България остава без евротитла по свободна борба вече 17 години

След първите три дни на европейското първенство страната ни има вече 4 отличия, но без златно

30 Март 2022
bul-wrestling
Миглена Селишка нямаше никакви проблеми с азерката Насирова

Нови три медала спечелиха българските борци в третия ден на европейското първенство в Будапеща и така общият брой отличия за нашите в унгарската столица до момента е четири.

В свободния стил при мъжете 31-годишният чеченец с български паспорт Ахмед Батаев не успя да донесе първо злато за свободната ни борба от почти две десетилетия. Той загуби категорично с 1:6 т. финала в неолимпийската кат. 92 кг от турчина Фейзулах Актюрк, който преди две седмици стана еврошампион за младежи до 23 г. на първенството в Пловдив.

Сребърното отличие е първо за Батаев от голямо първенство, откакто премина в нашия национален отбор през 2019 г. Но същевременно страната продължава да е без евротитла в свободната борба вече 17 години! За последно имахме европейско злато в този стил през 2005 г., когато на първенството във Варна Серафим Бързаков триумфира в кат. 66 кг., а Николай Паслар - при 74-килограмовите.

По рано днес Георги Вангелов (кат. 61 кг) пък спечели без битка бронза срещу състезаващия се за Унгария дагестанец Гамзагаджи Халидов. Българинът излезе на тепиха, но съперникът му не се появи заради травма, получена още на 1/4-финалите вчера, и така отборът ни свободния стил завърши с три медала на европейското първенство (предния ден още един бронз донесе дагестанецът с наш паспорт Рамазан Рамазанов - в неолимпийската кат. 70 кг.)

Със сигурност вече имаме медал и при жените, защото за финала при най-леките (кат. 50 кг) днес се класира Миглена Селишка и така си осигури минимум сребърно отличие. Европейската шампионка от 2020 г. имаше само две схватки, заради малкия брой участнички - едва 11. Тя започна директно от 1/4-финалите, където надделя с технически туш (10 и повече точки разлика) - 10:0, над Тюркан Насирова (Азер). За място на финала пък Селишка надви полякинята Ана Лукашяк с 5:4.

В четвъртия си пореден двубой за европейска титла българката ще спори утре с туркинята Евин Явуз. До момента Селишка има титла и два сребърни медала от трите си досегашни европейски финала.

В тежка категория (76 кг) многократната световна шампионка по самбо Мария Оряшкова започна с впечатляваща победа с туш над Романа Вовчак (Укр), но на 1/4-финалите претърпя загуба с технически туш от туркинята Ясемин Адар - 0:10. Адар, която е която е световна и 4-кратна европейска шампионка, както и бронзова медалистка на олимпийските игри в Токио 2020, обаче се класира безапелационно за финала и така Оряшкова получи втори шанс - днешните репешажи за бронзовите медали. В тях тя ще спори директно за отличието с унгарката Бернадет Наги.

При 55-килограмовите Сезен Белберова отпадна след загуба още в I кръг от шведката Нова Бергман с 1:2 т.