Медия без
политическа реклама

Григор Димитров все още крепи България в схемата за Купата на АТР

Първата ни ракета трябва да положи усилия в сезона на твърд корт, за да може страната ни да дебютира на световното първенство по тенис през 2020 г.

ЕПА/БГНЕС
Въпреки слабото представяне в сезона на трева, в който не записа нито една победа в официален мач, Григор Димитров продължава да е в позиция, която гарантира на България участие за Купата на АТР.

Въпреки че за първи път от 7 години остана без състезател в Топ 50 на света, България все още е сред претендентите за участие в новото световно първенство по тенис за мъже - Купата на АТР. Встъпителното издание на алтернативния на купа "Дейвис" турнир ще се проведе от 3 до 12 януари в Австралия и за него ще се класират 24-те най-предно представени страни в класацията на професионалната асоциация (АТР).

Благодарение на Григор Димитров (№52 в настоящата ранглиста на сингъл) в момента България заема точно 24-то място - последното, осигуряващо квота за Купата на АТР. За да задържи родината си в схемата на турнира обаче, 28-годишният хасковлия трябва да положи усилия в сезона на твърда настилка в Северна Америка до края на лятото и след това в Азия и Европа през есента, тъй като окончателното разпределяне на местата за световното първенство ще стане на два етапа - през септември и ноември.

Първи участие ще си осигурят отборите, които се намират в Топ 18 на специалната ранглиста за Купата на АТР след края на последния за годината турнир от Големия шлем - US Open в Ню Йорк (26.VIII.-8.IX). Останалите шест места ще бъдат попълнени от класацията към 13 ноември, като има и допълнително условие - ако домакинът Австралия не си е осигурил участие на първата дата, той автоматично ще получи "уайлд кард", а за втората дата ще останат само пет вакантни позиции. Към днешна дата австралийците заемат 18-о място благодарение на първата си ракета Алекс де Минор (№33 в света).

Има и още едно важно изискване, за да може една страна да участва в Купата на АТР - да има поне двама тенисисти с точки за световната ранглиста на сингъл и още поне един с точки на сингъл или двойки. България изпълнява това условие, като освен Димитров в класацията поединично фигурират Димитър Кузманов (№315), Александър Лазов (№487) и Александър Лазаров (№499), а в тази на двойки са Кузманов (№456), Александър Донски (№463) и Лазаров (№465).

Поради непокриване на това изискване извън ранглистата за Купата на АТР засега са Грузия и Молдова, макар и двете държави да имат свой представител в елита на тениса - съответно Николоз Басилашвили (№16) и Раду Албот (№42). Доскоро застрашена от неучастие на световното първенство беше и Гърция въпреки присъствието на Стефанос Циципас в Топ 10, тъй като страната не разполагаше с нито един друг състезател в класациите на АТР. Сега вече свой актив при професионалистите имат Михаил Перволаракис (№554 на сингъл/№671 на двойки) и Маркос Каловелонис (№879 на двойки), което понастоящем отрежда на южната ни съседка 7-о място в схемата за Купата на АТР.

Регламентът на турнира в Пърт, Сидни и Бризбейн през 2020 г. предвижда 24-те финалиста да бъдат разпределени в шест групи по четири. След мачове всеки срещу всеки за 1/4-финалите ще се класират победителите от всеки поток плюс двата най-добри втори. Оттам нататък ще се играе по схема на директна елиминация до определяне на шампиона. Всеки двубой ще се състои от две срещи на сингъл и една на двойки, като отборите ще имат право да картотекират максимум петима тенисисти за турнира.

АТР предвижда рекорден награден фонд за надпревара извън Големия шлем. Участниците в дебютното издание на турнира за Купата на АТР ще си разпределят $15 млн., което е два пъти повече в сравнение с най-щедрите състезания от сериите "Мастърс" - в Маями и Индиън Уелс (САЩ). Освен това играчите ще имат възможност да натрупат до 750 т. за световната ранглиста - с 30 повече, отколкото получават полуфиналистите в Шлема.

Още по темата