Шампионът Бразилия съсипа Германия за едно полувреме

Георги Кабаков бе четвърти съдия на футболната класика на олимпийските игри в Токио

22 Юли 2021
Героят за бразилците Ричарлисон празнува първия от трите си гола във вратата на Германия.

Олимпийският шампион Бразилия започна с авторитетна победа защитата на титлата от футболния турнир на игрите в Токио 2020. В откриващия си двубой от група D "селесао" срази тима на Германия с 4:2, като пропусна да разгроми своя исторически съперник с много по-звучен резултат.

Футболната класика беше повторение на финала на олимпийския турнир в Рио де Жанейро `16, в който бразилците се наложиха след изпълнение на дузпи и за първи път се окичиха със златните медали. За разлика от онзи двубой на "Маракана" преди 5 години, днешният сблъсък на ст. "Нисан" в Йокохама почти не предложи интрига.

Бразилия водеше с 3:0 след едва половин час игра, след като голямата звезда в състава Ричарлисон реализира хеттрик. Нападателят на "Евертън" се разписа в 7-ата, 22-рата и 30-ата мин. и пропиля още поне две чисти положения. В последните секунди на първата част пък Матеуш Куня пропусна дузпа.

Тоталното надмощие на "златистите" продължи и след почивката, но вместо да увеличат преднината си, допуснаха младият състав на "маншафта" да върне едно попадение. Вкара го Надим Амири с далечен шут в 57-ата мин.

Пет минути по-късно германците останаха с човек по-малко, след като капитанът Максимилан Арнолд беше изгонен за два жълти картона. Бразилците продължиха да създават и да пропускат положения и противно на логиката Бундестимът отбеляза второ попадение - чрез резервата Рагнар Ахе в 84-тата мин.

Все пак в добавеното време Паулиньо отбеляза фантастичен гол с диагонален шут и оформи крайния резултат малко преди последния съдийски сигнал на салвадореца Иван Бартон. Негови помощници на страничните линии бяха сънародникът му Давид Моран и суринамецът Закари Зеегелаар, а четвърти рефер беше българинът Георги Кабаков.

По-рано днес други три от фаворитите за олимпийската титла преглътнаха разочароващи резултати. В група С Испания завърши 0:0 срещу Египет, въпреки че в титулярния състав започнаха шестима футболисти, участвали на Евро 2020 (вратарят Унай Симон, Пау Торес, Микел Оярсабал, Ерик Гарсия, Педри и Дани Олмо). Аржентина пък загуби от Австралия с 0:2. А в група А тимът на Франция беше разгромен с 1:4 от Мексико.

ОЛИМПИЙСКИ ТУРНИР ПО ФУТБОЛ "ТОКИО 2020"