Световният вицешампион е заработил над 19 000 евро през този сезон

20 Март 2019
Фейсбук
Владимир Илиев

От българските биатлонисти Владимир Илиев е спечелил най-много пари от наградните фондове на международния съюз (IBU) този сезон. Преди финалния кръг за Световната купа - в Осло-Холменколен (Нор) в края на тази седмица, 32-годишният троянчанин е заработил 19 750 евро, докато вторият в това подреждане - Красимир Анев, към момента има 7250.

Големият удар, не просто във финансово, но и в спортно отношение, Илиев направи на световното първенство в Йостерсунд (Шв), където стана сребърен медалист в класическото състезание на 20 км индивидуално. Първият въобще световен медал за мъжкия ни биатлон донесе на Владо премия от 19 000 евро. Това е с 4000 повече от бонуса за победа в състезание за Световната купа, тъй като наградният фонд на планетарните шампионати е по-голям. В допълнение Илиев заработи и 750 евро за шестото си място в спринта на европейското първенство в Минск в края на февруари.

От Минск пък е най-голямата премия на другия ни ас - Красимир Анев. За титлата си на 20 км там той заслужи €5000, а за шестото място в смесената щафета (в нея Илиев не участва) - още 250. Отделно при най-доброто си представяне за Световната купа този сезон - на V кръг в Руполдинг (Гер) през януари, самоковецът също влезе в зоната на премиите (класиралите се до 15-о място получават бонуси от IBU - от 15 000 до 500 евро). В германския зимен център Анев се класира 14-и в спринта на 10 км (€750) и 12-и в масовия старт на 15 км (€1250). Така общо заработените от него премии са 7250.

Що се отнася само до световното, там най-много пари заработи Йоханес Тингнес Бьо. В Йостерсунд 25-годишният норвежец, който предсрочно си осигури Световната купа, спечели 4 титли (в спринта и в трите щафети) и един сребърен медал (в преследването на 12.5 км), което му донесе общо € 76 400. При жените пък №1 по премии стана Денизе Херман. Германката взе злато (в преследването на 10 км), сребро (в смесената щафета) и бронз (на 12.5 км масов старт) и получава € 57 500.

Този сезон IBU увеличи общия награден фонд от 4 млн. на 7 млн. евро, като само за световното в Йостерсунд бяха отделени 1.2 млн. Там първите трима в индивидуалните дисциплини получаваха съответно 25 000, 19 000 и 14 000, докато Топ 3 в стартовете за Световната купа взима 15 000, 12 000 и 9000.