Трилър с 8 гола изхвърли Хърватия от Евро 2020

Испания направи обрат и мина през продължения, за да изстрада класирането си за 1/4-финалите

28 Юни 2021
Остро критикуваният нападател на испанците Алваро Мората (вдясно) вкара втория си гол на първенството в най-важния момент - при 3:3 в продълженията, с което до голяма степен предреши изхода на мача.

Испания елиминира световния вицешампион Хърватия в може би най-интересния двубой до момента на Евро 2020. Мачът в Копенхаген предложи 8 гола и продължения, но накрая победата бе за испанците - 5:3.

Мачът тръгна в неочаквана посока, след като Испания не успя да оползотвори преимуществото си. Вместо това в 20-ата мин. младият нападател на "Барселона" Педри (20 г.) върна топката почти от центъра към вратаря Унай Симон, но последният подходи първолашки и не успя да я спре, а тя влезе в мрежата му. Това бе деветият автогол на Евро 2020 - толкова, колкото имаше на всички европейски шампионати до момента, взети заедно. За Педри остана и съмнителното признание да е автор на най-далечния автогол в историята на първенствата на Стария континент - 45 метра.

Халфът на "Пари Сен Жермен" Пабло Сарабия изравни в 38-ата мин., но всичко по-интересно се случи след почивката. В 57-ата мин. след груба грешка едрият хърватски защитник Йошко Гвардиол допусна да бъде надскочен от дребничкия Сесар Аспиликуета и десният бек на "Челси" вкара с глава първия си гол за националния тим на Испания.

What a time to score your first international goal! 👏👏👏

🇪🇸 César Azpilicueta 😎#EURO2020 pic.twitter.com/rI6LCXKwnv

— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 28, 2021

В 76-ата мин. нова груба грешка на хърватската отбрана остави Феран Торес непокрит и футболистът на "Манчестър С" направи резултата 3:1 за Испания.

"Ла Фурия" вече усещаше победата, но опитният тим на Хърватия успя да се върне в мача. В 85-ата мин. при голямо разбъркване и няколко удара към испанската врата системата Hawk-Eye на голлинията отчете правилно, че при шута на Мислав Оршич топката е влязла с целия си обем преди Аспиликуета да я избие. А в допълнителното време стана немислимото - Хърватия изравни за 3:3, след като Оршич асистира на друга резерва - Марио Пашалич.

В продълженията обаче хърватите видимо отпаднаха физически, а емоционално бяха довършени от два гола на Испания за три минути. Първо Алваро Мората направи 4:3 в 100-ата минута, а в 103-ата Микел Оярсабал се разписа за пети път във вратата на Доминик Ливакович.

До края тимът на Хърватия не успя да направи нищо, за да намали резултата. Дори можеше да получи шести гол, но Дани Олмо улучи десния страничен стълб. Така испанците станаха първият отбор на европейско първенство, който отбелязва пет гола в два поредни мача след успеха с 5:0 над Словакия в груповата фаза.