Българите започнаха с три победи на игрите в Токио 2020

След две падания от уредите гимнастикът Дейвид Хъдълстон приключи участие, аут е и джудистът Янислав Герчев

24 Юли 2021Обновена
Дейвид Хъдълстоун след съчетанието си на кон с гривни.

С три победи започна българското участие на олимпийските игри в Токио 2020. Две от тях постигна първият български състезател, който по програма имаше участие в надпреварите - Полина Трифонова в тениса на маса.

На старта на турнира тя отстрани с 4:1 гейма (-8, 8, 6, 5, 10) представителката на Камерун Сара Ханфу след 38 минути игра в предварителния кръг. След това Трифонова отстрани в I кръг Сара де Нуте (Люксембург) след много тежък мач, продължил 1:02 ч. и приключил в 23:00 ч. местно време. Българката спечели с 4:3 (-6, 6, -4, -8, 10, 9, 8), като осъществи впечатляващ обрат от 1:3. Накрая получи възможност за 4 поредни мачбола при 10:6 и спечели третия.

Във II кръг тя ще играе срещу китайката Сяосин Ян (№25 в основната схема), която се състезава за Монако. Мачът между двете е на 26 юли от 6:00 ч. сутринта наше време. Трифонова е едва третият български представител в тениса на маса на олимпийски игри след Мариано Луков (Сеул `88) и Даниела Гергелчева (Барселона `92).

С успех стартира и първият от тримата български джудисти на олимпийските игри - Янислав Герчев. Той надделя с чиста победа "ипон" в 38-ата секунда на продължението от двубоя си с панамериканския шампион Ленин Пресиадо (Екв). На 1/8-финалите обаче двукратният европейски вицешампион (2017, 2018) загуби, отново след продължение. След равностойна схватка с вицешампиона на Игрите на Азия и Океания Ян Юн Уей (Тайв), българинът отпадна след "ипон" 1:29 мин. след началото на допълнителното време.

Това бе второ участие в олимпийски игри на Герчев, който в Рио `16 отстъпи също на 1/8-финалите. Българското участие в олимпийския турнир по джудо продължава на 26 юли, когато Ивелина Илиева ще излезе на татамито в първия кръг в кат. 57 кг срещу трикратната шампионка на Африка Гофран Хелифи (Тунис).

Двукратните европейски шампионки по бадминтон Габриела и Стефани Стоеви пропуснаха да реализират мачбол и загубиха първия си мач от група D при женските двойки с 1:2 (21, -12, -21) от корейките Ким Со-йонг и Конг Хи-йонг.

Сестрите от Хасково водеха убедително през целия първи гейм, но накрая допуснаха обрат, като все пак спасиха геймбол и го затвориха на 21 т. След това обаче корейките нанесоха своя удар във втората част, която взеха убедително с 21:12 т. Третият гейм също вървеше в полза на азиатките, но Стоеви стопиха пасив от 4 точки и достигнаха до мачбол при 21:20 и свой сервис. За съжаление, след това те загубиха три поредни точки, а с това и мача след общо 70 минути на корта.

"След 1 час и 20 минути игра загубихме първия си мач в групите в три гейма... има над какво да работим, за да сме готови за следващия... Благодарим за подкрепата", написаха Стоеви в профила си във "Фейсбук" след загубата.

В другия мач от гр. D фаворитките - Цин Чън Чън и И Фан Дзя (поставени под №2 в турнира) разгромиха с 2:0 (6, 10) тайландките Кититаракул и Праджонджай. Именно срещу китайския дует, който е световен шампион за 2017 г., е мач №2 на Стоеви (на 26 юли), които трябва да гонят задължителна победа, за да запазят шансове да се класират на едно от първите две места в групата, изпращащо в директните елиминации.

Приключи участието на единствения ни представител в гимнастиката Дейвид Хъдълстон. Роденият в Нидерландия национал игра във втората ротация на многобоя при мъжете и след нея заема 37-о място, докато за финала се класират само първите 24-ма.

Хъдълстон (20 г.) игра с травма в десния крак, която доведе и до няколко груби грешки, включително и падания при изпълнение на съчетанията си на успоредка и кон с гривни. В крайна сметка той събра сбор от 74.265 точки, след като получи 12.433 на земя, 11.000 на кон с гривни, 12.200 на халки, 14.000 на прескок, 13.166 на успоредка и 11.466 на висилка.

“Самото състезание не протече така, както пожелах. Подготовката преди олимпиадата беше доста добра, но на самата олимпиада не беше така. Не мога да кажа, че съм недоволен, защото това ми е първа олимпиада. Щастлив съм, че съм тук. Знам през какво съм минал, за да стигна до тук. Това е една първа крачка за мен, за да стигна върха", коментира Хъдълстон.

Първият ни представител при плувците, който започна участие на игрите в Токио - Любомир Епитропов, пък не успя да се класира за 1/2-финалите на 100 м бруст. Той завърши на четвърто място в своята квалификационна серия с резултат 1:00.71 мин., на 69 стотни след победителя - Мати Матсон от Финландия (1:00.02 мин.). Епитропов записа най-бавна стартова реакция в серията си - 0.68 сек, заедно с австриеца Бернхард Райтсхамер, който обаче навакса по-добре и завърши втори, на 0.39 сек. след Матсон. В общото подреждане Епитропов даде 32-ро време от 47 финиширали в пресявките. За 1/2-финалите се класираха първите 16 плувци.

"Чувствах се добре, но не съм доволен от постижението си. Подготвям се за 27 юли за 200 метра, все пак това ми беше първият старт. Напрежение не е имало, очаквах да съм по-притеснен, но се чувствах спокоен като на републиканско първенство. Няма да има голямо напрежение на 200 метра. Ще се помъча да покажа най доброто от себе си. Малки детайли мога да подобря, ще поговоря с треньора ми и ще изберем най-добрата стратегия”, коментира Епитропов пред БНТ.