Медия без
политическа реклама

Ван Гаал си тръгна с много успехи, но и много скандали

Конфликтите с някои звезди не попречиха на треньора да вземе 20 трофея за 25 години

23 Март 2019
ЕПА/БГНЕС
Ван Гаал празнува с последния си трофей като треньор - ФА Къп с "Манчестър Юнайтед" през 2016 г.

За някои той е един от най-добрите треньори в последните 30 години, готов да жертва стила за победите, но постигнал успехи почти навсякъде, където е работил. За други е нервен тип, с мания за дисциплина, експерт в отчуждаването на играчите и феновете на тимовете, които води. Луис ван Гаал е и на двете. По-рано този месец легендарният холандец обяви официално, че се оттегля от футбола, макар да не бе водил отбор от 2016 г., когато бе уволнен от "Манчестър Юнайтед".

"Вече съм пенсионер. Нямам амбиции да съм технически директор в някой клуб или коментатор по телевизията. Съпругата ми Труус се отказа от работата си преди 22 години и ме следва навсякъде в чужбина. Казах й, че ще приключа, когато навърша 55, но продължих да съм треньор до 65. Тя има право на живот с мен извън футбола. Сега е много щастлива", каза 67-годишният Ван Гаал.

Кариерата му продължи 25 години, в които работи в "Аякс", "Барселона" (два пъти), националния отбор на Холандия (два пъти), АЗ (Алкмаар), "Байерн" и "Манчестър Юнайтед". За тези години той спечели общо 20 трофея.

 

Успехите

 

Дори и хора, които по една или друга причина не го харесват, не могат да отрекат успехите му. През 1991 г. той изненадващо пое "Аякс" и макар началото да бе трудно, още в края на първия си сезон изведе тима до триумф в Купата на УЕФА. "Аякс" печели три поредни титли в Холандия между 1994 и 1996 г., а през 1995 г. завоюва и КЕШ след победа с 1:0 срещу "Милан" на финала. Италианският тим, който защитаваше титлата си от предишния сезон, бе фаворит в мача, но "Аякс" стигна до успеха, след като Ван Гаал се довери на Патрик Клуйверт, а той вкара победния гол в първия си сезон при мъжете. В същия финал Ван Гаал направи и световноизвестния си кунг-фу ритник във въздуха, ядосан на съдията след фаул на Марсел Десаи срещу Яри Литманен. За целия сезон тогава "Аякс" не допусна нито една загуба в холандското първенство и в Европа. През следващата година тимът отново стигна финал в Шампионската лига, този път загубен с дузпи от "Ювентус".

Ван Гаал си тръгна през 1997 с 11 трофея за 6 г. И веднага пое "Барселона", където обаче желанието му за дисциплина и тактиката му така и не се харесаха на играчи и фенове. Това обаче не му попречи да изведе тима до дубъл в Испания през 1998 г., както и до още една титла през 1999 г. През 2000 г. "Барса" бе фаворит за титлата в Шампионската лига, особено след като би "Челси" с 5:1 в реванша от 1/4-финалите. Но отпадна от "Валенсия" в полуфиналите.

Началото на новия век не е толкова добро за Ван Гаал след провал с Холандия и слаб сезон с "Барселона". През 2009 г. обаче той изведе АЗ (Алкмаар) до титлата в Холандия, втора в историята на клуба. След това пое "Байерн" и през 2010 г. тимът спечели титлата, Купата и Суперкупата на Германия и игра финал в Шампионската лига, загубен от "Интер". На световното през 2014-а Ван Гаал изведе Холандия до бронзови медали, като още в първия си мач от мондиала отнесе с 5:1 действащия световен шампион Испания. Последният трофей за Ван Гаал бе ФА Къп с "Манчестър Юнайтед" през 2016.

