Медия без
политическа реклама

Лекари: COVID тест трябва да се прави поне 7 дни след рисков контакт

26 Окт. 2020
Pixabay

За да бъде достоверен резултатът от тест за COVID-19, той трябва да бъде направен в последните 48 до 72 часа преди изява на клиничните симптоми, т.е. поне седем дни след евентуален рисков контакт и първата седмица от изява на клинични симптоми. Това обясни пред БНР д-р Веселина Колева, началник на Клинична лаборатория в "Токуда". Колева обясни и разликата между различните видове тестове, които излизат на пазара и в които става все по-трудно да се ориентира човек.

Бързите антителни тестове не са ранен диагностичен тест маркер и не бива да бъдат използвани за откриване на пациенти в ранната, острата фаза на инфектиране, обясни специалистът. Напоследък надеждата е в нов тип тестове - бързите тестове за установяване на антиген. "Това е белтък в обвивката на вирусните частици и те се изследват от назофарангиален секрет. т.е. пробата се взима по същия начин както PCR пробата. Разликата е в метода и в това, което изследвате - търсите антигена в белтъка в обвивката на вируса, докато при PCR теста търсим рибонуклеиновата киселина на вируса", обясни д-р Колева. "Ако чувствате неразположение и имате температура, бързият антигенен тест е добрият скрийнингов тест, който в рамките на половин час с достатъчно голяма вероятност би могъл да покаже дали сте болен от коронавирус или от някакво друго заболяване", допълни тя.

Докато през лятото тест са си правили основно здрави хора, които искат да пътуват, сега мнозинството от пациентите са хора с клинични симптоми, т.е. хора, които имат оплаквания или които са били в близък контакт с доказано положителни. Общият брой на тестовете не се променя и остава 4-5 хил. средномесечно, обясняват от "Токуда". Основните два потока са самонасочили се хора, които сами си плащат или хора, за които плаща работодателят, ако в колектива има положителен служител. Хората, насочени от РЗИ са малко, а още по-малко са тези с направление през здравна каса - те са единици.

Предимствата на новите бързи тестове за антиген са бързината - резултатът може да бъде готов в рамките на 20 минути до половин час, и това, че не изискват високоспециализирана апаратура. Те вече се внасят в България и могат да се намерят дори в аптеките, но при домашна употреба има риск пробата да не се вземе правилно и резултатът да не е достоверен. Д-р Колева не препоръчва хората да купуват домашни тестове за антитела, тъй като те не могат да служат за скрийнинг за определяне дали сте инфектиран или не сте.

Преди дни стана ясно, че очакваната промяна от 1 ноември личните лекари да изписват направления за COVID-тест ще се отнася не до PCR тестовете, а до бързите тестове. Ако антиген тестът покаже положителен резултат, той ще се потвърждава от PCR тест, който отново ще се назначава от РЗИ.

Д-р Колева изтъкна един основен проблем пред пациентите с положителна проба за коронавирус. Няма отделно звено, медицински център или доболнична помощ, където да се направят допълнителните изследвания за тези пациенти, които са в лека клинична симптоматика, но искат да си направят рентгенова снимка или други изследвания, без да се смесят с останалите пациенти. "Така хората се лутат, защото няма ясно уредени алгоритми къде да отидат, без да нарушат карантината. Трябва да има ясен път за насочването им", смята специалистът. Сега често такива пациенти са оставени на домашно лечение, а влошаването на състоянието им остава незабелязано от лекарите и когато стигнат до болница, често е твърде късно.

"Не е голяма бройката на фалшиво положителните тестове, по-голям е броят и рискът от фалшиво отрицателните тестове. При кръвните тестове може да има фалшив резултат, ако твърде рано сте взели проба. Тогава един отрицателен резултат не изключва вие да сте заразен. Ако вие сте болен от две седмици, може чрез кръвен тест да се провери дали е коронавирус", поясни още специалистът.

 

Личните лекари няма да имат лимити за издаване на направления за тестове. Това стана ясно преди ден от изказване на шефа на здравната каса Петко Салчев. Слуховете, че PCR тестовете са лимитни, не са достоверни.

 

 

 

Ключови думи:

тестове, COVID-19