Сензацията Холандия завърши с победа груповата фаза на Мондиал `18

19 Септ. 2018
Холандският национален отбор по волейбол слуша националния химн в зала "Арена Монбат" в Русе преди последния си мач от група В на световното първенство срещу Египет.

Поднеслият най-големите изненади от началото на световното първенство по волейбол тим на Холандия завърши с победа участието си в група В в Русе. След като последователно надиграха олимпийския шампион Бразилия с 3:1 гейма и обърнаха финалиста в Лигата на нациите Франция от 0:2 до 3:2, в последния си мач от първата фаза "оранжевите" сразиха аутсайдера Египет с 3:1 (21, 21, -23, 16).

Така холандците събраха 11 т. (4-1) и временно оглавиха групата, като си гарантираха поне трето място в крайното класиране. Преди снощните финални мачове в зала "Арена Монбат" втората позиция запази Канада с 9 т. (3-1) въпреки загубата с 1:3 (-22, 19, -23, -18) срещу Бразилия, чийто тим остана трети с 8 т. (3-1). Четвъртият сигурен продължаващ отбор от този поток е Франция с 8 т. (2-2), а първенството приключва за Египет с 3 т. (1-4) и Китай с 0 т. (0-4). Снощи бяха срещите Китай - Бразилия и Канада - Франция.

В нашата група D във Варна първите четири отбора също станаха предварително известни - Полша (12 т., 4-0), България (9 т., 3-1), Иран (9 т., 3-1) и Финландия (5 т., 2-2), като в последните двубои снощи трябваше само да се изясни окончателната им подредба. "Трикольорите" излязоха в директна битка за първото място с "дружина полска", шанс за крайна победа в групата имаха и иранците, които играха със "суоми". Последните две места заеха Куба (3 т., 1-4) и Пуерто Рико (1 т., 0-5).