Медия без
политическа реклама

Букмейкърите вече доминират в английския футбол

Спонсорската инвазия на заложните къщи от последните години вече започва да смущава

ЕПА/БГНЕС
"Уест Хем" е един от най-популярните английски отбори, които имат за спонсор букмейкърска компания.

Експертите по въпросите със залаганията регистрират продължаващо увеличаване на броя на клубовете, които имат на фланелката си като спонсори букмейкърски компании или онлайн казина. Според тях това е смущаващо и тревожно и трябва да предизвика дебати за потенциалните вреди.

Първенството в английската Висша лига стартира този уикенд и може да бъде взето като пример. Около 60% от клубовете в горните две дивизии – Висшата лига и Чемпиъншип, имат букмейкърски къщи на екипите си – 9 от общо 20 тима в елита и 17 от 24 във второто ниво. Ситуацията в Чемпиъншип дори вече предизвика вниманието на благотворителните организации, които се борят с негативното влияние на хазартната индустрия във Великобритания, която има над 14 млрд. паунда оборот годишно.

„Това е тревожно. Има доказателства, че хазартът започва да се приема като нещо напълно нормално, особено сред младите хора. А увеличаващите се залагания вече се приемат като част от подкрепата на любимия спорт или отбор“, твърди проф. Джим Орфорд от организацията Gambling Watch UK, която прави мониторинг на хазартния пазар на Острова.

Според най-новите статистики на британската комисия по хазарта над 430 000 пълнолетни в кралството вече имат проблем със залаганията, а около 2 млн. други са в рискова ситуация да бъдат зависими от този проблем. Други данни сочат, че 370 000 деца между 11 и 16 г. залагат всяка седмица и 25 000 от тях вече имат пристрастяване към хазарта.

Проф. Орфорд твърди, че връзката на хазартната индустрия с футбола отчасти е проблематична, тъй като доста се разпростира в последните години. Той добавя, че има „нарастваща тревога“ относно сивата зона между реалния хазарт и този в социалните медии, който е толкова популярен сред младите и често е безплатен.

„Мнозина смятат, че залаганията в момента са извън контрол във Великобритания, където съществуват най-либералните регулации за хазартните игри спрямо всяка останала европейска държава“, допълва професорът.

Изп. директор на превантивната организация GambleAware Марк Етчис е съгласен: „Смятам, че вече имаме пресечна точка в отношенията между професионалния спорт и хазарта. Имаме поколение от фенове, които са убедени, че трябва да заложиш на футболен мач, за да му се наслаждаваш и това е тревожно.


 

Настъпи време за крайно необходим дебат


 

как да се справим с това. Гледането на футбол и вървящото с това залагане вече е нещо нормално, но ние сякаш го пропускаме и не говорим за това“.

Етчис добавя, че е писал на всички клубове от английската Висша лига през миналата година относно своите притеснения. Той приветства „Кристъл Палас“ за съвместната работа с GambleAware заради кампанията за „безопасно залагане“, която бе приложена в последните три мача на отбора в края на изминалия сезон.

От Висшата лига отказаха да коментират дали футболът е станал твърде близък с хазартната индустрия, но бе дадено да се разбере, че клубовете сами имат свободата да избират компаниите, с които ще договарят спонсорство. Поне има яснота, че букмейкърски фирми не могат да спонсорират юношески отбори или не могат да бъдат изписани на фланелки с детски размери, които се продават за феновете.

Също така


 

професионалните футболисти имат забрана


 

да залагат на каквито и да е мачове или лично да препоръчват някоя заложна къща. След като Джоуи Бартън бе наказан през 2017 г. да не играе футбол 18 месеца заради направени от него 1260 залагания за 10 години, Футболната асоциация прекрати отношенията си с букмейкъра Ladbrokes. Този ход бе приет като един вид признаване, че Бартън е имал нещо предвид, когато е критикувал футбола за неясните сигнали, които са давани на играчите относно залаганията. Отношението на властите обаче е в посока, че футболните лиги и клубовете управляват сами отношенията си с хазартните компании.

От Английската футболна лига заявиха, че спонсорските договори с букмейкърски фирми „дават значителен принос за продължаващата финансова стабилност на професионалния футбол във всички нива“, но допълват, че лигата имат постигнат меморандум за разбирателство със Sky Bet, за да бъдат сигурни, че техните отношения са „социално отговорни“.

Футболната лига също поде кампания за „отговорно залагане“, в която футболистите от всички дивизии ще носят на екипите си специално лого. Лигата също така обнови указанията си към клубовете за „отговорни практики“ и подкрепи инициативата на Sky Bet, откъдето посещават всеки футболен клуб, за да предоставят на играчите обучителен курс за „потенциалните рискове, свързани с хазарта“.


 

В БЪЛГАРИЯ

Инвазията на букмейкърите в последните години е факт и в българския футбол. Най-мощен спонсор е българската компания Efbet. Тя спонсорира шампиона „Лудогорец“ (който до миналия сезон имаше договорни отношения със световния букмейкър Bet 365). Представена е още от „Левски“, „Берое“, „Локомотив“ (Пд), „Септември“, „Витоша“ и „Верея“ в Първа лига. Във втора дивизия лице на компанията е „ЦСКА 1948“, а също се спонсорират „Монтана“, „Локомотив“ (Сф), „Струмска слава“, „Несебър“, „Поморие“, дублиращия тим на „Лудогорец”, “Локомотив“ (ГО). Дори има партньорства и в Трета лига, като най-добър пример за това е „Хебър“.

Друг наш букмейкър – Winbet, също осъществява инвазия във футбола със спонсорски отношения с „ЦСКА-София“, „Ботев“ (Пд), „Дунав“, „Етър“ и „Ботев“ (Вр). А във Втора лига – с „Царско село“. Bet 365 пък остава в родния футбол чрез „Славия“, след като приключи договора с „Лудогорец“. Дори БФС има спонсор в лицето на „Еврофутбол“.

Затова не е и изненада, когато футболисти, техните ръководители и клубове се обединиха срещу предвижданите промени за ограничения на рекламата на букмейкъри и хазартни игри. Това сториха и редица български спортисти, включително и популярни волейболисти. Последното не е изненада, тъй като Efbet e спонсор на мъжкия национален отбор по волейбол, а и на федерацията.