлектира върху конкурентоспособността на страната ни.

"Заложеният в момента бюджет е крайно недостатъчен за ефективно провеждане на националния туристически маркетинг, непропорционален на приходите и е значително по-малък от този на конкурентните туристически държави", заяви изп.-директор на НБТ Полина Карастоянова.

Сдружението щяло да издигне кандидатурата на София за Европейска столица на интелигентния туризъм през 2020 г.

Още по темата