България е в Топ 10 по медали на Европейските игри

Двама наши боксьори са на един двубой от отличията след убедителни победи

25 Юни 2019
БОК
Мария Оряшкова (вдясно) във финалната схватка с рускинята Жанара Кусанова. При 1:1 краен резултат Оряшкова взе титлата, тъй като направи последната точка в двубоя. След 2 дни Мария ще се пробва за медал и в борбата в кат. 76 кг, тъй като през тази година треньорът на женския ни борцов тим Петър Касабов смята да я използва за всички големи състезания при най-тежките, където преди години се бореше Станка Златева.

България заема 9-о място в класирането по медали след третия ден на II Европейските игри в Минск. Нашите имат 9 (1-4-4), а в класацията по общ брой отличия делят 6-а позиция с Азербайджан. С повече са само Русия - 43 (20-11-12), домакините от Беларус - 34 (10-9-15), Украйна (5-6-5) и Грузия (5-3-9) - по 17, и Италия - 11 (4-4-3). След като късно в неделя Мария Оряшкова спечели първото злато - в кат. 80 кг на самбото, почти сигурно е, че ще бъде подобрено постижението от игрите в Баку`15 г. Там България завърши 27-а с 10 медала (1-4-5).

Вчера пък двама боксьори стигнаха в подножието на отличията. Петър Белберов постигна втори убедителен успех при най-тежките (кат.+91 кг) - 5:0 съдийски гласа над беларусина Виктор Чварков, и в мач за класиране за полуфинал (и поне бронзов медал) ще спори утре с Мурад Алиев (Фр). Двукратният еврошампион в кат. 52 кг - Даниел Асенов, пък стартира с 5:0 над Туба Хамза (Гер) и също е на един двубой от медалите.

В бадминтона смесеният дует Мария Мицова Алекс Влаар се наложи в гр. А над чехите Якуб Битман и Алжбета Басова с 2:1 (18, -18, 16). По-късно холандецът с наш паспорт Влаар и Димитър Янакиев тръгнаха с успех - 2:0 (10, 12), над Глеб Бекетов и Михайло Маховский (Укр) в гр. D при мъжките двойки. Неуспешно започнаха турнира Линда Зечири и Даниел Николов. Зечири отстъпи в гр. G пред поставената под №7 Неслихан Игит (Тур) с 0:2 (-16, -14), а Николов падна от виетнамеца с ирландски паспорт Нгуен Нхат също с 0:2 (-11, -13).

Антон Ризов пък не успя да влезе на финал в стрелбата с въздушна пушка от 10 м. Пловдивчанинът остана на 2,3 т. от Топ 8, като завърши квалификациите с 625.5 т. (групата за финала затвори Патер Сиди (Унг) с 627.8).

Несполучливо започнаха и лекоатлетите, останали 6-и в сериите на отборното състезание, събирайки само 34 т. в група с Украйна, Испания, Дания, Португалия и Турция. Директно на полуфинал отиде украинският състав, а нашите ще имат шанс в утешителните състезания. Най-добре се представи Инна Ефтимова - втора на 100 м с 11.71 сек., докато Тихомир Иванов направи нула в скока на височина след три фаула на началните 228 см.