Според ново проучване на глобалния проект YouGov-Cambridge и в. "Гардиън", хората в повече от 25 страни по света смятат, че правителствата им не са реагирали нито достатъчно ефективно, нито достатъчно бързо на първата вълна на коронакризата. Проучването е проведено между месеците юли и август.
Четирима от петима анкетирани в Дания, където извънредно положение беше обявено през март, а смъртните случаи бяха119 души на милион жители, смятат, че тяхното правителство се е справило много добре. Австралия и Гърция, където смъртността е съответно 25 и 51 души на милион жители, също регистрират нива на одобрение по-високи от 70%, докато 67% от анкетираните в Германия - със смъртност като тази в Дания - заявиха, че смятат, че правителството на Ангела Меркел се е справило с криза много добре.
Само 34% от анкетираните в САЩ, 36% в Испания, 37% във Франция и 39% във Великобритания и Бразилия смятат, че техните правителства са се представили добре по време на първата вълна на заразата. Броят на жертвите в тези страни е сред най-високите в света: 686 души на милион в САЩ, 735 в Испания, 521 във Франция, 649 във Великобритания и 730 в Бразилия, припомня в. "Гардиън".
58% от анкетираните в Италия и 54% в Швеция, където смъртността също е висока - 676 и 586 жертви на коронавирус на милион души - въпреки това са уверени, че техните правителства са се справили с пандемията много добре. Анализатори твърдят, че в Италия това може да се обясни с популярността на премиера Джузепе Конте, за когото социологическите проучвания показват, че е италианският политик, на когото народът има най-голямо доверие.
Изненадващо е, че най-ниският рейтинг на одобрение е в Япония, която има най-ниските нива на смъртност от коронавирус в света - само 13 смъртни случая на милион жители. Само 21% от анкетираните в Япония заявяват, че смятат, че тяхното правителство се е справило с кризата.
Вместо да се изгражда имунитет, с течение на времето броят на хората с антитела срещу коронавируса е спаднал с 26%, откакто бяха облекчени противоепидемичните мерки във Великобритания.
Това сочи голямо изследване на "Империал Колидж" (Imperial College) в Лондон, цитирано от БНР. Изследването REACT-2 е било проведено сред 365 000 души в рамките на три кръга от тестове между юни и септември.
Резултатите показват, че 6% от хората са имали антитела срещу вируса по времето, когато блокирането на страната е било облекчено в края на юни и началото на юли. До началото на втората вълна през септември обаче делът им е спаднал до едва 4.4%. В същото време около 50-60% от населението трябва да има защита срещу коронавируса, за да не може той повече да се предава ефективно.
Според професор Хелън Уорд, един от изследователите в Imperial College, новите резултати категорично подсказват, че стадният имунитет е непостижим. "Когато смятате, че 95 от 100 души все още са склонни да бъдат податливи на COVID-19, ние сме много, много далеч от всичко, наподобяващо защита на населението срещу по-нататъшно разпространение на вируса", казва Уорд, цитирана от Sky News.
"Това (стадният имунитет) не е нещо, което можете да използвате като стратегия за контрол на инфекцията от COVID-19 сред населението", смята професорът.
ИТАЛИЯ
Вчера в Италия избухнаха бурни протести заради новите ограничения във връзка с втората вълна на коронавирус в страната. Медиите съобщават за сблъсъци в няколко големи града - включително Торино, където протестиращите са хвърляли бензинови бомби по полицаите. В Милано органите на реда използвали сълзотворен газ, за да разгонят протестиращите.
Демонстрациите започнаха скоро след като заповедта на правителството за затваряне на ресторанти, барове, спортни зали и кина влезе в сила. В много региони на Италия е наложен вечерен час. Протести се проведоха и в Рим, Генуа, Палермо и Триест.
БАЛТИКА
Външниите министри на трите балтийски държави Литва, Латвия и Естония се самоизолираха, след като им гостува словенският им колега Анже Логар, който се оказа заразен с коронавирус. Той ги обиколи във връзка с предстоящото словенско председателство на Съвета на ЕС. Миналия вторник Логар обяви присъединяването на неговата страна към инициативата Три морета, заради която в Талин бе българският президент Румен Радев. Той прекъсна посещението си, след като негови "доброжелатели" (по думите му) подали информация в естонското президентство, че дни по-рано е бил в коонтакт със заразен висш военен. Тестовете на Радев бяха отрицателни, но неговият полски колега Анджей Дуда съобщи по-късно, че е хванал вируса. Естонската президентка Керсти Калюлайд, която се появи на снимка с Радев и Дуда, не се самоизолира. Миналата седмица тя гостува на френския президент Еманюел Макрон и се върна в петък, след което тестът й бе отрицателен.
Ами простата логика на лаик - обикновенната настинка е предизвикана също от корона вирус. И всеки знае, че като имаш веднъж настинка, не значи, че няма да хванеш пак. Та нищо чудно с КОВИД19 да е същото.
Как е положението в Белорус, мърдат ли още?..
⚓️
Belarus
Coronavirus Cases:
93,707
Deaths:
961
Recovered:
83,748
Названието "английски учен" е пословично.Нещо като "чукчето" от вицовете.
Журналята, на български се казва "колективен" имунитет.
Тук се смесват два съвсем различни въпроса. Дали може да се постигне колективен имунитет по естествен път (отговорът е, че не може) и дали човек може да придобие имунитет пак по естествен начин. На втория въпрос е рано да се отговори категорично, но фактите досегат показват, че има много малко (или никакви) случаи на повторно заболяване.
