Българските борци са №5 в Европа с 6 медала

16 Апр. 2019
БФБорба
Кирил Милов (вляво) опитва да направи хватка на Муса Евлоев по време на финала в кат.97 кг. Както и на световното първенство в Будапеща миналото лято обаче 22-годишният дупничанин загуби от руснака и остана със сребърен медал.

Българските борци спечелиха общо шест медала и са на 5-о място в класирането на завършилото в Букурещ европейско първенство. В последния ден Кирил Милов взе сребърно отличие в кат.97 кг в класическия стил, след като в повторение на финала от световното в Будапеща`18 отново отстъпи пред Муса Евлоев (Рус) - технически туш (0:8 т.).

Тимът ни в класическата борба допринесе и с още един медал - на Айк Мнацаканян, надвил в малкия финал на кат. 72 кг румънеца Илие Кожухари. Така арменецът с български паспорт отново донесе бронз за страната ни, както и на световното миналата година. А тимът на треньора Армен Назарян завърши на 9-о място в класирането по точки на Евро`19.

Отново женският отбор с наставник Петър Касабов бе на топниво, като спечели останалите 4 медала за борбата ни и завърши втори в подреждането по точки със 110 (повече има само съставът на Украйна - 135). Трета европейска титла в кариерата си спечели Биляна Дудова (кат.59 кг), а световната шампионка Тайбе Юсеин (62 кг) прибави второ еврозлато в колекцията си. Сребърни отличия донесоха Миглена Селишка (50 кг) и Евелина Николова (55 кг).

Единствено борците ни в свободния стил нямаха принос на Евро`19. Както и на първенството на планетата в Будапеща, 7-те състезатели на треньора Валентин Ангелов така и не стигнаха до медал.

Крайното отборно подреждане по отличия спечели Русия, чийто тим завърши с общо 21 (8-4-9). Следват Турция с 16 (6-2-8), Украйна с 10 (5-2-3) и Азербайджан с 13 (4-2-7). България е №5 с 2 златни, 3 сребърни и 1 бронзов медал. Титли (по 1) имат още Италия, Молдова, Унгария, Армения и Дания, а поне по едно отличие спечелиха борци от 27 държави.