Медия без
политическа реклама

"Манчестър Юн" нагазва все по-дълбоко в блатото

Мениджърът Оле Гунар Солскяер далеч не е единственият проблем на клуба

12 Окт. 2019Би Би Си
ЕПА/БГНЕС
Оле Гунар Солскяер е мениджърът с най-ниска успеваемост в "Манчестър Юнайтед" от 38 години насам.

"Манчестър Юнайтед" прави най-лошия си старт на сезона от 30 години насам. Намира се на 12-о място във Висшата лига, с 9 точки от 8 мача. "Червените дяволи" не са печелили гостуване в първенството или за някоя от купите от февруари насам и не са вкарвали повече от един гол след първия кръг, когато разбиха с 4:0 "Челси". "Юнайтед" ще прекара две седмици на неудобните две точки над зоната на изпадащите. В следващия кръг приема големия си враг и лидер в класирането "Ливърпул", който пък се нуждае само от още една победа, за да изравни рекорда на "Манчестър Сити" от 18 поредни успеха във Висшата лига.

Мениджърът на "Юнайтед" Оле Гунар Солскяер си дава вид на човек, който не е притеснен, а миналия месец вицепрезидентът Ед Уудуърд заяви, че е нужно търпение, докато клубът се опитва да си върне старата слава. Но нападателят Маркъс Рашфорд призна, че феновете заслужават по-добро представяне. "Във футбола не можеш да се скриеш, а последните седмици просто не бяха достатъчно добри. Като фен на "Юнайтед" ме боли. И вие заслужавате по-добро", написа нападателят в Туитър. 

Солскяер получи постоянен договор като мениджър на 28 март. Той беше загубил само един от първите си 17 мача като временен наставник след уволнението на Жозе Моуриньо и бе спечелил 82,35% от мачовете си. Седем месеца след назначаването му за постоянно, положението трудно може да бъде по-мрачно. "Юнайтед" взе общо 14 точки в последните си 15 мача в края на миналия и началото на този сезон. Това е по-добро постижение само от "Саутхмептън" (13 точки), "Брайтън" (12) и "Уотфорд" (10) от 14 клуба, които са били във Висшата лига в този период. В момента успеваемостта на Солскяер вече е 47,5% - най-лошата за мениджър на "Юнайтед" от Дейв Секстън, който е начело в периода 1977-1981.

Малко вероятно е, но не е невъзможно, тимът да е в зоната на изпадащите още след следващия кръг. Последният случай, в който "Юнайтед" е бил в зоната на изпадащите след повече от един кръг, е от сезон 1992/93, когато тимът е 20-и от 22 тима след три кръга. Но в края на същия сезон "Юнайтед" печели титлата. Никой не мисли сериозно за такъв развой през този сезон. Последното спечелено гостуване е срещу "Кристъл Палас" на 27 февруари. Осемте поредни гостувания без победа са най-лошата серия за тима от 1989 г. Успеваемостта на ударите е едва 8,2%, петата най-лоша във Висшата лига в момента. 

Според един от хората в щаба на тима "единствената криза е тази с контузиите". В това има някаква истина. В първите два мача "Юнайтед" игра по-добре от "Челси" и щеше да бие "Уулвърхемптън", ако Пол Погба беше вкарал дузпата. В третия мач - домакинска загуба от "Кристъл Палас" - Люк Шоу се контузи и не е играл оттогава. Антони Марсиал също получи травма в бедрото и не е играл. В последния мач срещу "Нюкасъл" миналата неделя тимът излезе само с петима титуляри, които бяха титуляри и в първия мач срещу "Челси" - Давид де Хеа, Хари Магуайър, Андреас Перейра, Скот Мактоминей и Маркъс Рашфорд. Чувството в клуба е, че ако можеше да се разчита на състава от мача с "Челси", включително и на Погба, който пропусна 5 от последните 7 мача заради контузия в глезена, резултатите и представянето ще са по-добри. 

