Верстапен задмина "Мерцедес" по случай 70 г. Формула 1

09 Авг. 2020

Макс Верстапен с "Ред Бул" спечели състезанието за "Гран при" по случай 70-годишнината на Формула 1 на пистата "Силвърстоун" във Великобритания. Нидерландецът беше най-бърз в днешния следобед на емблематичното трасе, където през 1950 г. е проведен първият старт в историята на най-комерсиалния автомобилен спорт.

Потеглилият от четвърта позиция на стартовата решетка Верстапен остави зад гърба си двата болида на "Мерцедес" и прекъсна доминацията на германския отбор, чиито пилоти бяха спечелили първите четири надпревари за 2020 г. - веднъж Валтери Ботас и три пъти поред Люис Хамилтън. Днес световният шампион Хамилтън завърши втори, а тръгналият от полпозишън Ботас се нареди трети.

Топ 5 допълниха Шарл Льоклер с "Ферари" и Александър Албън с "Ред Бул". В зоната на точките финишираха още Ланс Строл ("Рейсинг Пойнт"), Нико Хюлкенберг ("Рейсинг Пойнт"), Естебан Окон ("Рено"), Ландо Норис ("Макларън") и Даниил Квят ("Алфа Таури").

За 22-годишния Верстапен победата беше юбилейна 10-а в кариерата и с нея нидерландецът излезе на второ място в генералното класиране за сезона със 77 т. Лидер остава Хамилтън със 107 т., а на трета позиция отстъпи Ботас със 73 т. При конструкторите "Мерцедес" остава недостижим със 180 т., следван от "Ред Бул" със 113 т. и "Ферари" с 55 т.

Следващото състезание е идната неделя за "Гран при" на Испания на пистата "Каталуния" край Барселона.