Швеция ще се присъедини към програмата на Великобритания за разработване на изтребители от шесто поколение, носеща името „Темпест“, която трябва да бъде завършена до 2035 г., съобщава електронното издание на вестник New Europe, цитиран от Фокус.
„Темпест“ се разработва от няколко компании, сред които „Ролс-Ройс“, европейската MBDA и британското крило на италианската фирма „Леонардо“. Изданието информира, че новият шесто поколение изтребител ще включва заглушаваща радарите „стелт“ технология, както и нови оръжейни системи.
Британско-шведският проект ще се конкурира с френско-германската идея „Въздушна военна системата на бъдещето“, която се разработва от „Еърбъс“ и френската компания „Дасо“. Към програмата на Франция и Германия наскоро се присъедини и Испания, като се очаква първите прототипи да бъдат готови за тестове през 2026 г. От редакцията на вестника разкриват за съществуването на спекулации, според които двете програми могат да бъдат слети в една.
Едните още са само с идея, обаче другите са стигнали до проект. Мчи то това не е конкуренция.
Към програмата на Франция и Германия наскоро се присъедини и Испания, като се очаква първите прототипи да бъдат готови за тестове през 2026 г.
Мда-а, някои европейски държави гледат напред...
А ние, с ефките, къде ще сме?...
"А ние, с ефките, къде ще сме?..."
Откъм страната на булката, както винаги.
Някой гледат към 2035-та, ние към 1970-та.
Е как къде? Ше одим да си къркаме у Белград, както каза премиерът наш. Такъв ни е хоризонтът - софиянци до морето, варненци до Белград.
Слушах го преди малко Радан - нямаме ни средни, ни висши кадри за един завод на VW. Колкото имахме, се изнесоха, а нови не се създават.
Ми вече нямаме и няма да имаме. Най-търсената специалност сред кандидатстудентите се оказа психологията.
Впрочем за какъв офсет ставаше дума в офертата на шведите? М? Някой помни ли? И дали нямаше да имаме шанс и ние да се включим с някакво производство в големите европейски проекти?
ПП - Абе кво трябва да илюстрира снимката горе? Някакви съображения, редакцията? 🚬
"Някой гледат към 2035-та, ние към 1970-та".
През 1970 имахме страховита армия.
Сега имаме... банани и фючърсни еф-ки.
За 2035 требе да питаме седесарите и костолаците.
Ибо... тяхно било Времето.
Съгласен, исках да кажа че гледаме към технологиите от 1970-та, скоро може да поискаме и танкове Шърмън блок ХХ.
И Ал Йо беше стройно и пламенно комсомолче, и мнозина от бахурите се кръстеха пред портрета на Тато😁
Става все по ясно , че колкото и развита да е една страна сама не може да направи съвременен самолет . Трудна работа .
Ми илюстрира съвременен изтребител ! Не се вижда ни на радар, ни с просто око .
Когато VW чуха, че подписваме договор за Ф16 с доставка 2023 и плащане кеш-ин-адванс, веднага взеха решение за завода в Турция. Никой не инвестира в държава с побъркано правителство.
Някой всяка нощ сваля самолета:
https://cache2.24chasa.bg/Images/Cache/130/Image_7...
Баси!
Стелт-технологиите не "заглушават" радарите, а правят самолетите (или корабите, или друга военна техника) скрити за тях.
Заглушаващите устройства са част от РЕБ (радио-електронна борба), а не от стелт технологиите.
Ндаа - притоплили са ХОТОЛ и Зенгер като проекти. Но иначе оптимистично го дават - 2035-а.
Защо ли си мисля , че щом всички взеха да ги употребяват , то и всички ще почнат да виждат през тях .
Нашите Ф-16 в момента са стелт у нас.
"Става все по ясно , че колкото и развита да е една страна сама не може да направи съвременен самолет ."
Освен ако страната не е САЩ, Русия или Китай. В много голяма степен се отнася не само до производството на самолета, но и до възможността да бъде използван като бойно средство. Най-вече от страни, които трудно могат да си позволят дори да го купят.
" Радан - нямаме ни средни, ни висши кадри за един завод на VW."
Ние сме на път да нямаме такива кадри и за управление на държавата, като изключим Шоплука. Привет Предводителю на ... шопите?
Те и Франция и Германия решиха още в началото на март да правят самолет VІ поколение, когато Германия се отказа от покупката на Ф-35.
Двете военни министърки го обявиха много тържествено.
Чудя им се и на тях, и на Кингдъма с шведците. Не можаха самолет V поколение да направят, хвърлят се право на VІ.
Ама явно имат бол пари, та се чудят какво да правят с тях.
Посетител към уредника на картинната галерия,
"Каква е тази картина, нищо не разбирам",
"Кон пасе на ливада",
"Не виждам никаква ливада"
"Ми щото конят е опасъл"
"А защо няма кон"
"Защото е отишъл да пасе на друга ливада"
И тези пропускат създаването на самолет пето поколение.
Концепцията за пето поколение е погрешна- самолетът не може да е невидим, а направените компромиси при опита да го направят такъв, влошават бойните възможности на машината.
Засега читави самолети правят само две държави. Знаем кои са . Китай от години се опитва да се нареди там, но за съжаление тук системата копи пейст, не работи добре. Видяхме го от техния параден изтребител 5 поколение. Не възлагам надежди друга държава извън Русия и САЩ да направт нещо което да конкурентноспособно. Със сигурност не и скоро.
Напоследък конкурентоспособността на американските стоки основно се дължи на т.н. "дипломация на здраво стиснатите топки", която ДД прилага към местните компрадорчета... ние го наричаме "геополитическо позициониране", "цивилизационен избор" или "политическо решение", но просто става дума за едни пари. Много пари.
А няма ли да се конкурира и с американската военна система на Бъдещето ?)
А какво стана с оня невидимия, американски "Стелт" самолет, дето го бяха свалили над Сръбско?)
Но въпроса е интересен, все пак. Може ли технически да се създаде самолет, кораб, танк - абсолютно невидим за противника.. ?-)