Медия без
политическа реклама

Футболът увеличава риска от деменция

Английската Висша лига дори може да забрани играта с глава в детските отбори

02 Ноем. 2019
ЕПА/БГНЕС
Играта с глава е сред предполагаемите причини за увеличаване на риска от болести като деменция.

Бившите професионални футболисти са изложени на 3.5 пъти по-голям риск да страдат от деменция и други сериозни неврологични заболявания, показва ново проучване във Великобритания.

Според учените от университета в Глазгоу има пряка връзка между спорта и увреждането на мозъка. Анализът, който бе изготвен в продължение на 22 месеца, откри още, че при бившите футболисти има 5-кратно по-голям риск за болестта на Алцхаймер, четирикратно - за амиотрофична латерална склероза, и двукратно - на болестта на Паркинсон, в сравнение с други хора на същата възраст. Докладът не е установил дали причината за по-високия риск от мозъчни болести е заради честите сътресения, удрянето на топката с глава или по други причини. 

Изследването бе започнато след твърдения на лекари, че легендарният нападател на "Уест Бромич" Джеф Асъл е починал от деменция заради чести травми в главата. Асъл се спомина на 59 г. през 2002-ра. 

По време на анализа са сравнени причините за смъртта на 7676 бивши футболисти с тези на 23 000 души извън спорта. В анализа са използвани случаи на футболисти, играли в Шотландия и родени между 1900 и 1976 г. Футболната асоциация на Англия (ФА) и Асоциацията на професионалните футболисти разрешиха изследването след дълго отлагане, което предизвика гнева на семейството на Асъл. 

"Общото ми усещане е, че съм потресена, въпреки че моето собствено изследване и инстинктът са ми казвали, че има сериозен проблем", заяви дъщерята на Асъл - Доун, която се е свързала с повече от 400 семейства на бивши футболисти, страдащи от деменция. Тя е била сигурна, че баща й далеч не е единственият такъв случай: "Просто искахме отговор на въпроса. Искахме да видим, че футболът се грижи достатъчно за този проблем, че ще вземе мерки и ще бъде насреща за хората, които се нуждаят най-много. Всички тези играчи, страдащи от деменция, не трябва да са само статистика - те не трябва да бъдат забравени."

Д-р Уили Стюарт, който води изследването, посочва, че футболистите са изложени на по-голям риск от подобни заболявания, докато при тях има по-малък риск от сърдечни болести и някои видове рак, включително на белите дробове. "Това е най-голямото проучване досега, разглеждащо честотата на невродегенеративните заболявания в някой спорт, не само на професионални футболисти. Нашите данни показват, че въпреки по-високите рискове за деменция има по-малък риск от други сериозни заболявания."

Според ФА все още няма достатъчно доказателства, за да се променя какъвто и да е аспект от играта. 

"Нашето проучване показва, че броят на въздушните двубои за топката вече е намалял значително през годините, тъй като преминахме на по-малки терени и на футбол, който е основан върху притежанието на топката. С новите доказателства ще продължим да следим ситуацията и да оценяваме аспектите на играта", заяви изп. директор на ФА Марк Бълингам.

Статистиката на "Опта" наистина показва намаляване на броя на центриранията - от средно 38,2 на мач през 2008/09 до 24,2 през миналия сезон. Изследването на университета в Глазгоу обаче най-вероятно ще увеличи исканията във футбола да бъдат въведени нови правила, които да разрешават смени при притеснение, че даден играч може да е получил травма в главата. 

Много доктори и бивши футболисти критикуват Асоциацията на професионалните футболисти за бавната реакция относно проблема с деменцията в последното десетилетие. Бившият играч на "Норич", "Блекбърн" и "Челси" Крис Сътън, чийто баща Майк, също бивш играч на "Норич", страдаше от деменция, поиска извинение от изп. директор на асоциацията Гордън Тейлър.

"Той трябва да се извини на всички свои членове и семействата, които е предал. Неговите собствените членове умират по най-ужасния и унизителен начин... Той предаде баща ми и още стотици", написа Сътън в Туитър. Тейлър обаче не се извини, а вместо това каза: "Изследването трябва да продължи да отговаря на по-специфични въпроси какво трябва да бъде направено, за да се открият причините и да се намалят рисковите фактори."

Президентът на Футболната асоциация Грег Кларк пък заяви: "Всички трябва да осъзнаят, че това е само началото на нашето разбиране и има още много въпроси, които трябва да получат отговор. Важно е световното футболно семейство да се обедини, за да намери тези отговори и да разбере по-добре този сложен въпрос."

Благотворителната организация, работеща за намаляване на мозъчните травми Headway призова да се работи в посока още по-сериозно изследване за ударите с глава по по-леките модерни футболни топки.

"Приветстваме работата на д-р Стюарт и екипа му, но това изследване оставя много въпроси без отговор. Знаем от известно време, че има връзка между повтарящите се удари в главата - такива, от които страдат боксьорите - и дегенеративните неврологични заболявания като деменцията. Това дългоочаквано изследване вече показва връзката и това трябва да доведе до въпроси как ще повлияе на модерната игра. Жизненоважно е да се гради върху това изследване, особено с фокус ударите с глава по леките, модерни футболни топки."

Д-р Каръл Раутлидж, директор на изследванията за болестта на Алцхаймер във Великобритания, заяви, че ползите от футбола са по-големи от недостатъците: "Деменцията се причинява от сложни мозъчни болести и рискът се увеличава от гените, начина на живот и здравето. Най-доброто доказателство подсказва, че доброто сърдечно здраве е най-добрият начин да опазим мозъка здрав, така че, когато се играе безопасно и ритате топката с приятели, това е страхотен начин да бъдете психически и физически активни."

Изследването все пак може да доведе до сериозна промяна, поне в юношеските отбори. Висшата лига вече прати писма на 20-те клуба, с които ги уведомява, че може да вземе мерки. Според английските медии това може да доведе до забрана на играта с глава в детските и юношеските отбори. Искания за това имаше и в последните години, но до момента те бяха отхвърляни. "Борнемут" вече забрани играта с глава на най-малките в академията. Шотландската футболна асоциация също обмисля намаляване на играта с глава при децата. 

От Висшата лига също така са уведомили клубовете, че изследват доказателствата от доклада и ще препоръчат мерки. Все още не е ясно дали забраната ще бъде въведена, като започнаха спорове и за кои възрастови групи ще важи. Очаква се тя да бъде въведена при деца до 12 години, като все още се обсъжда вариант да важи за всички възрастови групи до 18.

 

Още по темата