"Названието "английски учен" е пословично.Нещо като "чукчето" от вицовете."
Или като "съветски академик".
Беларусите отдавна измряха от пустия му вирус...остана само Лукашенко с протестиращите.
Само са си дали парите бадева... да беха питали Мангъров, който стъпил на 30-годишния си опит, щеше да им каже, че грешат дълбоко.
Баш!
Така е с произведените в лаборатория вируси.
Разбира се, че грешат, но не дълбоко, а от простотия.
Да, простотия е, да не си прочетеш букварите по имунология, да броиш заедно ябълки и круши и да обявяваш, че си броил сливи.
В букварите пише, че антителата се лепят върху вируса и така слагат началото на имунната реакция, която когато завършва с излекуване оставя организма в имунокомпетентно състояние - организмът става способен да реагира бързо при повторна инфекция.
Когато повторна инфекция няма - организмът преценява, че не е необходимо да произвежда антитела срещу вируса и намалява производството им.
Именно тук има една малка особеност - съществува, т.нар клетъчно медииран имунитет - сложен механизъм, при който голяма роля играят тимусните лимфоцити. Те са няколко вида. Например memory T-cells. Тези клетки са запаметили, какви антигени има обвивката на вируса и живеят достатъчно дълго в организма. Когато се появи отново вирусът, тези помнещи клетки се активират, размножават и включват нова имунна реакция в организма с бързо производство на B-лимфоцити, които произвеждат специфичните антитела, които се лепят по вируса и го представят на т.нар Т-килъри лимфоцити и макрофаги за да го унищожат... и т.н.
Ето, защо, намаляването на противовирусните антитела в организма не водят до извода, че стаден имунитет е невъзможен.
Обратното, Ваксините какво правят? Инжектират се в организма или цели инактивирани вируси или частици от вируса, които са ангигени и организмът реагира с имунна реакция започваща със запознаване с антигена и призводство на комплементарни антитела. Имунната реакиця завършва със създаването на имунокомпетентни Т-клетки-помнячи, които циркулират в организма, като стража срещу бъдещ вирус.
Е, ако стадният имунитет е невъзможен, тогава защо да се имунизираме. Защо да се ваксинираме. Нали организмът реагира по един и същ начин, както на "заразния" вирус, така и на ваксината, и имунният резултат е еднакъв.
👍👍👍
Простичко обяснен научен буквар, от който зубрят студентите по медицина. Някои прихващат, други се правят на особени. Швеция си е пример за подражание.
👍 абсолютно прав си. Никой не може да излъже Природата.
Милиони години преди да го е имало Човека, е имало стаден живот. Ако нямаше естествен стаден имунитет, не биха останали никакви стада. Човекът живее в стадна организация на съществуване и взаимодействие. Е, не може той да е "богопомазано" и единствено същество извън правилата.
Хвърлете един поглед на положението в Швеция (странно как напоследък не говорят за това). Интересно е и някак не се вързва с "непостижимостта" на "стадния" (разбирай колективния) имунитет.
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/
Да, Яко се мре!
Швеция:
АКТИВНИ СЛУЧАИ - 82 331
В момента инфектирани пациенти - 82 292 ( 100 %)
в умерено състояние 82 292 ( 100 %)
Сериозно или критично - 39 ( 0 %)
От 12 юли до днес умрелите с Ковид -19 ежедневно са под 9 - последните 10 дни - по 1-2
И?
Разбира се, че стаден имунитет е невъзможен сред общност от мислещи индивиди, хора. За да се придобие стаден имунитет, е необходимо първо да се получи стадо. За целта природонаселението трябва да бъде изплашено, ошашавено до откат, след което то тръгва в предначертаната посока.
На 11.
При една масирана атака от вируси имунитетът предпазва ли ни на 100% от повторно заразяване при това и от такова с неблагоприятен изход?
И вторият въпрос, пак при такава подобна атака изграждането на имунитета може ли да станае стане със скорост която да спре прогресията на заразяването и евентуалното заболяване?
Отговор: Не.
Отговор: Не.
Допълвам, че въпросите Ви са свързани с определения, които са дискутабилни и подробното обсъждане може да е затруднено и не достатъчно точно. Напр.: "масирана атака от вируси", " изграждането на имунитета може ли да стане със скорост която да спре прогресията на заразяването "
Например: при ХИВ или друга придобита или вродена липса на нормална имунна реакция (или степен на имунна недостатъчност).
Например: Кортикостероидите подтискат имунната реакция (възпалението) и свръхдозирането им води до срив на имунитета. Въпреки това при лечението на Ковид 19 единственият признат и одобрен медикамент при т.нар. "цитокинова буря" е дексаметазон.
Различни отравяния и предозиране с лекарства и химикали.
Много бодибилдъри използват неразрешени и дори забранени вещества, които съсипват имунната система. После, следват въпроси: - Брях, мъж като скала, млад, здрав - как така го тръшна вируса, че умря? Докторите го убиха!
Има и случаи с т.нар. "свръхразпространители"
Терминът "свръхразпространител" се отнася до заразеното лице, което предава вируса на повече хора, отколкото е типично за заразен човек. Стойността на R0 (базовото число на репродукция на заболяването) се отнася до средния брой хора, които един болен човек може да зарази в група без имунитет.
Досега R0 на коронавируса се движи между 2 и 2,5. В БГ това число е около 1,5 в момента.
Но при случаите на свръхразпространия в Хонконг, един човек заразява поне три пъти повече хора.
Тия оттам не са козирували на ония, които са създали и създават измислената истерия с ковида.