Медия без
политическа реклама

Произведено в Индия: 145 години снукър

Само един професионален играч е стъпвал в родното място на играта - "Ути Клъб"

WORLD SNOOKER
Историческото помещение в "Ути Клъб" с масата отпреди век и половина.

Въпреки че феновете на снукъра познават шефилдския театър "Крусибъл" като съвременен дом на британската игра, родното място на този магнетичен спорт всъщност се намира на съвсем друга точка от земното кълбо - в далечна Индия. Вероятно малцина знаят, че снукърът е измислен преди 145 години от лейтенант Невил Чембърлейн (да не се бърка с бившия министър-председател на Великобритания Невил Чембърлейн, ръководил империята от 1937 до 1940 г.) в Джабалпур - град в южния индийски щат Мадхя Прадеш.

През 1875 г. колонизаторът от армията на кралица Виктория положил основите на играта, докато експериментирал на билярдна маса в офицерската столова. Играейки разновидността с 15 червени и една черна топка, позната като "блек пул", той решил да добави няколко цветни топки и нарекъл своята версия "снукър". Името дошло от термина, използван по адрес на новобранците в Кралската военна академия в Уулуич - лейтенант Чембърлейн постановил, че всеки около масата е "снукър" в тази новоизмислена игра.

Следващото местоназначение на британския офицер било в Утачамунд - или просто Ути, в щата Тамил Наду. Спортът и правилата му били допълнително развити в местния колониален "Ути Клъб", който впоследствие придобил известност като същинското родно място на снукъра. Клубът е отворен и до днес и там все още стои масата, използвана по онова време. Именно в тази стая Чембърлейн представил първия "официален" правилник на играта.

Представянето и популяризирането на новия спорт във Великобритания било дело главно на двама изявени играчи на билярд - Джо Дейвис и Джон Робъртс-младши. Дейвис съдействал за организирането на първото световно първенство през 1927 г. и го спечелил 15 пъти. Робъртс пък, освен състезател, бил и производител на щеки и топки. Той за първи път се натъкнал на снукъра, докато обикалял Индия, и бързо установил дупка в пазара. Пред пред него се открила възможност да започне да продава комплекти от 22 топки, вместо само от три - най-търсени за популярния по онова време английски билярд.

Регламентът на снукъра бил изгладен през 1919 г., когато били отстранени последните дребни несъответствия и спорни аспекти. Тогава било въведено и правилото за изваждане на черната топка за излъчване на победител във фрейм с равенство в крайния резултат.

Парадоксалното е, че към днешна дата само един професионален снукър играч е стъпвал в свещения за играта "Ути Клъб" в Южна Индия. По ирония на съдбата честта се пада на световния шампион от 1985 г. Денис Тейлър, спечелил може би най-паметния финал в историята на "Крусибъл" - срещу Стив Дейвис по черната топка в решаващия 35-и фрейм.

Северноирландецът посещава клуба през 2017 г., докато участва в снимките на документалната поредица на Би Би Си "Истинският хотел "Мариголд" (The Real Marigold Hotel, 2016-2020). В един от епизодите Тейлър пътува до Ути и влиза в клуба, където дори изиграва един фрейм на масата, на която сър Невил Чембърлейн и другите офицери са вкарвали топки преди почти век и половина.

"Всичките четири седмици в Индия бяха страхотни, но това беше абсолютната черешка върху тортата за мен! - спомня си някогашният крал на "Крусибъл". - Усещането за докосване до историята беше толкова силно. Да видя с очите си онези артефакти, включително написаните на ръка от сър Невил правила на играта, поставени в стъклена кутия. Помня, че бях много развълнуван, когато влязох вътре и видях масата. Да бъда първият и единствен световен шампион, посетил "Ути Клъб", е нещо наистина специално."

