Спорт

Кениец постави нов рекорд на Софийския маратон

48
БГНЕС
Рекордните над 5000 атлети от 48 държави стартираха в тазгодишното издание на маратона на София.

Кениецът Стивън Киплагат спечели 35-ото издание на лекоатлетическия маратон на София с нов рекорд на на трасето. Африканецът пробяга класическата дистанция от 42,195 км по столичните улици за 2.14:05 ч. и подобри с 44 сек. досегашното върхово постижение на маратона - на сънародника си Бармао Кипроно от 2017 г. Втори вчера завърши друг кениец - Абел Кибер Роб, с резултат 2.15:08 ч., а трети се нареди мароканецът Нуени Редуан с 2.15:37 ч.

При жените победата също е за Кения. Рут Матебо спечели Софийския маратон за втора поредна година и си осигури големия джакпот от 20 000 лв., след като по-рано триумфира и в другите два старта от веригата "Бягането - начин на живот" - във Варна и Стара Загора. Африканката финишира за 2.35:21 ч. и изпревари други две представителки на Черния континент - втора е руандийката Клемънтайн Муканданга (2.35:45), а трета е етиопката Йешимебет Тадесе Бифа (2.37:08).

Български атлет намери място сред медалистите в полумаратона. Иво Балабанов се пребори за 3-тото място на 21 км при мъжете, след като завърши за 1.06:10 ч. Той беше изпреварен само от двама кенийски състезатели, постигнали еднакво време  1.04,57 ч. - след фотофиниш за победител бе обявен Джоел Маина Мванги пред Нелсон Черутич.