 

Скандалите

 

Ван Гаал има репутация на треньор, който често влиза в конфликти с играчи, включително и с някои от големите си звезди. Още в "Аякс" треньорът стигна до сблъсък с една от звездите - Денис Бергкамп. Нападателят не бе доволен, че Ван Гаал иска всички да се подчиняват на неговата система и тактика и ограничава индивидуалната свобода, вкоренена в мисленето на футболистите от Йохан Кройф, който водеше тима през 80-те. Бергкамп така и не намери общ език с Ван Гаал и отиде в "Интер" през 1993 г. Впоследствие в биографията си нападателят написа: "Кройф беше голям играч и окуражаваше индивидуалистите като треньор, защото те могат да решават мачове. Той ги предизвикваше, останалите играеха за тях. Ван Гаал не можеше да го направи, това не пасваше на неговия отбор. Но ако имаш 10 художници на средно ниво и Рембранд, какво ще направиш? Ще кажеш ли на Рембранд, че не трябва да работи с въображение, че не е повече от останалите? Или ще му дадеш чувството, че е специален и ще го оставиш да твори?"

Проблемите с Бергкамп изглеждат незначителни в сравнение с тези със звездите на "Барселона". Там Ван Гаал се скара първо с Христо Стоичков, който и досега критикува холандеца и неумението му да работи със звезди. Попитан кой е най-лошият му треньор, през 2016-а българинът каза: "Ван Гаал. Той е много лош човек. Създава конфликти навсякъде. Въпреки че има някакви треньорски качества, качествата му като човек не му позволяват да ги покаже."

Последва още един скандал - този път с Ривалдо. Бразилецът, избран за Футболист №1 на ФИФА за 1999 г., бе оставен на резервната скамейка, защото не искаше да играе като крило и да помага в защита, каквото бе желанието на Ван Гаал. Години по-късно холандецът набеляза по същия начин Лука Тони в "Байерн", където поведението му също не остави добро впечатление. Попитан от германски журналист дали Ван Гаал се смята за Бог, президентът на "Байерн" Ули Хьонес каза: "Той вероятно се мисли за бащата на Бог."

 

Враждата с Кройф

 

Двамата открито не се харесват още от годините си като футболисти. Кройф редовно критикува методите на треньора Ван Гаал, "военната подготовка", на която подлага отборите си, и това, че се опитва да ограничи някои от играчите. Ван Гаал също говори против Кройф, когато го наследява в "Барселона". През 2000 г. Кройф пише програма за развитие на холандския футбол, но Ван Гаал е избран за селекционер и я трие цялата. Враждата стига своя връх през 2011-а, когато "Аякс" кани Ван Гаал да се върне като генерален директор. Кройф тогава е в борда на директорите и завежда дело, с което да спре назначението на съперника си. Губи делото, което обаче се точи достатъчно дълго, за да спре назначението.

"С Ван Гаал имаме лоша химия. Лична и в начина, по който виждаме футбола. Тренировките му подготвят играчите за живот в офиса, а не на терена. По неговите критерии аз не трябваше да съм футболист", казва веднъж Кройф по адрес на съперника си.

 

 

Даде път на Шави, Иниеста и Пуйол

Едно от безспорните големи качества на Ван Гаал е работата с младите футболисти. Под негово ръководство дебют в мъжкия футбол направиха редица бъдещи звезди. В "Аякс" той даде път на играчи като Кларънс Зеедорф, Едгар Давидс и Патрик Клуйверт. В "Барселона", именно под ръководството на Ван Гаал, дебют направиха бъдещите легенди Шави Ернандес, Карлес Пуйол, Андрес Иниеста и Виктор Валдес. Пуйол признава, че през 1999 г. е бил близо до напускане, но е останал, след като е видял, че Шави получава шанс. Иниеста нарича Ван Гаал "най-важния ми треньор". В "Байерн" дебют направиха Холгер Бадщубер и Дейвид Алаба, а последният млад футболист, получил шанс при него, е Маркъс Рашфорд в "Манчестър Юнайтед".

Още по темата