Шампионът Хамилтън завърши сезона в F1 с победа №84 (видео)

Англичанинът не отрече, че има оферти от други отбори и обмисля бъдещето си

02 Дек. 2019
Стъпил на болида си, Люис Хамилтън ликува след 11-ата си победа през този сезон, в който спечели шестата си титла.

Люис Хамилтън завърши по блестящ начин шестия си шампионски сезон във Формула 1, като спечели убедително последното състезание - за Гран при на Абу Даби. На трасето "Яс Марина" англичанинът бе най-бърз още в квалификациите, стартира от първа позиция и не я изпусна до края на надпреварата, с което записа своята 11-а поредна и общо 84-та победа.

Това доближи аса на "Мерцедес" само на 7 успеха от абсолютния рекордьор Михаел Шумахер, който има 91. При темпото, с което Хамилтън печели, най-логично е да се очаква той да стане още следващия сезон едноличен водач в класацията по първи места в F1. А и да постигне основната си афиширана цел - да стане за 7-и път световен шампион, което е правил отново само Шуми.

Още след старта Хамилтън поведе убедително, следван от Макс Верстапен ("Ред Бул") и двамата пилоти на "Ферари" - Шарл Льоклер и Себастиан Фетел. Льоклер обаче още на третия завой изпревари Верстапен, само че в крайна сметка завърши след него - трети. Основна роля за това изигра бавният питстоп, направен от "скудерията" в 13-ата обиколка и за двата болида. Особено много бе забавен Фетел, който се появи на трасето пети и това си остана крайната му позиция.

До края размествания имаше предимно в задната част на колоната. Така Хамилтън пресече финалната линия пръв, следван от Верстапен и Льоклер, но последният не е съвсем сигурен за мястото си на подиума, макар да бе награден. Причината е, че стюардите обявиха разследване срещу него заради несъответствие в количеството гориво. Според техническия делегат на FIA Джо Бауер имало е значителна разлика между количеството гориво, декларирано от тима за кола с №16, и установеното в резервоара преди старта.

"Честно казано, не очаквахме такова предимство и като темпо, и при работата с гумите - заяви шампионът Люис Хамилтън. - Това обаче бе най-добрият начин да завършим сезона като тим. Отново благодаря за огромните усилия на всички".

По-важното, което обаче каза британецът, беше, че наистина оглежда и други опции за своето бъдеще, плюс тези, които му предлага шефът на "Мерцедес" Тото Волф за 2021 г.

"Намирам се в такъв период от живота си, че трябва всичко да се преценява много внимателно", добави англичанинът, за когото се появиха информации, че е ухажван от "Ферари".

С второто си място в Абу Даби пък Макс Верстапен подпечата третото си място при пилотите. Той събра 278 т., следван от Шарл Льоклер (засега с 264) и Себастиан Фетел (240). Хамилтън триумфира с 413, а съотборникът му Валтери Ботас е втори с 326.

A fitting goodbye to the @MercedesAMGF1 W10, from @LewisHamilton ?#AbuDhabiGP ?? #F1 pic.twitter.com/0Wy4Xn1hP8