Провал за САЩ на Мондиал `19 по баскетбол

Американците допуснаха първа загуба от 13 г. и остават без медал за първи път от 17 г.

12 Септ. 2019
Двамата най-резултатни баскетболисти в 1/4-финала един срещу друг - французинът Еван Фурние се опитва да пробие с топката през Донован Мичъл под коша на САЩ.

Американският национален отбор по баскетбол ще остане без медал от световното първенство за първи път от 17 години, след като отпадна още на 1/4-финал от Мондиал `19 в Китай. Американците, които преследваха трета поредна световна титла, отстъпиха със 79:89 срещу Франция.

Това е първа загуба за САЩ в международен турнир от 2006 г., когато тимът падна от Гърция на полуфинала на световното първенство в Япония. Американците бяха в серия от 58 поредни победи на големи шампионати. За първи път от 2002 г. те не влизат в Топ 4 на шампионата на планетата, а едва за втори път в последните 10 световни първенства тимът няма да вземе медал.

Загубата е едва 10-а за САЩ, откакто в тима могат да играят баскетболисти от НБА. За разлика от някои от предишните обаче, това поражение не е чак толкова сензационно, тъй като американците пристигнаха в Китай с доста по-слаб отбор от очакваното. Всички големи звезди от НБА отказаха да се присъединят, а още преди шампионата тимът допусна първата си загуба изобщо от 2006 г. насам - в контрола срещу Австралия.

На световното все пак САЩ показаха по-добра игра, но не и срещу Франция. Водени от двама баскетболисти от НБА - Руди Гобер и Еван Фурние, французите поведоха с 6 т. на почивката. В третата четвърт американците обърнаха и дори дръпнаха със 7 т. В последната част обаче Франция бе много по-добрият тим и стигна заслужено до победата. Фурние вкара 22 т. за успеха, а Гобер добави 21. Донован Мичъл отбеляза 29 т. за САЩ.

Това бе първи успех за "петлите" срещу САЩ на световно първенство или олимпийски игри. Досега балансът на Франция бе 9 загуби от 9 мача. "Не знам как да опиша тази победа. Мечтая за това от много време. Това е от онези мачове, за които ще се говори след 20 години. Но ние сме дошли тук за златото и този успех няма да значи нищо, ако не спечелим златото", каза Гобер, чийто тим ще срещне Аржентина на полуфиналите.