Медия без
политическа реклама

12 000 жители на „Горна баня” оставени без медицинска грижа

Нито един лекар не желае да работи там

04 Авг. 2019
БГНЕС

Близо 12000 жители в столичния квартал „Горна баня” нямат достъп до медицински грижи, съобщи БГНЕС. Проблемът е от години. Отговорът на районната администрация „Овча купел” е, че нито един лекар не желае да работи там, но причините затова не са известни.

В кв. „Горна баня” няма нито един лекар, няма медицински център, поликлиника, няма нищо. Затова сигнализира Гергана Андонова, майка на две деца: „Проблемът е, че имаме един медицински пункт, който беше построен по искане на жителите тук преди няколко години. До ден-днешен той не започна да функционира по предназначение. Доколкото разбрахме наскоро е бил взет под наем от лекар, който не осъществява дейност, а го използва за склад”, заяви Андонова и добави, че новоизградената сграда вече се руши.

През прозорците се вижда, че помещенията са празни, по стените е избила влага, има счупени плочки, облицовката е започнала да се разлепя, откраднато е осветително тяло, а пред медицинския пункт е обрасло и е неподдържано.

Живущите в квартала настояват да се намери лекар, който да практикува там, защото най-близкото здравно заведение се намира на повече от километър, в кв. „Овча купел”, до което достъпът е с автомобил или градски транспорт.

„Ние трябва да намерим начин да привлечем лекар тук. Най-малкото възрастните хора и майките с деца биха предпочели да идват в пункта, а не да ходят до най-близкото болнично заведение извън квартала”, добавя още Андонова и е уверена, че докторът, който се погрижи за тях ще има достатъчно пациенти.

Според кмета на район „Овча купел“ Христина Семерджиева, дълги години жителите на „Горна баня“ не са имали никакъв здравен център. Поради тази причина изградили такъв в квартала. През 2016 г. обявили конкурс за лекари, които да практикуват там. Но не се появил кандидат за наемане на помещението. Районът удължавал многократно процедурата, но без резултат. На конкурса от 2018 г.  все пак се появил наемател на помещението, което съдържа приемна, лекарски кабинет и санитарен възел, той обаче е заявил, че няма да предоставя здравни услуги. А районната администрация се принудила да даде помещението под наем, за да се стопанисва и поддържа. Журналистическата проверка обаче показва, че наемателят не изпълнява този ангажимент.

Причината според Семерджиева за нежеланието на практикуващите лекари да работят в „Горна баня” е в това, че те вече имат разработени практики и не желаят да се местят. Иначе, по думите й, условията, които общината предоставя за наемането на помещението са добри и достъпни. Наемът е 60 лв. на месец.  Семерджиева уверява, че продължават да търсят лекар и, ако жителите намерят медик, тя ще съдейства час по-скоро той да започне работа в медицинския пункт. 

Още по темата