Друг член на щаба описва ситуацията като "бъркотия от посредственост". Според него Солскяер не е виновен за това. Източници твърдят, че първоначалното му мнение, след като наследи Моуриньо, е било, че "Юнайтед" трябва да се раздели с 9 футболисти. До момента напусналите са трима, плюс Алексис Санчес и Крис Смолинг, които са под наем в Италия. Маруан Фелайни беше пратен в Китай, а на Антонио Валенсия не бе предложен нов договор. 

Сослякер е искал да вземе още играчи, но комбинация от това, че правилните играчи не са били достъпни, невъзможността да разкара ненужните играчи, за да освободи място и поставените от други клубове цени, е провалила трансферите. "Юнайтед" например е имал интерес към халфа на "Нюкасъл" Шон Лонгстаф, но "свраките" са поискали 50 млн. паунда за него. Когато е било посочено, че това е играч на 21 г., само с 13 мача за "Нюкасъл", отговорът е бил, че "Юнайтед" е дал същата сума за Аарън Уан-Бисака, който също е на 21 г. и имаше 46 мача за "Кристъл Палас". Така трансферът пропаднал. Въпреки че треньорите искат още играчи, "Юнайтед" няма неограничен бюджет за играчи, макар и да е един от най-богатите клубове. Въпросният случай обаче показва донякъде възможностите за преговори на главния отговорник по трансферите Мат Джъдж. 

Заради проблемите с трансферите Сослякер трябва да работи с играчи, които според него не отговарят на изискванията - психически или с възможностите си. Контузиите засилиха проблема със състава. Срещу "Нюкасъл" тимът редуваше периоди на приличен футбол с такива, в които трудно правеше няколко паса. Съществува и усещането, че някои от по-опитните играчи са изморени от постоянните проблеми след оттеглянето на сър Алекс Фъргюсън през 2013 г. 

Проблем има и с налагането на младите. Щабът на "Юнайтед" знае, че иска прекалено много от играчи като Мейсън Грийнууд и Брандън Уилямс. Треньорите посочват, че Тами Ейбрахам, Мейсън Маунт и Фикайо Томори, които се представят страхотно за "Челси", са играли под наем в 2-3 тима, за да придобият по-голям опит. Ейбрахам, който вкара 8 гола от началото на сезона, е на 22, на колкото е и Маркъс Рашфорд, върху чиито рамене е цялата тежест на нападението на "Юнайтед". С изключение на Райън Гигс, който бе считан за специален случай, сър Алекс Фъргюсън налагаше всички футболисти от "Клас '92" бавно и не се страхуваше да ги оставя на пейката. Чак през 1995 г. тези футболисти започнаха да играят редовно заедно в мъжкия тим. В момента има страх, че младите играчи на "Юнайтед" ще свикнат със загубите, а това е труден навик за разбиване. 

В момента в клуба чакат трансферния прозорец през януари, за да подсилят тима. Без нови играчи класиране в топ 6 изглежда невъзможно, а какво остава за класиране за Шампионската лига. Ако това не се случи, ще се активират наказателни клаузи в спонсорските договори. Солскяер е сигурен, че има играчи, които все още искат да дойдат в "Юнайтед". Големият въпрос е дали клубът ще продължи да подкрепя мениджъра. За момента феновете насочват гнева си към собствениците на клуба - семейство Глейзър. Но има реална възможност при тежка загуба от "Ливърпул" на 20 октомври, вътрешното напрежение да се увеличи толкова, че да се стигне до смяна на мениджъра. Това би било счетено за нечестно от хора, които смятат, че тримата привлечени от Солскяер футболисти се отразяват позитивно на тима, но са само първата фаза от нужното. Другото мнение обаче е, че Солскяер не е достоен за поста си. Каквото и да се случи срещу "Ливърпул", последните седмици не са лесни за всеки, свързан с "Манчестър Юнайтед". 

Още по темата