Веселин Топалов няма да се бори за Световната купа по шахмат

12 Авг. 2019
ShamkirChess.com

Най-добрият български шахматист Веселин Топалов няма да участва на турнира за Световната купа, който ще се проведе в Ханти-Мансийск (Рус) от 9 септември до 4 октомври. Това стана ясно от публикуваната схема от 128 състезатели на сайта на международната федерация FIDE. В нея 44-годишният бивш световен шампион, който е 23-ти в световната ранглиста с индивидуален коефициент ЕЛО 2736, отсъства.

Единственият българин на турнира ще бъде Иван Чепаринов. Асеновградчанинът, който е №88 в ранкинга (ЕЛО 2663), обаче вече втора година играе за Грузия. Той е поставен под №54 в схемата и съперник ще му е 75-ият - Ахмед Адли. Ако Чепаринов отстрани египтянина, противник ще му бъде руснак - №11 Владислав Артемиев или №118 Иля Илюшенок.

За Световната купа няма да играят също и първите двама в ранглистата - световният шапион Магнус Карлсен (Нор, ЕЛО 2882) и Фабио Каруана (САЩ, 2812). Така водач в схемата ще е №3 в света и финалист от последното издание на надпреварата (през 2017 г.) Дин Лижън (Кит, 2805). Китаецът стартира срещу последния в списъка - 128-ия Шон Прес от Папуа-Нова Гвинея. Арменецът Левон Аронян (2765), който победи Дин на финала преди две години, е №6 в схемата и ще започне срещу 123-ия Есам Ел Гинди (Ег).

Наградният фонд за Световната купа в Ханти-Мансийск е $1.6 млн., като крайният победител ще получи $110 000. Двамата финалисти пък ще получат право да участват в Турнира на претендентите за световната титла, победителят от който ще играе двубой за шахматната корона с носителя ѝ Магнус Карлсен.