Медия без
политическа реклама

Властта пак ще си има спецболница

Година след като премиерът Борисов поиска да няма привилегии за управляващите, кабинетът ги възстанови

Илияна Кирилова

Година след като премиерът Бойко Борисов публично се възмути от специалните привилегии за лечение на представители на висшия ешелон на управлението, кабинетът тихомълком ги е възстановил, макар и за много по-тесен кръг кадри. Това става ясно от проект на закон за лечебните заведения, приет от Министерския съвет и днес внесен в Народното събрание.

Занапред Министерският съвет ще може да определя държавно лечебно заведение, което ще осигурява медицинско обслужване при пътувания в страната и в чужбина на президента, вицепрезидента, председателя на Народното събрание, министър-председателя и главния прокурор. Това ще става по предложение на министъра на здравеопазването, като по какви критерии той ще се определя не е посочено.

Същото лечебно заведение ще е натоварено с медицинското осигуряване на представители на друга държава с ранг, съответстващ на ранга на лицата по т. 1 и ръководители на международни организации и институции при посещение в България, както и на пленарните заседания на Народното събрание. Тя ще осигурява и медицинска помощ на изброените хора.

Тези дейности ще се финансират от държавния бюджет, като за целта министърът на здравеопазването ще сключва договор с определеното лечебно заведение. Болничната медицинска помощ за този висш ешелон ще се заплаща от НЗОК.

С подобен статут до миналата година беше болница "Лозенец", често наричана Правителствена. В края на 2018 г. обаче Борисов изненадващо обяви, че иска да я върне на народа. Промяната едва мина през Народното събрание - депутатите на ГЕРБ бламираха лидера си и гласуваха против отнемането на статута й на Правителствена болница. В крайна сметка "Лозенец" бе прехвърлена на СУ. "Като член на правителството, аз подкрепям неговото решение да няма болница, която да създава специални привилегии, по-особени условия за лечение на политическата класа и на някои държавни служители, които заемат високи длъжности в държавната администрация. Държавата е инвестирала стотици милиони левове за техника, апаратура, материална база и ремонти в болница „Лозенец“ и всичко това трябва да бъде ползвано от целия български народ", каза при гласуването здравният министър Кирил Ананиев.

Сега в правителството са се присетили, че посочените в промените лица са "обект на охрана от НСО, което е елемент от дейността по защитата на националната сигурност, насочена към осигуряване безопасността на тези лица". "Към настоящия момент тези дейности се осъществяват от Болница „Лозенец“ като част от специфичните й функции като лечебно заведение по чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения, и се финансират от държавния бюджет. В изпълнение на § 8 от Преходните и заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения (ДВ, бр. 13 от 2019 г.) са предприети действия за преобразуване на Болница „Лозенец“ в лечебно заведение – търговско дружество, поради което тези функции следва да бъдат обезпечени чрез определяне от Министерския съвет на лечебно заведение, което да продължи да осъществява изброените дейности по медицинско осигуряване, които да се заплащат от държавния бюджет", посочват вносителите в мотивите.

 

Още по темата