Медия без
политическа реклама

Двама българи стъпиха на третия връх в света

Атанас Скатов и Стефан Стефанов се изкачиха заедно с още 28 алпинисти

16 Май 2019
atanasskatov.com
Атанас Скатов

Двама българи се изкачиха на третия по височина връх в света - Канчендзьонга (8586 м), вчера рано сутринта. Първи на върха е стъпил столичният адвокат Стефан Стефанов, който е потвърдил пред БНР по сателитния телефон изкачването си, както и на другите шестима души от неговата експедиция. Атанас Скатов пък бе в група от общо 23-ма алпинисти, които малко по-късно са сторили същото. Всички са успели да достигнат до няколко метра под самия купол. Това се счита за успешно изкачване за статистиката, защото върхът е свещен за жителите на североизточния индийски щат Сиким и съществува неписано правило алпинистите да не стъпват най-горе.

Първоначално Скатов съобщи новината с краткото "На върха съм” от своя GPS тракер в 04.43 ч. българско време. След това в 7.44 ч. той е потвърдил успешното изкачване по сателитния си телефон в разговор със своя PR екип. От фирмата - организатор на експедицията - "Peak Promotion", също съобщиха, че всички 23-ма алпинисти (сред тях две жени) плюс шерпите са достигнали до върха. Стефанов пък е бил в експедиция на "Seven Summit Treks", от която на Канчендзьонга са се изкачили общо 7 души.

Самото катерене от лагер 3 (7347 м) е продължило повече от 12 часа. Скатов, който планираше да го направи без помощта на допълнителен кислород, все пак е прибягнал до кислородна бутилка, защото прекара заболяване със силна кашлица преди седмица. Стефанов, който е бивш джудист и сам заявява, че няма амбиции да се представя за алпинист, също е ползвал кислород, както и помощта на шерпи.

Следващата цел на Скатов за този сезон са два съседни върха - Гашербрум 1 (8068 м) и Гашербрум 2 (8035 м) в планинската верига Каракурум в Пакистан. Той ще се отправи натам след кратка почивка, като опитът за изкачване ще е към средата на юни.

До момента 41-годишният веган от Сливен е изкачил вече 7 осемхилядника. Той започна катераческата си кариера в Хималаите през 2014 г. с най-високия връх - Еверест (8848), за да стане първият човек, неядящ животинска храна, стъпил там. Вече е бил два пъти на Еверест и по веднъж на Манаслу (8163), Анапурна (8091), Макалу (8463), Лхотце (8516) и Чо Ойю (8188). Това го прави №2 в българската класация след Боян Петров, който изкачи 10 върха над 8000 м. Петров изчезна миналата пролет при опит да стъпи на 11-ия си връх - Шиша Пангма (8027 м). Именно той е първият ни алпинист, изкачил Канчендзьонга - на 21 май 2014 г. Досега осемхилядници са изкачвали общо 35-ма българи. Скатов наскоро обяви амбицията си да стане първият българин (и първият веган в света), стъпил на всички 14 - нещо, което си бе поставил за цел и Боян Петров.

За Стефанов пък Канчендзьонга е втори осемхилядник след Еверест, изкачен по северния маршрут през 2018 г. 

В  Хималаите в момента се намира още един български алпинист - Иван Томов. Най-късно утре той ще опита да се изкачи на връх №4 Лхотце (8516 м). Там маршрутът вече е подготвен от шерпите, които са фиксирали и въжетата по него. Преди 10 дни буря унищожи екипировката на българина, но той продължава с екипировка назаем, макар да не е съвсем възстановен от кашлица. Томов има изкачвания на Броуд Пик (8047 м) през 2014 г. и на Манаслу (8163) през 2017 г.

До момента единственият от 14-те осемхилядника на планетата, на който не е стъпвал българин, е най-ниският - Шиша Пангма (8027). До централния връх (8008 м) през 1999 г. достигат Дойчин Василев и д-р Калина Сълова. Не е ясно защо двамата не са продължили до главния. Между двата купола има около час път, считан от алпинистите за доста труден. Най-известните хроникьори, включително и Елизабет Хоули, която води статистика на осемхилядниците от 1960 г., не признават изкачването на Василев и Сълова. През миналата година при опит да направи премиера на Шиша Пангма в района изчезна безследно Боян Петров.