Медия без
политическа реклама

Капитанът на Германия запя хърватска националистическа песен

25 Юли 2020
ЕПА/БГНЕС

Капитанът на "Байерн" (Мюнхен) и националния отбор по футбол на Германия Мануел Нойер беше заснет да пее дискусионна песен по време на ваканцията си в Хърватия. В клипа, разпространен във видеоплатформите и социалните мрежи, се вижда и чува как 34-годишният вратар от Гелзенкирхен припява с цяло гърло на група мъже, изпълняващи Lijepa li si ("Красива ли си") под съпровода на китара и акордеон в крайбрежно заведение.

Нойер беше на почивка в балканската държава заедно със своя личен треньор Тони Тапалович. Миналия месец ветеранът помогна на баварците да спечелят осмата си поредна титла в Бундеслигата и преподписа договора си с клуба до 2023 г. Тапалович е роден в Германия, но е с хърватски произход, а брат му Филип Тапалович дори има три мача за националния отбор на Хърватия.

Все още не е ясно дали Нойер разбира смисъла на думите в песента, която се счита за неофициален химн на хърватската футболна "репрезентация". Мениджърът на вратаря категорично заяви пред германския в. "Билд", че клиентът му не говори хърватски. Въпреки това от записа личи, че германският футболист пее доста уверено с останалите мъже.

Песента Lijepa li si е написана през 1998 г. от популярния с националистическите си възгледи хърватски поп-рок изпълнител Марко Перкович, познат и като "Томпсън" заради участието му като вокалист в основаната от него едноименна фолк-метъл банда. В текста на "Красива ли си" се изреждат всички хърватски региони (Загора, Загорие, Славония, Далмация, Лика, Истра), както и спорната зона Херцег-Босна, станала част от територията на Босна и Херцеговина с Вашингтонското споразумение от 1994 г.

Самото прозвище Томпсън идва от модела автомат, с който Перкович лично се сражава във войната за независимост на Хърватия в началото на 90-те години на ХХ век. Критикуваният музикант дълго е свързван със съвременните националистически формирования в страната, повлияни от пронацисткия режим на Анте Павелич, родил крайнодясното движение "Усташи". По време на Втората световна война то избива над 100 000 души в концентрационни лагери, повечето от тях сърби, евреи и цигани.

Самият Марко Перкович отрича да симпатизира на "Усташи".

Още по темата