Мартен Фуркад напусна биатлона с победа

14 Март 2020
Емилиен Жаклен и Кентен Фийон-Майе пръскат с шампанско Мартен Фуркад след последното му състезание

Легендарният Мартен Фуркад се сбогува с биатлона с последната, 83-а победа в бляскавата си кариера и второ място в крайното класиране за Световната купа.

Във финалното състезание този сезон - преследването на 12.5 км в Контиолахти (Фин), 31-годишният французин допусна три грешки в стрелбата, но въпреки това спечели с аванс от 2.9 сек. пред сънародника си Кентен Фийон-Майе (4 гр.) и с 4.5 пред друг французин - Емилиен Жаклен (4 гр.).

Това обаче не стигна на Фуркад за увеличаване на рекорда по спечелени Световни купи на осем, тъй като четвърти, на 8.3 сек., пристигна победителят от спринта предния ден и носител на Кристалния глобус за миналия сезон Йоханес Тингнес Бьо (Нор, 4 гр.). А това класиране бе достатъчно на норвежеца да вземе отново трофея, макар и само с 2 т. аванс пред Фуркад - 913:911 т.

biathletes for @martinfkde in #KON20. Watch his last win again onhttps://t.co/MSJYx30KUx pic.twitter.com/i29Ge9ytNz

— IBU World Cup (@IBU_WC) March 14, 2020

След финала двамата се прегърнаха за последно като съперници на пистата, защото още преди състезанията в Контиолахти Фуркад обяви, че приключва активната си състезателна кариера. Той написа съобщение за почитателите си в социалните мрежи, което тласеше: "Благодаря за пътешествието. Време е да кажа сбогом".

"Трябваше да го направя още след олимпийските игри в Пьонгчанг`18, когато имах още три олимпийски титли, но трябваше да остана, за да довърша пътя си - написа още Фуркад. - Имах големи проблеми миналата година, но през тази успях да спечеля нови две красиви световни титли. Сега вече трябва да се отдам на семейството си, на съпругата и дъщерите си, на които съм благодарен за техните жертви и безусловна любов. За 20 години, отдадени на биатлона, научих че близките ни са ключовата част от нас. Благодаря на своите съотборници, на треньорите, на противниците, на медиите, на спонсорите, на всички вас - феновете във Франция, Русия, Германия, Норвегия, Чехия, Италия и навсякъде другаде, че ни насърчавахте, подкрепяхте и обичахте. Време е за сбогуване, благодаря за пътешествието".

Thanks for the journey 💙
Time to say goodbye. pic.twitter.com/TOU7uQpW84

— Martin Fourcade (@martinfkde) March 13, 2020

В решението на Фуркад има и голяма доза символика, защото той приключи кариерата си там, където спечели първата си победа преди точно 10 години - в Контиолахти.

Днес Мартен Фуркад се оттегли от биатлона с второ постижение по спечелени индивидуални победи за Световната купа - 83, като отстъпва само на друга легенда - Оле-Ейнар Бьорндален (Нор, който приключи кариерата си през 2018 г. с 95, но на 44-годишна възраст. Французинът обаче има спечелени 7 Световни купи (1 повече от Бьорндален). Що се отнася до медалите от големи шампионати - Фуркад и с 5 олимпийски и 13 световни титли (срещу 8 и 20 на норвежеца).

Третото място в крайното класиране за Купата този сезон зае Кентен Фийон-Майе с 843 т. Българските биатлонисти не участваха на това последно състезание, а за Световната купа най-напред от тях завърши Владимир Илиев - 35-и със 138, докато Красимир Анев е 40-и със 123.

В преследването на 10 км при жените пък победата спечели французойката Жулия Симон (2 гр.) изпреварила със 17.3 сек. Селена Гаспарин (Швейц, 4 гр.) и Лиза Витоци (Ит, 20.9). Развръзката за Световната купа обаче бе по-назад в класирането. Триумфира Доротея Вирер (Ит, 5 гр.), която финишира едва 11-а, но за нея бе важно да е близо до Тирил Екхоф (Нор, 6 гр.) и го постигна, защото норвежката завърши на 10-о място.

Така Вирер защити Кристалния си глобус от миналата година събирайки 793 т., докато Екхоф остана със 786.

Женското състезание бе белязано с още едно отказване на голям състезател. Финландката Кайса Макарайнен, която финишира четвърта в преследването обяви приключването на спортната си кариера. На 37 години тя има във визитката си 3 спечелени Световни купи (2011, 2014, 2018 г.), една световна титла, 1 сребърен и 4 бронзови медала от световни първенства.

По принцип програмата на сезона за Световната купа предвиждаше и финали в Холменколен (Нор) следващата седмица, но те бяха отменени заради епидемията от коронавирус и така всичко за сезон 2019/20 приключи кръг преди края, като дори предвидените за утре щафети за мъже и жени също бяха отменени.