Тодорова финишира в Топ 30 на спринта в биатлона

18 Дек. 2020
Триото норвежки - Тирил Екхоф (в средата), Ингрид Ландмарк Тандреволд (вляво) и Марте Олсбу Рьойзеланд (вдясно), празнува окупирането на призовата тройка пред подиума в Хохфилцен.

Младата надежда на българския биатлон Милена Тодорова намери място в Топ 30 на първото състезание за жени от кръга за Световната купа в Хохфилцен (Ав) тази седмица. 22-годишната състезателка от Троян се класира 29-а в спринта на 7,5 км, което е най-доброто ѝ постижение от началото на сезона. В първите си шест индивидуални старта през новата кампания тя стигна най-много до 33-та позиция - в преследването на 10 км на същото трасе миналата неделя.

Днес Тодорова направи две грешки в стрелбата - по една от легнало и изправено положение, и финишира с изоставане от 1:28,5 мин. спрямо победителката Тирил Екхоф (Нор). 30-годишната опитна скандинавка постигна най-добро време (19:38,0 мин.), въпреки че пропусна една мишена при първото си влизане на стрелбището и завъртя наказателна обиколка от допълнителни 150 м. Втора и трета се подредиха други две норвежки - Ингрид Ландмарк Тандреволд (0 гр., +7,6 сек.) и лидерката в генералното класиране Марте Олсбу Рьойзеланд (1 гр., +24,6 сек.).

New day, new Norwegian podium sweep! 🇳🇴 🥳 @TirilEckhoff wins the women's sprint in Hochfilzen! @NSSF_Biathlon

🥇🇳🇴 Tiril Eckhoff
🥈🇳🇴 Ingrid Landmark Tandrevold
🥉🇳🇴 Marte Olsbu Roeiseland

— IBU World Cup (@IBU_WC) December 18, 2020

В състезанието участваха общо 106 биатлонистки, включително още две българки. Даниела Кадева се нареди 91-ва с 2 грешки (+3:07,3 мин.), а Мария Здравкова остана 97-а с 2 грешки (+3:26,3 мин.). Така сред 60-те състезателки за утрешното преследване на 10 км от нашите националки място намери само Тодорова, която ще стартира с №29.

С прибавените нови 12 точки в актива Милена натрупа общо 20 точки през сезона и се изкачи на 59-о място в генералното класиране. Водачката Рьойзеланд вече има 319 т., следвана от Хана Йоберг (Шв) с 297 т. и Дзинара Алимбекава (Блрс) с 275 т. Победителката Екхоф излезе на 5-а позиция с 232 т.