И големите търговски вериги са пострадали от корона-кризата - под формата на отлив на купувачи и на спад на оборотите. В някои от месеците на ограничения заради Ковид-19 хипрермаркетите, предлагащи храни и напитки, играчки, обувки и други потребителски стоки, са отчели между 10 и 50% по-малко клиенти, показва анкета на Сдружението за модерна търговия. В проучването са участвали вериги с различен профил - Билла, Лидл, Кауфланд, Фантастико, Аванти, Дайхман, Мосю Бриколаж, Хиполенд. Средният спад на обороите в техните магазини по време на извънредното положение е 11%, сочи анкетата. Пет от компаниите са хранителния сектор, а три от нехранителния, като някои от тях бяха принудени да затворят част от магазините си по време на извънредното положение, уточняват от Сдружението, което е направило и анализ на резултатите от анкетата. Ето няколко акцента от него:
- "Кризата, предизвикана от Ковид-19, доведе до понижение на оборотите – по-слабо при хранителните вериги и по-ясно изразено при нехранителните, до промяна на потребителските навици на хората. Донесе и затруднения в отношенията на веригите с ключови партньори като търговски центрове, държавата и общините. Големите ритейлъри у нас обаче успешно се справиха с предизвикателствата, не допуснаха дефицит на стоки и празни рафтове, адаптираха се към новата ситуация и запазиха всички свои служители.
- Участниците в проучването споделят, че след първоначалния пик на презапасяване хората са започнали да пазаруват по-рядко, но по повече артикули и по-прагматично.
- При трите нехранителни вериги, които по време на карантината затвориха 36 от своите 59 магазина, понижението на броя на клиентите е средно с малко над 30%. Най-големите спадове са били отчетени при „Хиполенд“ и „Дайхман“ (50%), поради затварянето на магазини и отлагането на покупки на детски стоки, облекла и обувки.
- Веригите стриктно са следвали предписанията на здравните власти и в кратки срокове са въвели предвидените мерки – осигуряване на лични предпазни средства за служителите на първа линия, редовна дезинфекция на магазините, количките за пазаруване и складовите площи, инсталиране на прегради и въвеждане на пропускателен режим в магазините. Това е довело не само до промяна на начина на работа, но и до огромни непредвидени разходи, като само за един месец инвестициите на „Lidl“ за изпълнение на мерките са били за повече от 600 000 евро.
Да намалят ДДС-то за хипермаркетите. Със задна дата.
То и ние, клиентите позагубихме, та е логично да не харчим. Чакаме и кризата, която ни се вещае, хеле пък ако Бойко и Каренин подадат оставка.
Не предизвиквайте съдбата.
Нормално е. Щеше да е чудно ако не бяха загубили клиенти и не бяха спаднали оборотите им.
Но животът продължава.
Питах позната касиерка в кварталня минимаркет и тя сподели, че няма намаление на оборота.
Ако е Лидл и подобни- не са. Но вериги с магазини в молове загубиха. Нашата след 4 месеца прати на борсата 50% от служителите в моловете, съкратени с обезщетение с идеята като премине пак да си ги върне
Като знам цените на Хиполенд - 50% спад им е малко...
Това са пълни измислици, февруари и март сигурно са имали 2 или 3 пъти увеличение на оборота. Не се съмнявам, че за тях разходите за чистота са пари на вятъра.
Големите ритейлъри у нас обаче успешно се справиха с предизвикателствата, не допуснаха дефицит на стоки и празни рафтове, адаптираха се към новата ситуация и запазиха всички свои служители.
Въпрос с неповишена трудност - колко чуждици ненужно е употребила авторката със звучното име Ребека?...
Аман!
Трудно ли е, когато пишете, да уважавате българския език?!...
Много хора останаха без работа или с намалени доходи, та е нормално, че са харчили по-малко...
Невероятно, но факт - през това време банките са успели да спечелят 515 млн лв, но това е поради активното бездействие на държавата...
Намалял е броят клиенти, увеличила се е стойността на единичната покупка.
Много клиенти престанаха да пазаруват всеки ден, ограничиха броя но не и количеството на купените стоки.
За дайхман и Хиполенд напълно разираемо, те далеч не са от първа необходимост, доста от тях са в затворените МОЛ-ве.
Нормално да спадат. Нахвърлят ти се от вратата да слагаш наморник, че щели да ги глобят...е, и аз ги глобих. Ползвам си кварталния магазин, български, с български плодове и зеленчуци
Истината е че изнасят 100 % печалба....5-6 семейства....
Хората така или инак са се хранили и по време на карантинана, дали са пазарували от големите вериги или от кварталните магазини е все тая, парите са отишли у търговците.
И не вярвам на веригите.