Сред най-големите почитатели на снукъра в Индия днес е една от суперзвезите на Боливуд - Анил Капур. Най-популярен в Европа с ролята си на водещия в телевизионното шоу "Стани богат" в модерната класика на Дани Бойл "Беднякът милионер" (Slumdog Millionaire, 2008), 63-годишният актьор и продуцент е едно от най-разпознаваемите лица в страната. Той има и малка роля в Холивуд - като партньор на Том Круз в "Мисията невъзможна: Режим Фантом" (Mission: Impossible - Ghost Protocol, 2011).

Когато не работи по нов филм, Капур се отдава на своето хоби - да играе снукър на някоя от собствените си маси у дома.

"Всяка вечер се опитвам да отделям малко време на снукъра. Той е моя страхотна страст - казва кинозвездата, когато присъства на Откритото първенство на Индия в родния си Мумбай през 2015 г. - Имам две красиви маси вкъщи и те са сред най-ценните ми вещи. Играта ме отпуска и ме откъсва от всичко. За да бъдеш снукър играч, трябва да имаш самоувереност и финес. Трябват ти концентрация и умения. Не става дума за физическа сила. Обичам играта. Актьорите също имат нужда от съсредоточаване. Да играя снукър всъщност ми помага да бъда актьор."

 

СНУКЪРЪТ В ИНДИЯ - ЦИФРИ И ФАКТИ

1,3 млн. - Настоящият брой на населението на Джабалпур - града, където снукърът е измислен през 1875 г.

1938 - Годината, в която британският офицер Йън Хамилтън потвърждава корените на играта чрез писмо до сп. "Фийлд": "Нямам никакво съмнение, че моят стар приятел сър Невил Чембърлейн измисли играта снукър. Бях в Утачамунд от 1882 до 1884 г. и съм сигурен, че там все още има хора, които могат да свидетелстват, че снукърът дължи своето съществуване на плодородния мозък на Невил Чембърлейн."

1961 - Роден е Гийт Сети - истинска легенда на билярдните спортове в Индия. Той е 4-кратен национален шампион по снукър и 5-кратен световен шампион по английски билярд. Сети е единственият играч, постигал максимален брейк от 147 т. в снукъра и брейк от над 1000 т. в билярда с три топки.

1992 - Ясин Мерчант става първият професионален състезател от Индия. За 5 сезона в тура той успява да стигне до 1/16-финалите на Откритото първенство на Германия през 1995 г. и на Шампионата на Обединеното кралство през 1996 г. Във визитката си има победи над играчи като Алекс Хигинс, Матю Стивънс, Антъни Хамилтън и Марк Кинг.

2 - Броят на сезоните, които Панкадж Адвани прекарва в професионалната верига. Един от най-добрите индийски състезатели на билярд и 4-кратен световен шампион с три топки, той се пробва в елитния снукър от 2012 до 2014 г. с нелош успех. През 2012 г. играе 1/2-финал на "Пол Хънтър Класик" и се изкачва в Топ 64 на световната ранглиста, а през 2013 г. достига 1/4-финалите на Откритото първенство на Уелс и Откритото първенство на Индия. Все пак много скоро Адвани решава да се концентрира върху първата си страст, заявявайки: "Снукърът е моята любовница, но билярдът е съпругата ми."

138 - Годините между създаването на снукъра и първия професионален турнир в Индия, проведен през 2013-а.

5 - Броят на ранкинг турнирите, организирани в Индия към днешна дата, на пет различни места: Ню Делхи (2013, шампион Дин Дзюнхуей); Мумбай (2015, Майкъл Уайт); Хайдерабад (2016, Антъни Макгил); Вишахапатнам (2017, Джон Хигинс); и Кочи (2019, Матю Селт).

49 - Най-високото място в ранглистата, достигано от индиец - Адитя Мета. Най-успешният състезател на страната е вицешампион на "Индиън Оупън" през 2013 г. и прави максимум от 147 през 2014 г.

2017 - Видя Пилай става първата индийка, класирала се за финала на световното първенство по снукър за жени. Тя претърпява драматична загуба с 5:6 фрейма от представителката на Хонконг Нг Он Йее.

Още по темата