Бразилия подпечата мястото си на Мондиал `22 с 11-а победа от 12 мача

12 Ноем. 2021
Лукас Пакета (вдясно) прегръща Неймар, подал му за гола във врата на Колумбия, оказал се победен за Бразилия.

Петкратният шампион Бразилия стана четвъртият сигурен участник в XXII издание на световното първенство по футбол. "Селесао" се класира за Мондиал `22 в Катар, постигайки 11-а победа от 12 изиграни мача в квалификациите на зона "Южна Америка".

В домакинството си от 13-ия кръг селекцията на Тите надделя с минималното 1:0 над Колумбия и пет кръга преди края си гарантира, че не може да бъде изместена от Топ 4 в класирането. Бразилците имат 34 т. от 36 възможни и водят с 18 т. пред колумбийците, които в момента заемат 5-ата позиция, даваща право на междуконтинентален плейоф.

Единствения гол на ст. "Нео Кимика Арена" в Сао Пауло отбеляза халфът на френския "Олимпик" (Лион) Лукас Пакета в 72-рата мин. след асистенция на Неймар. Звездата на "Пари Сен Жермен" също имаше няколко шанса да се разпише, но не съумя да вкара 71-вия си гол за националния отбор.

В следващия кръг идния вторник (16 ноември) предстои супердербито между Аржентина и Бразилия на ст. "Бисентенарио" в Сан Хуан. Първото издание на латиноамериканската класика в този квалификационен цикъл беше скандално прекратено в 6-ата минута, след като представители на здравните власти нахлуха на терена в Сао Пауло заради нарушаване на антиковид мерките от страна на няколко аржентински футболисти, пристигнали от Великобритания.

С класирането си за световното първенство Бразилия се присъединява към домакина Катар, Германия и Дания, които единствени досега имаха гарантирано участие в шампионата от 21 ноември до 18 декември 2022 г. Носителите на титлата от 1958, 1962, 1970, 1994 и 2002 г. продължават да са единствената нация, която няма пропуснат шампионат на планетата.