Медия без
политическа реклама

Рали "Дакар" прави рестарт в Саудитска Арабия

След 30 години в Европа и Африка и 10 в Южна Америка легендарното състезание се мести на Арабския полуостров

ЕПА/БГНЕС
Саудитска Арабия се надява, че с рали "Дакар" ще привлече повече туристи.

Рали "Дакар" ще има по-специално издание през 2020 г. За първи път в историята си легендарното офроуд състезание ще се проведе в Азия, след като през април подписа 5-годишен договор със Саудитска Арабия.

По този начин Азия става четвъртият континент, който ще приеме многоетапната надпревара. Започнало като "Париж - Дакар" през 1979 г., в продължение на 30 г. ралито се провеждаше в Европа и основно в Африка с финал в сенегалската столица. През 2008 г. обаче бе отменено заради опасност от терористични атаки в Мавритания, а през 2009 г. организаторите го преместиха в Южна Америка, където бе в последните 10 години. През 2019-а обаче за първи път в историята рали "Дакар" се проведе само в една държава - Перу, след като Боливия и Чили се отказаха от домакинство. 

Стартът на тазгодишното издание ще е на 5 януари в Джеда. Финалът ще е на 17 януари след преминати 7500 км, разделени на 12 етапа, предимно през пустинята. Очаква се в състезанието да се включват 550 пилоти от 62 страни.

Така ралито става поредното голямо спортно събитие, което получи Саудитска Арабия, която усилено опитва да си изгради имидж на отворена към спорта и чужденците държава. В края на 2019-а кралството прие реванша за световните титли по бокс в тежка категория между Антъни Джошуа и Анди Руис, а за мача, спечелен от британеца, бе конструирана специална арена за 15 000 души в Дирия. Веднага след това там бе поставен тенискорт, на който пък (12-14 декември) се проведе демонстративен турнир, спечелен от Даниил Медведев (Рус) след 6:2, 6:2 на финала срещу Фабио Фонини (Ит). А малко по-късно арената бе разглобена. Саудитска Арабия бе домакин и на мача "Ювентус" - "Лацио" за Суперкупата на Италия, а този месец Джеда ще приеме и турнира за Суперкупата на Испания, в който ще участват "Реал" (Мадрид), "Барселона", "Валенсия" и "Атлетико" (Мадрид). В страната също така се провежда и кръг от шампионата на Формула Е.

Организации за защита на човешките права критикуват остро почти всяка спортна проява в държавата, като според тях страната се опитва да изчисти имиджа си чрез спорта. Подобни критики имаше в изобилие и след подписването на договора за рали "Дакар". От кралството заявиха само, че гледат на автомобилното състезание като на начин да се покаже туристическият потенциал на страната. 

"С провеждането на рали "Дакар" в кралството светът ще види живописната ни природа и прекрасната пустиня. Светът ще се приближи повече от всякога до кралството, което иска да посрещне света", заяви президентът на спортната администрация на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Турки ал Файзал.

Директорът на ралито Давид Кастера пък описа преместването в Саудитска Арабия като "пътешествие в неизвестното". "Като отидох там, точно този аспект ме очарова. Убеден съм, че подобно чувство ще имат всички пилоти. Като директор на състезанието огромно предизвикателство е да имаме празен лист с неограничени възможности", коментира Кастера, който допълни, че организаторите са били "разглезени от избора на възможни маршрути за ралито".

Рекордьорът по титли в "Дакар" Стефан Петерханзел е доволен от маршрута. "Наистина се вълнуваме от изключително красивия пейзаж. Пустинята е точно такава, каквато очаквахме - с дюните, има хубави планини и малки каньони. Има етапи, които ще са близо до морето, така че ще има смесен пейзаж, което е много интересно. Саудитска Арабия е голяма държава, така че има много възможности. Има много пустини, което я прави перфектно място за провеждане на рали "Дакар", каза Петерханзел, притежател на общо 13 титли (7 при автомобилите и 6 при мотоциклетите, рекорд и в двете категории).

Първоначално след обявяването на договора имаше притеснения дали всички пилоти ще могат да участват. Едно от тях бе свързано с шампиона при автомобилистите през 2019 г. Насер ал Атия, който е от Катар, а двете държави продължават да са в конфликт. Ал Атия е и братовчед на емира на Катар Тамим бин Хамад ал Тани. Компанията "Amaury Sport Organisation" (ASO), която държи правата за рали "Дакар", обаче изрично уточни, че няма да има никакви ограничения. "Никой няма да бъде изключен от рали "Дакар". Ако имаше такава вероятност, изобщо нямаше да дойдем тук", коментира директорът Кастера.

Ал Атия пък отново се цели в титлата: "Мисля, че ще бъде вълнуващо, защото ще сме на ново място. Когато се сменя регионът, теренът със сигурност се променя. Определено гледам към подиума и мисля, че защото съм експерт в този регион, ми дава шанс да бъда един от силните пилоти в това издание."

Другото притеснение бе свързано с участието на жените, тъй като до 2018 г. в Саудитска Арабия имаше забрана жени да шофират. "Единственото, което искаха от нас, беше да сме с дълги панталони, нямаше друго. Не бях сигурна как трябва да съм облечена и бях малко притеснена, но не съм имала други проблеми", заяви една от състезателките - Лая Санц (Исп), след рекламно събитие за рали "Дакар" в Саудитска Арабия през 2019 г.

Сред участниците ще е и двукратният световен шампион във Формула 1 Фернандо Алонсо. Испанецът ще кара за "Тойота", а в последните месеци участва в няколко състезания в пустини, за да се подготви. "Рали "Дакар" и Формула 1 няма как да са по-различни. Техниката на каране е напълно противоположна. Освен това сега трябва да се гледа и терена, защото има нещо непознато на всеки километър, а на пистите въртиш обиколка след обиколка. Дистанцията също е от значение. Във Формула 1 си свикнал да имаш час и половина, в които трябва да си концентриран и дори можеш да се отпуснеш малко на правите участъци. В рали "Дакар" всеки метър е нов. Трябва да си внимателен постоянно, в продължение на 8 или 9 часа на ден. Така че е доста трудно да се адаптирам", коментира Алонсо, който участва в различни състезания, откакто напусна Формула 1 и спечели световния шампионат по издръжливост, постигайки победи в състезания като "24-те часа на Льо Ман".

Испанецът обясни, че рали "Дакар" е първото състезание, в което влиза с мисълта, че няма как да го спечели. Попитан дали е готов за ралито, той отговори: "Ако отивам там да се забавлявам, тогава да. Ако отивам да дам всичко от себе си, да. Но ако говорим за победа, не се чувствам готов. Наясно съм с липсата на опит. В другите състезания, в които участвах - "Инди 500", "Льо Ман", "Дайтона", се чувствах на ниво, което би ми стигнало за победа. В рали "Дакар" не е така. Няма да съм най-бърз, но се надявам да съм на добра позиция в края."

Още по темата