Инфарктна победа за България по пътя към Евробаскет`21

24 Февр. 2020Обновена
ФИБА
Капитанът Чавдар Костов в акция

Баскетболният отбор на България постигна инфарктна първа победа в квалификациите за Евробаскет`21, след като се измъкна от практически сигурна загуба и след две продължения надви тима на Латвия със 110:104 в "Арена Ботевград". Драматичният успех запази добри шансове за нашите да се класират на еврошампионата, който догодина ще е в Чехия, Грузия, Германия и Италия.

В началото селекцията на треньора Росен Барчовски успя да поведе и авансът достигна 5 точки малко след началото на втората четвърт, но серия от 8-0 на латвийците ги изведе напред в резултата. Българският тим съкрати пасива и почивката на мача дойде при 37:36 за Латвия.

Третата част бе категорично за гостите, които две минути преди нейния край взеха и най-голямата си преднина от 9 точки - 59:50. Но българският тим направи добра серия и на свой ред поведе - 71:70, когато оставаха 6:25 мин. до края на двубоя. Оттук латвийците отново взеха инициативата и 33 секунди преди последната сирена на таблото светеше 76:83 за тях. И тогава дойде драмата - след няколко добри атаки на нашите и грешки на противника, Станимир Маринов реализира фантастична тройка с табло точно 3.9 сек. преди края и фиксира 85:85.

Първото продължение завърши наистина инфарктно. Първо, при оставащи 3.4 сек. и 96:96, капитанът Чавдар Костов получи право на два наказателни удара и пропусна и двата, а с това и да донесе победата. Веднага след това публиката в "Арена Ботевград" замлъкна, тъй като Айгар Скеле метна топката от своя кош към българския и успя да реализира. Преглед на видеозаписа обаче показа, че латвиецът е стрелял няколко стотни след изтичането на петте минути за първото продължение и така се стигна до второ.

В него пък в главен герой се превърна американецът с български паспорт Дий Бост. Точно 22 секунди преди края (при 105:103) гардът стреля почти от централната линия, след като бе грубо фаулиран и успя да вкара, а след това реализира и единият наказателен удар и така даде победния аванс на нашите - 109:103, след което латвийците вече нямаше как да наваксат изоставането си.

ABSOLUTE MADNESS IN BOTEVGRAD AS Bulgaria ?? GET THE WIN IN DOUBLE OT! #EuroBasket 2021 Qualifiers! ? FIBA EuroBasket

Posted by FIBA on Monday, February 24, 2020

Именно Бост стана най-резултатен за драматичния успех, като вкара 26 т., Чавдар Костов добави 16, а Александър Янев - 14. За латвийците с 27 т. се отличи Мартинс Мейерс с 27, а Марекс Мейрис завърши с 20.

"Играхме със страхотен характер и когато трябваше да спечелим мача, го спечелихме. Момчетата направиха каквото трябва, благодаря им, горд съм. Тази публика заслужаваше да види това, благодарим ѝ от сърце и се радвам, че играхме в Ботевград, пред толкова отдадени фенове. Вярвах, че ще победим, запазих самообладание, мислех само как да обърнем мача и да направим каквото трябва. Латвийците са труден отбор, но за радост се справихме", коментира треньорът Росен Барчовски

След този втори мач в гр.Н България има победа и загуба (от Гърция преди три дни), а в момента се играе другият мач от II кръг  в групата - Босна и Херцеговина - Гърция. В първия си мач босненците надвиха Латвия като гост с една точка.

Следващата серия от по два мача на отбор е през ноември, а третата и последна двойка мачове е другия февруари. Първите три отбора в крайното класиране ще играят на Евробаскет`21, а тази, втора загуба за тима на Латвия го направи аутсайдер в групата и увеличи шансовете на нашите да се класират.