Бой беляза финала в мъжката щафета за СК в ски бягането

Отборът на Русия бе лишен от третото си място в Лахти заради гаменското поведение на Болшунов

24 Яну. 2021
Йони Мяки (вляво) кара плътно зад Александър Болшунов по време на днешната щафета в Лахти, малко преди скандалния финал.

Скандал беляза финала в мъжката щафета на 4 по 7.5 км в ски бягането в Лахти (Фин), старт за Световната купа (СК). Напрежението възникна, след като представителят на домакините Йони Мяки изпревари на финалната права носителя на СК за 2020 г. Александър Болшунов. При това руснакът първо посегна с щеката към Мяки в опит да го препъне, а след като и двамата финишираха, събори финландеца с класически бодичек. В резултат първият тим на Русия ( Алексей Червотник, Евгени Белов, Денис Спицов и Александър Болшунов), който се бе класирал на трето място, беше дисквалифициран заради недопустимото поведение на своя лидер.

Жесть дня в лыжах! Большунов дважды ударил финна палкой и получил деквалификацию. Александр не сдержал эмоций во время разборки в финишном створе 😡🔥⛔ pic.twitter.com/uqQz2760om

— Eurosport.ru (@Eurosport_RU) January 24, 2021

В крайна сметка третата позиция зае следващият в класирането - втората щафета на Русия (Иля Семиков, Иван Якимушкин, Андрей Мелниченко и Сергей Устюгов). Победител стана тимът на Норвегия (Пол Голберг, Емил Иверсен, Сюр Рьоте и Симен Хегстад Крюгер), пред Финландия (Перту Хювяринен, Ристомати Хакола, Иво Нисканен и Йони Мяки).

Боншунов, който е убедителен водач в генералното класиране за СК със 1391 т., най-вероятно ще понесе и допълнително наказание, освен отборната дисквалификация. Следващият в общото подреждане - сънародникът му Якимушкин, е далеч назад с 675 т.